Premier leci do Szwecji po wielkie inwestycje 5G

Polska ma się stać europejskim centrum produkcji Ericssona, jednego ze światowych potentatów telekomunikacyjnych. Chodzi o sprzęt dla sieci komórkowych nowej generacji.

Publikacja: 28.08.2019 21:09

Premier leci do Szwecji po wielkie inwestycje 5G

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Premier Mateusz Morawiecki ma w czwartek polecieć do Sztokholmu, gdzie spotka się z Arunem Bansalem, wiceprezesem koncernu Ericsson odpowiadającym za Europę i Amerykę Łacińską – ustaliła „Rzeczpospolita”.

CZYTAJ TAKŻE: 5G od Ericssona, ale „made in Poland”

Szwedzi walczą z chińskim Huawei o prymat w dziedzinie dostaw sprzętu dla infrastruktury sieci komórkowych nowej generacji 5G. Według naszych informacji Ericsson postanowił przenieść znaczącą część produkcji urządzeń dla sieci 5G do Polski i tej kwestii poświęcone będą czwartkowe rozmowy. Ani Ericsson, ani Kancelaria Premiera nie chciały komentować tej sprawy.

Decyzja Szwedów ma związek z sytuacją geopolityczną, a w szczególności z napięciami na linii Waszyngton–Pekin

Z kilku źródeł, w tym zbliżonych do rządu, wiemy jednak, że plan szwedzkiej firmy zakłada uniezależnienie się od rynku chińskiego i zwiększenie produkcji w wykorzystywanym od lat zakładzie w Tczewie. Między innymi dzięki temu eksport urządzeń z Polski odpowiadałby za „imponującą część” dostaw realizowanych przez Ericssona na rynki europejskie.

CZYTAJ TAKŻE: Wiceprezes Ericssona: Polska może jeszcze zostać europejskim pionierem w 5G

Decyzja Szwedów ma związek z sytuacją geopolityczną, a w szczególności z napięciami na linii Waszyngton–Pekin, które przekładają się na decyzje państw związanych politycznie i gospodarczo z USA.

""

Szwajcaria była pierwszym krajem w Europie, w którym uruchomiono komercyjną sieć 5G Osiągane przez Swisscom (na zdjęciu) transfery danych są imponujące. Sprzęt dostarczył Ericsson.Bloomberg

cyfrowa.rp.pl

Według administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa (ma odwiedzić Polskę w najbliższych dniach) budowa sieci 5G przez chińskie firmy, w tym przede wszystkim koncern Huawei, stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa poszczególnych państw, ponieważ sieciom nowej generacji przypisuje się w przyszłości dużo większe znaczenie dla gospodarki, niż mają już istniejące sieci mobilne.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei przytapiany przez Waszyngton. Czy konkurenci zyskali?

Ponieważ na świecie trwa wyścig technologiczny, państwa UE nie mogą sobie pozwolić na stanie z boku i szukają sposobu, by zapobiec ewentualnemu ryzyku. Jeden z pomysłów zakłada zwiększoną kontrolę nad produkcją i zarządzaniem komponentami sieci. Na to rozwiązanie nikt na razie gotowy nie jest.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfony Huawei tracą polski rynek, Samsung odzyskuje siły

Ruch Ericssona zbiega się w czasie z przygotowaniami Polski do pierwszej aukcji częstotliwości dla sieci 5G. Wpływy z dystrybucji pasma z zakresu 3,4–3,8 GHz mają w przyszłym roku zasilić budżet państwa. Zanim aukcja ruszy, operatorzy, którzy wezmą w niej udział, muszą wiedzieć, czy będzie im wolno korzystać z produktów chińskich dostawców. Stanowisko rządu w tej sprawie właśnie się wykuwa.

Premier Morawiecki przebywał w Szwecji w związku z setną rocznicą polsko – szwedzkich relacji dyplomatycznych na zaproszenie premiera Stefana Löfvena. Rozmowy premierów dotyczyły partnerstwa strategicznego i współpracy gospodarczej. Poruszone zostały też kwestie europejskie m.in. temat migracji, klimatu i energetyki, a także instytucji UE i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Spotkanie z wiceprezesem Ericssona było jednym z punktów programu tego pobytu.

Premier Mateusz Morawiecki ma w czwartek polecieć do Sztokholmu, gdzie spotka się z Arunem Bansalem, wiceprezesem koncernu Ericsson odpowiadającym za Europę i Amerykę Łacińską – ustaliła „Rzeczpospolita”.

CZYTAJ TAKŻE: 5G od Ericssona, ale „made in Poland”

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G