Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na powołanie przez PTK Centertel, operatora sieci Orange oraz Polską Telefonię Cyfrową, operatora sieci Era spółki joint-venture, która zajmie się budową i utrzymaniem infrastruktury sieci dostępowych (częstotliwości 900, 1800 i 2100 MHz), z której korzystać będą obaj operatorzy.

List intencyjny w sprawie współpracy obie spółki podpisały w grudniu 2010 r. Powołanie spółki, w której obie firmy będą miały po 50 proc. udziałów, ma przynieść obu stronom oszczędności. Grupa TP, właściciel Orange i PTK Centertel, wyceniła ja na kilkaset milionów zł. Nowo powołana spółka nie będzie właścicielem sieci.

– Cieszymy się z decyzji Urzędu. Jest ona bardzo ważna dla obu naszych firm i przełomowa dla całego rynku telekomunikacyjnego w Polsce, ale przede wszystkim jest korzystna dla klientów, którzy dzięki temu będą mieli dostęp do sieci mobilnych zapewniających większy zasięg i szybszą transmisję danych oraz do najnowszych technologii – powiedział Miroslav Rakowski, prezes PTC.

Maciej Witucki, prezes Grupy TP, który w grudniu przekonywał że współpraca inwestycyjna operatorów ogranicza ryzyko i poprawia poziom marż, uzupełnił: – (Na decyzji UOKiK) zyskamy wszyscy: operatorzy, którzy bardziej efektywnie będą mogli planować inwestycje w infrastrukturę, i klienci, bo zyskają większy zasięg usług, i państwo, gdyż infrastruktura do łączności mobilnej nie będzie dublowana jak dotychczas lecz będzie się efektywnie uzupełniać – stwierdził prezes Grupy TP.