Google: Polska nowym regionem chmury, Operator Chmury Krajowej partnerem

Publikacja: 27.09.2019 12:31

Amerykański koncern Google i Operator Chmury Krajowej, podmiot należący do PKO BP oraz Grupy PFR poinformowali dziś oficjalnie o zawartej umowie, na mocy której OChK będzie mógł oferować klientom oprogramowanie i usługi Google zlokalizowane w tzw. chmurze obliczeniowej.

W kwietniu o zawarciu podobnej umowy z Google informował Orange Polska.

Google poinformował także, że Polska będzie kolejnym tzw. regionem chmurowym, czyli miejscem, w którym koncern buduje centra przetwarzania danych z serwerami, na których przechowywane są zarówno aplikacje, jak i dane ich użytkowników.

– 27 września w Polsce skończyła się epoka starych serwerowni i zaczyna się wielka migracja do chmury – powiedziała Magdalena Dziewguć, dyrektor ds. rozwoju Chmury Google w regionie Europy Środkowowschodniej.

„W ramach naszych działań w Polsce, otworzymy również region Google Cloud w Warszawie – czyli hub infrastruktury i oprogramowania dedykowany dla klientów biznesowych. Wraz ze stworzeniem nowego regionu, klienci Google Cloud, działający w Polsce i okolicznych krajach regionu, zyskają dostęp do infrastruktury zapewniającej szybki czas reakcji i wysoką wydajność pracy w chmurze oraz przetwarzania danych. Region ten będzie posiadał trzy strefy dostępowe, chroniąc przed zakłóceniami usług. Będzie też obsługiwał wszystkie kluczowe produkty w portfolio Google Cloud, m.in.: Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner i BigQuery” – podało biuro prasowe Google.

Jak zapowiedziano, w momencie otwarcia, region Google Cloud będzie wyposażony w 3 niezależne strefy dostępowe, gwarantujące wysoką dostępność i ochronę przed zakłóceniami w działaniu usług.

Nie podano dokładnego terminu otwarcia regionu Google Cloud. Według Thomasa Kuriana, prezesa Google Cloud, przygotowania zajmą kilka miesięcy.

Według Adama Malczaka, rzecznika Google w Polsce, trwają obecnie rozmowy z potencjalnymi partnerami, z których zasobów kolokacyjnych mógłby skorzystać koncern. Według rzecznika mogą być to zarówno gracze działające w skali globalnej, jak i lokalni.

„Rozwój infrastruktury cyfrowej to dla nas kluczowy obszar inwestycji, który zapewnia działanie wszystkich naszych produktów. Na całym świecie klienci Google Cloud mogą obecnie korzystać z 20 regionów i 61 stref dostępności. Gdy region w Warszawie zostanie uruchomiony, będzie częścią globalnej sieci całkowicie bezpiecznej i niezawodnej infrastruktury” – podało Google.

Koncern przypomniał, że podczas tegorocznej wizyty w Warszawie, Sundar Pichai, prezes Google, ogłosił też, że koncern przeznaczy 20 mln dolarów na realizację programów rozwoju umiejętności cyfrowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Włączenie usług Google Cloud do oferty Chmury Krajowej umożliwi polskim przedsiębiorcom korzystanie dokładnie z tych samych zaawansowanych technologii, z których korzystają ich globalni konkurenci. Dzięki nam pozostaną jednak w polskiej jurysdykcji i pod kontrolą lokalnych regulatorów. Nasze partnerstwo istotnie przyspieszy także procesy cyfrowej transformacji. Pomożemy polskim firmom skutecznie budować innowacyjne produkty i przewagi konkurencyjne z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Będziemy też gotowi na megatrendy, takie jak np.internet rzeczy (IoT), które wielokrotnie zwiększają zapotrzebowanie na moc obliczeniową niezbędną do przetwarzania olbrzymich zbiorów danych – przekonuje cytowany z kolei w komunikacie przesłanym przez PKO BP Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.

Zanim ruszy polski region Google Cloud, firmy będą mogły przystąpienia do szkoleń i programów transformacji cyfrowej. To – jak wynika z wyjaśnień stron porozumienia – główny wyróżnik wobec umowy, którą Google zawarł z Orange Polska.

Dla OChK umowa z Google to poszerzenie oferty, na którą składają się także usługi własne, świadczone z wykorzystaniem zbudowanej samodzielnie infrastruktury chmurowej.

„Łącząc usługi własne i partnera, Chmura Krajowa stanie się wiodącym dostarczycielem usług chmurowych dla klientów biznesowych na polskim rynku” – liczą udziałowcy i zarząd OChK.

Podczas dzisiejszej konferencji OChK i Google Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP wyraził opinię, że warto będzie w przyszłości wprowadzić Operatora Chmury Krajowej na giełdę papierów wartościowych w Warszawie.

– Wierzę, że rozwiązania chmurowe, które chcemy oferować będą milowym krokiem w ekspansji gospodarczej polskich firm i polskiej gospodarki na świecie – powiedział Jagiełło.

– wsp. ziu

Amerykański koncern Google i Operator Chmury Krajowej, podmiot należący do PKO BP oraz Grupy PFR poinformowali dziś oficjalnie o zawartej umowie, na mocy której OChK będzie mógł oferować klientom oprogramowanie i usługi Google zlokalizowane w tzw. chmurze obliczeniowej.

W kwietniu o zawarciu podobnej umowy z Google informował Orange Polska.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?