Operator sieci Plus opublikował wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał bieżącego roku. W tym okresie zanotowała 1,678 mld zł przychodów i 716 mln zł wyniku EBITDA. Oba parametry w wartościach nominalnych spadły w stosunku do I kwartału 2012 r., ale marża EBITDA wzrosła o 2,5 pkt. procentowego.

Plus tłumaczy spadek przychodów obniżkami stawek MTR. Gdyby nie one, to – według operatora – przychody w I kwartale byłyby wyższe. Spadek przychodów z usług głosowych rekompensowany miał być rosnącymi przychodami z usług mobilnego dostępu do internetu (które to usługi Polkomtel odmienia przez wszystkie przypadki w swojej informacji prasowej).

W pierwszym kwartale roku liczba użytkowników tych usług w Plusie wzrosła o 200 tys. przy czym Polkomtel nie rozróżnia użytkowników dedykowanych usług przez modemy mobilne od użytkowników pakietów transmisji przypisanych smartfonom (łączna liczba użytkowników tych usług wyniosła w Plusie 2,8 mln). W jednym z niedawnych wywiadów przedstawiciele Plusa mówili jednak, że liczebność tej pierwszej grupy wynosi ok. 700 tys.

Plus miał na koniec I kwartału 13,857 mln aktywnych kart SIM w bazie. – Klienci kontraktowi stanowią blisko 54 proc. wszystkich naszych abonentów i cały czas mamy podobny, blisko 30 proc. udział rynkowy w tej kategorii – mówi Arkadiusz Majewski z biura prasowego Polkomtela.