Parlament Europejski zagłosował za rozporządzeniem o jednolitym rynku [nowe2]

Publikacja: 03.04.2014 11:31

Dziś przed południem Parlament Europejski zagłosował w sprawie poprawek do rozporządzenia dot. europejskiego jednolitego rynku łączności elektronicznej.

Parlamentarzyści przyjęli większość poprawek.

Chwilę potem całość rezolucji ustawodawczej została przyjęta większością głosów.

– Pragnę tylko powiedzieć, że przyjęliśmy rezolucję nt. propozycji kluczowej propozycji, która przyczyni się do tego, że stworzymy wreszcie wspólny rynek łączności elektronicznej. To, co zrozumieją dziś konsumenci w całej Europie, to jedna rzecz: znikają opłaty za roaming, zarówno przy komunikacji (głosowej – red.), wysyłaniu sms-ów, jak i przesyłaniu danych – powiedziała Pilar del Castillo Vera, odpowiedzialna za sprawozdanie nt. nowego prawa.

– W samą porę del Castillo! – napisała chwilę potem na Twitterze Neelie Kroes, unijna komisarz ds. agendy cyfrowej.

Zgodnie z Poprawką 40. operatorzy mieliby przestać pobierać opłaty za roaming od 1 lipca 2015 roku, ale Bruksela informowała we wcześniejszych publikacjach, że przyjęty dokument musi zostać jeszcze poddany konsultacjom z przedstawicielami Rady Europejskiej.

„Wypracowanie wspólnego stanowiska z przedstawicielami Rady będzie zadaniem nowych deputowanych, w drugiej połowie roku” – czytamy w jednym z artykułów stanowiących wyjaśnienie sytuacji. Dopiero tak wypracowany konsensus określi właściwe ramy prawne. Dlatego prawo obniżające ceny roamingu wejdzie w życie najprawdopodobniej dopiero w końcu 2015 roku (15 grudnia).

Rafał Trzaskowski, minister cyfryzacji i administracji (również na Twitterze) komentował: – Negocjacje dotyczące „Connected Continent” i „Net Neutrality” są w Radzie UE na tyle mało zaawansowane, że mamy na to jeszcze czas.

Oficjalny komunikat MAiC wskazuje przy tym, że resort jest zwolennikiem obniżenia cen w roamingu.

Komunikat UKE tonuje euforię, przypominając, że „dzisiejsze głosowanie zamyka pierwsze czytanie. Ostateczny kształt przepisów będzie negocjowany z Radą i Komisją przez nowo wybrany Parlament Europejski w drugiej połowie roku”.

W komunikacie prasowym PE poinformował też: „Parlament Europejski przegłosował projekt przepisów w pierwszym czytaniu w celu podsumowania prac wykonanych do tej pory oraz przekazania skonsolidowanej wersji uzgodnień Parlamentowi wybranemu na kolejna kadencję. Dzięki temu, posłowie wybrani w maju, będą mogli zadecydować o podjęciu pracy wykonanej przez poprzedników, aby nie zaczynać od początku”.

W praktyce nowe prawo – jeśli wejdzie w życie – oznacza najprawdopodobniej zniesienie różnic w cenach usług w porównaniu z cenami usług na lokalnych rynkach krajowych.

Roaming stanowi około 1,7 proc. przychodów u każdego największych trzech operatorów komórkowych w Polsce. Firmy należące do międzynarodowych grup telekomunikacyjnych (Orange, T-Mobile) opowiadały się przeciwko nowej regulacji, której skutkiem w uproszczeniu miało być tzw. zniesienie roamingu.

Komisja Europejska publikowała natomiast dane wskazujące, że obniżenie cen może przyczynić się do wzrostu przychodów operatorów, ponieważ dziś podróżujący rzadko używają Internetu właśnie ze względu na ceny usługi w roamingu.

Przegłosowane dziś rozporządzenie miało również wprowadzić zmiany dotyczące tzw. neutralności sieci. W związku z tempem, w jakim parlamentarzyści głosowali dziś nad poprawkami, to które przepisy mają wejść w życie wymaga jeszcze analizy.

Dostawcy internetu wciąż będą mogli oferować usługi wymagające wyższej jakości połączenia, takie jak wideo na żądanie czy przechowywanie dużej ilości danych istotnych dla przedsiębiorstw w chmurze, pod warunkiem, że usługi te nie będą zbytnio obciążały sieci i ograniczały dostępu lub jakości usług innych usługodawców.

Jak podają służby prasowe PE, posłowie znacznie skrócili listę wyjątków zaproponowanych przez Komisję Europejską, które zezwalałyby dostawcom na ograniczanie lub blokowanie dostępu do internetu. Takie praktyki mogą być dozwolone tylko w przypadku wprowadzenia w życie orzeczenia sądu lub zapewnienia bezpieczeństwa i integralności sieci. Jeśli „środki zarządzania ruchem” zostają podjęte, muszą być „przejrzyste, niedyskryminacyjne, proporcjonalne” oraz „stosowane tylko tak długo, jak jest to niezbędne”.

Posłowie podkreślili także, że dostęp do internetu powinien opierać się na zasadzie „neutralności sieci”, co oznacza zasadę równego traktowania całego ruchu internetowego, bez dyskryminacji, ograniczeń lub zakłóceń, niezależnie od nadawcy, odbiorcy, rodzaju, treści, urządzenia, usługi lub aplikacji.

Dziś przed południem Parlament Europejski zagłosował w sprawie poprawek do rozporządzenia dot. europejskiego jednolitego rynku łączności elektronicznej.

Parlamentarzyści przyjęli większość poprawek.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany