Netia połknęła trzy firmy i szuka kolejnych okazji

Trzy firmy, w tym dwie rodzinne sieci o zasięgu 85 tys. gospodarstw domowych, kupił w ciągu ostatnich trzech miesięcy stacjonarny operator kontrolowany przez Cyfrowy Polsat. Netia zapłaciła 77 mln zł.

Publikacja: 29.02.2020 11:43

Netia połknęła trzy firmy i szuka kolejnych okazji

Foto: Źródło: Fotorzepa. Autor: Artur Burakowski

Stabilizację wskaźnika EBITDA, zmianę taktyki modernizacji infrastruktury dostępu do internetu czy przeniesienie użytkowników usług mobilnych na sieć Plusa zalicza zarząd Netii do najważniejszych wydarzeń 2019 r.

CZYTAJ TAKŻE: Netia wylicza wspólne projekty z Cyfrowym Polsatem. Dekoder od właściciela w przyszłym roku

– To był dla Netii ciekawy rok. Założenia, które stawiała przed nami rada nadzorcza, zostały zrealizowane. Liczymy, że w tym roku uda nam się je zrealizować nawet na lepszym poziomie – powiedział w piątek Andrzej Abramczuk, prezes Netii. Co dokładnie ma na myśli – nie ujawnił. Nie ukrywał, że Netia jest nadal na zakupach.

Nabytki w Krakowie i Łomży

W raporcie rocznym Netia poinformowała, że na przełomie 2019 i 2020 r. jej grupa powiększyła się o dwie firmy i data center w Krakowie. Zakupy, na które operator przeznaczył w sumie około 77 mln zł, będą miały wpływ na wyniki dopiero w I kwartale tego roku.
Pierwsza z trzech firm, które Netia kupiła jeszcze w ub.r., to krakowski dostawca usług dla gospodarstw domowych ISTS. Za jego udziały Netia zapłaciła rodzinie Sztefków nieco ponad 34 mln zł.

ISTS obsługuje głównie abonentów dostępu do internetu. Dysponuje siecią o zasięgu całego Krakowa i według Grzegorza Bartlera, odpowiedzialnego za technikę – to właśnie infrastruktura była głównym motywem transakcji. Drugim nabytkiem operatorskim jest łomżyński IST, firma stworzona przez rodzinę Trawińskich. Za jej udziały już w tym roku Netia zapłaciła 8,8 mln zł. Jak tłumaczy menedżment telekomu, zakup IST to nie tylko zakup sieci do abonenta, ale także kanalizacji, którą operator ma w tym mieście.

Razem według zarządu Netii kupione sieci mają zasięg 85 tys. gospodarstw domowych i kilkanaście tysięcy abonentów. Ponieważ w niektórych lokalizacjach miały sieć tam, gdzie ma też Netia, ostatecznie zasięg grupy urósł dzięki tym zakupom o 65 tys. gospodarstw domowych.

Z wypowiedzi Bartlera wynika, że w sumie zasięg sieci Netii to około 2,8 mln gospodarstw domowych. Ponad 1,4 mln domostw może ona zaoferować internet o prędkości do 1 Gb/s. Nie upiera się przy tym przy czystym światłowodzie. Spółka zrezygnowała z pomysłu, aby wyeliminować miedzianą sieć, i korzysta z technik pozwalających zwiększyć przepływności łączy w technologiach, jakie ma. Przejęcia realizuje tam, gdzie jej sieć ma mały zasięg (jak w Łomży) lub budowa jest trudna (jak w Krakowie).

Przyjrzą się ofercie Vectry

Trzeci nabytek – także już tegoroczny – to centrum przetwarzania danych, zakupione od Ringier Axel Springer Polska (RASP) w Krakowie. Za nie telekom zapłacił około 34 mln zł.
Jak tłumaczył Aster Papazyan, odpowiedzialny za segment usług dla firm Netii, data center w Warszawie przy ul. Poleczki jest wypełnione w 97 proc. Jak mówił Papazyan, nowe data center będzie kręgosłupem sprzedaży usług kolokacyjnych i szyfrowanej transmisji danych w Małopolsce.

CZYTAJ TAKŻE: Grupa Vectra nowym liderem kablówek. Co czeka abonentów?

Andrzej Abramczuk nie wykluczył kolejnych zakupów, ale o ich skali mówić nie chciał. Według niego zainteresowanie aktywami, które będzie musiała wystawić na sprzedaż Vectra, będzie zależało od konstrukcji tej oferty.

w sumie zasięg sieci Netii to około 2,8 mln gospodarstw domowych. Ponad 1,4 mln domostw może ona zaoferować internet o prędkości do 1 Gb/s

Netia może mieć też aktywa na sprzedaż. Zastanawia się co zrobi z nieruchomościami przy ulicy Poleczki (może podzielić działkę i część sprzedać). Prezes telekomu przyznał też, że w tym roku spółka zmieni siedzibę: opuści biura przy ulicy Taśmowej. Dokąd się przenosi – nie zdradził.

W 2019 r. grupa Netii miała 1,29 mld zł przychodu, o 5,5 proc. mniej niż w 2018 r., 357 mln zł EBITDA (według MSR17) – o 2 proc. mniej niż w 2018 r. oraz 49,9 mln zł zysku netto (64,8 mln zł w 2018 r. ).

Wzrosty w telewizji i własnego internetu

Operator zakończył rok z mniejszą liczbą abonentów (tej nie ujawnia) i świadczonych im usług (tzw. RGU). Wykazał na koniec grudnia 1,805 mln RGU, o 106 tys. mniej niż w grudniu 2018 roku. Gros z tych utraconych usług świadczyła wcześniej na łączach Orange Polska, a 13 tys. na własnej infrastrukturze.

Liczba RGU telefonii stacjonarnej świadczonych przez grupę Netii w grudniu 2019 r. wynosiła 826 tys. (o 111 tys. mniej niż rok do roku).  RGU szerokopasmowego dostępu do internetu było 589 tys. (spadek o 19 tys. w rok), ale na sieci własnej Netia zanotowała wzrost o około 12 tys. do 423 tys. RGU. Ciągły stopniowy wzrost notuje w wypadku usług płatnej telewizji: przez rok liczba usług płatnej telewizji urosła o 27 tys. do 242 tys.

Liczba kart SIM obsługiwanych przez Netię w końcu minionego roku wynosiła nieco ponad 148 tys., o około 4 tys. mniej niż rok wcześniej. W porównaniu z wynikiem z września nieco się podniosła. W minionym roku Netia zmieniła operatora, z którego infrastruktury korzysta z Playa na Plusa.

Stabilizację wskaźnika EBITDA, zmianę taktyki modernizacji infrastruktury dostępu do internetu czy przeniesienie użytkowników usług mobilnych na sieć Plusa zalicza zarząd Netii do najważniejszych wydarzeń 2019 r.

CZYTAJ TAKŻE: Netia wylicza wspólne projekty z Cyfrowym Polsatem. Dekoder od właściciela w przyszłym roku

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów