Przegląd prasy – piątek 14 maja

Publikacja: 14.05.2010 00:00

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Firmy telekomunikacyjne zapłacą podatek za kable[/b]

Aleksandra Tarka

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że kable i kanalizacja, w której są ułożone sieci kablowe, to budowle. To oznacza, że trzeba je opodatkować podatkiem od nieruchomości. Jednocześnie sąd kasacyjny uznał, że dla opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie ma znaczenia, czy linie kablowe są umieszczane w kanalizacji, czy też poza nią. NSA wyjaśnił, że jeżeli kable telekomunikacyjne są ułożone w kanalizacji, to będzie to funkcjonalne połączenia dwóch budowli. Wówczas kable i rury, w których są ułożone stanowią całość techniczno-użytkową i podlegają opodatkowaniu jako jeden obiekt budowlany. W sprawie opodatkowania kabli wyrokowały wczoraj aż dwa składy orzekające.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=299642 (dostęp płatny)

[b]Kable to opodatkowana budowla[/b]

Aleksandra Tarka

Sieci linii kablowych i kanalizacja, w której są ułożone, to budowle podlegające podatkowi od nieruchomości. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że linie kablowe umieszczone w kanalizacji są opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Jak przypomniał sędzia NSA Jerzy Rypina, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Sąd zauważył, że definicja ma charakter otwarty. Kanalizacja kablowa mieści się w pojęciu budowli.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=299640 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]HTC chce zablokować sprzedaż iPada[/b]

Tomasz Grynkiewicz

Tajwański producent smartfonów idzie na patentową wojnę z Apple. Do amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowego Handlu (ITC) złożył wniosek o zakaz sprzedaży iPhone’a, iPada oraz iPoda w USA. HTC oskarża Apple o naruszenie pięciu patentów związanych m.in. z technologią zarządzania pracy baterią, którą Apple rzekomo miał wykorzystać w swoich urządzeniach. Tajwański producent twierdzi też, że Apple ukradł jego pomysł w iPadzie – chodzi o sposób przechowywania danych w tzw. trybie uśpienia. I chce, by ITC zabroniła importu, marketingu oraz sprzedaży wszystkich urządzeń Apple z opatentowanymi technologiami HTC.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7877532,HTC_chce_zablokowac_sprzedaz_iPada.html (dostęp płatny)

[b]Mariaż telekomów Karkosika i Solorza[/b]

Katarzyna Latek, Magdalena Graniszewska

Bingo! Giełdowy NFI Midas trafił w końcu w ręce Aero2. Centernet znalazł się w grupie spółki kojarzonej z Zygmuntem Solorzem-Żakiem. Telepuzzle prawie gotowe. Na początku marca pisaliśmy, że Centernet — spółka telekomunikacyjna dysponująca częstotliwością 1800 MHz — idealnie wpisuje się w projekt Zygmunta Solorza-Żaka. I choć on sam twierdził, że zerwał rozmowy z Romanem Karkosikiem, nasi rozmówcy przekonywali, że sprawa nie upadła i Centernetem nadal jest zainteresowane Aero2. — Roman Karkosik sprzedał wszystkie swoje udziały w Nova Capital, czyli 49 proc. ich ogólnej liczby. Nabywcą jest Aero2.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=8901d989-606f-4d5c-8ece-109be29d14bd&date=2010-05-14 (dostęp płatny)

[b]TP stawia na telewizję[/b]

Katarzyna Latek

Telekom szykuje na koniec roku agresywną kampanię usług telewizyjnych. W dekoderach włączy też telewizję cyfrową. Największy operator telekomunikacyjny w kraju coraz większą wagę przywiązuje do telewizji. W strategii ogłosił, że w 2012 r. chce mieć milion klientów usług telewizyjnych. Na razie jest ich 417 tys. — 111 tys. telewizji w technologii IPTV i 306 tys. przez satelitę. W tym roku chce przyciągać nowych.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=0536a391-f998-42a3-9c92-18c37352072b&date=2010-05-14 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]PKN sprzeda Plusa[/b]

Bartłomiej Mayer

Płocki koncern zamierza na przełomie 2010 i 2011 roku sprzedać posiadany pakiet akcji Polkomtelu. Część walorów operatora sieci Plus może trafić na giełdę. Orlen oraz trzej inni polscy akcjonariusze Polkomtelu, czyli KGHM, PGE oraz Węglokoks, chcą sprzedać akcje telekomu jednocześnie. Na nabywcę czeka więc pakiet 75,5 proc. akcji operatora sieci Plus. W tym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie doradców Orlenu, PGE i KGHM, którzy rozmawiali o dalszym harmonogramie prac nad sprzedażą akcji operatora.

http://new-arch.rp.pl/artykul/947821_PKN_sprzeda_Plusa.html (dostęp płatny)

[b]Telewizja od TP[/b]

Urszula Zielińska

Milion abonentów telewizji w dwa lata – to ambitny plan Telekomunikacji Polskiej. – Liczymy, że ostatni kwartał roku przyniesie nam podobny wzrost bazy abonenckiej jak IV kwartał 2009 roku, gdy powiększyła się ona o blisko 100 tys. – powiedział Galej. W marcu z telewizji TP korzystało 417 tys. osób.

http://new-arch.rp.pl/artykul/947793_Telewizja_od_TP.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Firmy telekomunikacyjne zapłacą podatek za kable[/b]

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?