Przegląd prasy – poniedziałek 19 listopada

Publikacja: 19.11.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Więcej praw dla korzystających z sieci

Sławomir Wikariak

Użytkownicy smartfonów będą mogli żądać od operatorów, by powiadamiali ich o przekroczeniu limitu transferów. To jedna z korzystnych dla konsumentów zmian przewidzianych w uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy – Prawo telekomunikacyjne. Pozwoli ona wyeliminować ryzyko naliczania gigantycznych rachunków za transfer danych. Dotknęło to wielu użytkowników smartfonów, którzy nie zdawali sobie sprawy, że ich telefon samoistnie łączy się z siecią, np. by pobrać aktualizację. Po wejściu w życie zmian operator będzie musiał na żądanie powiadamiać o tym, że ustalony w umowie limit został przekroczony, co oznacza ściąganie danych po dużo wyższych kosztach.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=430751 (dostęp płatny)

TVN i Polsat walczą o kanały tematyczne

Michał Fura

TVN i Polsat postanowiły mocniej zaistnieć na rynku stacji tematycznych. Tym razem jednak nie z nowymi kanałami, lecz z ofertą dla reklamodawców. Dwie największe stacje na rynku zarzucają sieć na nadawców kanałów tematycznych, namawiając ich do współpracy. Na stole są liczone nawet w setkach milionów złotych przychody z prowizji ze sprzedaży czasu reklamowego w niszowych stacjach.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=430803 (dostęp płatny)

Spec od oprogramowania

Patrycja Otto

Marcin Łapa, autor oprogramowania do sterowanego głosem telefonu SeeYou dla niewidomych, chce do końca przyszłego roku sprzedać 3 tys. takich urządzeń. Pierwsze tego typu oprogramowanie na świecie, które można było zainstalować w telefonie komórkowym, powstało dzięki wsparciu finansowemu funduszu inwestycyjnego Opulentia. Wyłożył on na przedsięwzięcie ok. 0,5 mln zł.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=430776 (dostęp płatny)

Dlaczego warto skorzystać z ulgi na nowe technologie

Magdalena Majkowska

1Inwestycja w nowoczesne technologie to nie tylko wydatek, który będzie procentował biznesowo. To też możliwość korzystnego podatkowo odliczenia. W ustawie o PIT i CIT funkcjonuje tzw. ulga na nowe technologie. Na czym polega korzyść z jej stosowania? Korzyścią jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym o połowę wydatków na nabycie nowej technologii. W praktyce oznacza to rzeczywistą oszczędność podatkową w wysokości 9,5 proc. poniesionych wydatków (w odniesieniu do osób prawnych). Co istotne, skorzystanie z dobrodziejstw ulgi na nowe technologie pozostaje bez wpływu na amortyzację podatkową takich wydatków.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=430700 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Eurotel: T-Mobile i jego diler liczą na wzrost

Urszula Zielińska

Przed mocnym cięciem hurtowych stawek, które obniżają przychody sieciom komórkowym, Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile) chce zmienić sposób sprzedaży telefonów. Nowa polityka ma wejść w życie pod koniec tego roku lub na początku przyszłego i sprawi, że sprzedawane konsumentom telefony nie będą przychodem zewnętrznych firm dystrybutorskich.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/739741_Eurotel:_T-Mobile_i_jego_diler_licza_na_wzrost.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Dystrybutorom usług T-Mobile spadną przychody, ale nie zyski

Urszula Zielińska

Operatorzy komórkowi walczą o przyszłe przychody. T-Mobile widzi je teraz w telefonach. Planuje sporą zmianę w sprzedaży. Nowa polityka ma wejść w życie pod koniec tego roku lub na początku roku 2013 i sprawi, że sprzedawane konsumentom telefony nie będą przychodem zewnętrznych firm dystrybutorskich. Aparaty mają być od „a do z” własnością T-Mobile i to telekom będzie je sprzedawać. To oznacza zmianę dla dilerów PTC, w tym giełdowych firm: Eurotel i Tell.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171394_Dystrybutorom_uslug_T-Mobile_spadna_przychody_ale_nie_zyski.html (dostęp płatny)

Usługi też cierpią w kryzysie

Anna Cieślak-Wróblewska

Nie tylko przemysł ma się słabo. Konsumenci rezygnują z tego, co nie jest niezbędne – niższe obroty notują linie lotnicze, firmy leasingowe czy telekomy. Spowolnienie dotyka i będzie dotykać też rynku usług telekomunikacyjnych. Przychody grupy Orange Polska po III kwartale były o 5,5 proc. niższe niż rok wcześniej. Co prawda spadki wśród operatorów to nie nowość, bo takie tendencje widać już od kilku lat na skutek działań regulatorów i wojny cenowej o abonentów. Ale nawet Maciej Witucki, prezes Orange Polska, przyznał ostatnio, że niekorzystne czynniki makroekonomiczne mają coraz większy wpływ na wyniki spółki.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171375_Uslugi_tez_cierpia_w_kryzysie.html (dostęp płatny)

W nowych domach instalacja nie tylko do sieci kablowych

Magdalena Lemańska

W nowych budynkach będą musiały się znajdować także zbiorcze anteny umożliwiające odbiór naziemnej telewizji cyfrowej i telewizji satelitarnej. Zmiany wprowadzi nowelizacja rozporządzenia ministra transportu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171397_W_nowych_domach_instalacja_nie_tylko_do_sieci_kablowych.html (dostęp płatny)

Dla abonenta operator jak anioł stróż

Łukasz Kuligowski

W umowie na usługi telefoniczne czy internetowe znajdzie się kilka zapisów lepiej chroniących konsumenta. Operator telekomunikacyjny zostanie wezwany przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej do przedstawienia mu informacji w sprawie warunków zapewnienia dostępu innym operatorom do infrastruktury. Taką poprawkę Senatu do noweli prawa telekomunikacyjnego przyjął w piątkowym głosowaniu Sejm.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171318_Dla_abonenta_operator_jak_aniol_stroz.html (dostęp płatny)

Jaka jest przyszłość fakturowania elektronicznego

Michał Borowski

Obecnie obowiązujące regulacje w zakresie fakturowania elektronicznego są już w zasadzie dostosowane do wymogów wspólnotowych w tym zakresie. Owe „europejskie” regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Niemniej jednak, polski ustawodawca w dalszym ciągu pracuje nad kolejnymi modyfikacjami zasad fakturowania elektronicznego. Warto również podkreślić, że także na poziomie europejskim nadal trwają prace nad regulacjami w zakresie fakturowania elektronicznego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171231_Jaka_jest_przyszlosc_fakturowania_elektronicznego.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Więcej praw dla korzystających z sieci

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?