Przegląd prasy – poniedziałek 19 listopada

Publikacja: 19.11.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Więcej praw dla korzystających z sieci

Sławomir Wikariak

Użytkownicy smartfonów będą mogli żądać od operatorów, by powiadamiali ich o przekroczeniu limitu transferów. To jedna z korzystnych dla konsumentów zmian przewidzianych w uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy – Prawo telekomunikacyjne. Pozwoli ona wyeliminować ryzyko naliczania gigantycznych rachunków za transfer danych. Dotknęło to wielu użytkowników smartfonów, którzy nie zdawali sobie sprawy, że ich telefon samoistnie łączy się z siecią, np. by pobrać aktualizację. Po wejściu w życie zmian operator będzie musiał na żądanie powiadamiać o tym, że ustalony w umowie limit został przekroczony, co oznacza ściąganie danych po dużo wyższych kosztach.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=430751 (dostęp płatny)

TVN i Polsat walczą o kanały tematyczne

Michał Fura

TVN i Polsat postanowiły mocniej zaistnieć na rynku stacji tematycznych. Tym razem jednak nie z nowymi kanałami, lecz z ofertą dla reklamodawców. Dwie największe stacje na rynku zarzucają sieć na nadawców kanałów tematycznych, namawiając ich do współpracy. Na stole są liczone nawet w setkach milionów złotych przychody z prowizji ze sprzedaży czasu reklamowego w niszowych stacjach.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=430803 (dostęp płatny)

Spec od oprogramowania

Patrycja Otto

Marcin Łapa, autor oprogramowania do sterowanego głosem telefonu SeeYou dla niewidomych, chce do końca przyszłego roku sprzedać 3 tys. takich urządzeń. Pierwsze tego typu oprogramowanie na świecie, które można było zainstalować w telefonie komórkowym, powstało dzięki wsparciu finansowemu funduszu inwestycyjnego Opulentia. Wyłożył on na przedsięwzięcie ok. 0,5 mln zł.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=430776 (dostęp płatny)

Dlaczego warto skorzystać z ulgi na nowe technologie

Magdalena Majkowska

1Inwestycja w nowoczesne technologie to nie tylko wydatek, który będzie procentował biznesowo. To też możliwość korzystnego podatkowo odliczenia. W ustawie o PIT i CIT funkcjonuje tzw. ulga na nowe technologie. Na czym polega korzyść z jej stosowania? Korzyścią jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym o połowę wydatków na nabycie nowej technologii. W praktyce oznacza to rzeczywistą oszczędność podatkową w wysokości 9,5 proc. poniesionych wydatków (w odniesieniu do osób prawnych). Co istotne, skorzystanie z dobrodziejstw ulgi na nowe technologie pozostaje bez wpływu na amortyzację podatkową takich wydatków.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=430700 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Eurotel: T-Mobile i jego diler liczą na wzrost

Urszula Zielińska

Przed mocnym cięciem hurtowych stawek, które obniżają przychody sieciom komórkowym, Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile) chce zmienić sposób sprzedaży telefonów. Nowa polityka ma wejść w życie pod koniec tego roku lub na początku przyszłego i sprawi, że sprzedawane konsumentom telefony nie będą przychodem zewnętrznych firm dystrybutorskich.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/739741_Eurotel:_T-Mobile_i_jego_diler_licza_na_wzrost.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Dystrybutorom usług T-Mobile spadną przychody, ale nie zyski

Urszula Zielińska

Operatorzy komórkowi walczą o przyszłe przychody. T-Mobile widzi je teraz w telefonach. Planuje sporą zmianę w sprzedaży. Nowa polityka ma wejść w życie pod koniec tego roku lub na początku roku 2013 i sprawi, że sprzedawane konsumentom telefony nie będą przychodem zewnętrznych firm dystrybutorskich. Aparaty mają być od „a do z” własnością T-Mobile i to telekom będzie je sprzedawać. To oznacza zmianę dla dilerów PTC, w tym giełdowych firm: Eurotel i Tell.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171394_Dystrybutorom_uslug_T-Mobile_spadna_przychody_ale_nie_zyski.html (dostęp płatny)

Usługi też cierpią w kryzysie

Anna Cieślak-Wróblewska

Nie tylko przemysł ma się słabo. Konsumenci rezygnują z tego, co nie jest niezbędne – niższe obroty notują linie lotnicze, firmy leasingowe czy telekomy. Spowolnienie dotyka i będzie dotykać też rynku usług telekomunikacyjnych. Przychody grupy Orange Polska po III kwartale były o 5,5 proc. niższe niż rok wcześniej. Co prawda spadki wśród operatorów to nie nowość, bo takie tendencje widać już od kilku lat na skutek działań regulatorów i wojny cenowej o abonentów. Ale nawet Maciej Witucki, prezes Orange Polska, przyznał ostatnio, że niekorzystne czynniki makroekonomiczne mają coraz większy wpływ na wyniki spółki.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171375_Uslugi_tez_cierpia_w_kryzysie.html (dostęp płatny)

W nowych domach instalacja nie tylko do sieci kablowych

Magdalena Lemańska

W nowych budynkach będą musiały się znajdować także zbiorcze anteny umożliwiające odbiór naziemnej telewizji cyfrowej i telewizji satelitarnej. Zmiany wprowadzi nowelizacja rozporządzenia ministra transportu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171397_W_nowych_domach_instalacja_nie_tylko_do_sieci_kablowych.html (dostęp płatny)

Dla abonenta operator jak anioł stróż

Łukasz Kuligowski

W umowie na usługi telefoniczne czy internetowe znajdzie się kilka zapisów lepiej chroniących konsumenta. Operator telekomunikacyjny zostanie wezwany przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej do przedstawienia mu informacji w sprawie warunków zapewnienia dostępu innym operatorom do infrastruktury. Taką poprawkę Senatu do noweli prawa telekomunikacyjnego przyjął w piątkowym głosowaniu Sejm.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171318_Dla_abonenta_operator_jak_aniol_stroz.html (dostęp płatny)

Jaka jest przyszłość fakturowania elektronicznego

Michał Borowski

Obecnie obowiązujące regulacje w zakresie fakturowania elektronicznego są już w zasadzie dostosowane do wymogów wspólnotowych w tym zakresie. Owe „europejskie” regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Niemniej jednak, polski ustawodawca w dalszym ciągu pracuje nad kolejnymi modyfikacjami zasad fakturowania elektronicznego. Warto również podkreślić, że także na poziomie europejskim nadal trwają prace nad regulacjami w zakresie fakturowania elektronicznego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171231_Jaka_jest_przyszlosc_fakturowania_elektronicznego.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Więcej praw dla korzystających z sieci

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość