PTK Centertel, operator sieci Orange, poinformował dzisiaj na firmowym blogu, że wprowadza w ofercie dla biznesu lokalne ministacje bazowe tzw. femtokomórki. Poprawiające zasięg sieci komórkowej urządzenia podłączane są do szerokopasmowego łącza dostępowego (Orange zaleca minimum 1000/512 kb/s) od dowolnego ISP. Femtokomórka pozwala na zestawienie czterech jednoczesnych połączeń głosowych lub transmisji danych w technologii 3G. Dostawcą tych urządzeń dla grupy Telekomunikacji Polskiej jest Alcatel-Lucent.

Opłata za urządzenie – przy umowa 24-36 miesięcy będzie wynosić 19-50 zł netto, natomiast opłata instalacyjna, w zależności od czasu trwania umowy – 150-350 zł netto. Orange poinformował o uruchomieniu usługi, ale nie promuje jej zbyt szeroko. Np. brak na razie jakichkolwiek informacji w serwisie WWW operatora. Orange zapowiada, że usługa będzie komunikowana potencjalnym klientom bezpośrednio.

Orange przymierzał się od wprowadzenia na rynek femtokomórek od co najmniej dwóch lat. Podobnie sprawę analizowali inni operatorzy. Na rynku panowało przekonanie, że koszt femtokomórek był do tej pory zbyt wysoki, aby opracować efektywny biznesmodel ich wdrożenia. W działaniach Orange także widać na razie ostrożność.

Mikrokomórki sieci mobilnych będą konkurowały z usługami głosowymi realizowanymi – w różny sposób w sieciach WiFi.