Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Wartość globalnego rynku WiMAX w II. kwartale 2009 r. była o 255 mln dol. (12 proc.) większa niż rok wcześniej – podała firma Infonetics Research. Rejon EMEA, obejmujący Europę, Bliski Wschód i Afrykę, jest wśród najdynamiczniej rozwijających się rynków dla tych tej technologii. Region generuje jedną trzecią światowych przychodów z branży WiMAX.

Według Infonetics, globalny rynek sprzętu i urządzeń WiMAX osiągnie w 2013 r. wartość 4,9 mld dol. Za wzrost mają odpowiadać głównie rynki rozwijające się. Do tego roku liczba abonentów usług opartych na technologii WiMAX powinna na świecie przekroczyć barierę 140 mln osób.

W drugim kwartale 2009 r. największych producentem sprzętu WiMAX był izraelski Alvarion. Drugim producentem była amerykańska Motorola.

Prognozy Infonetics Research należy traktować z dystansem, z powodu wycofywania się kolejnych firm z inwestycji w WiMAX. W ciągu ostatniego roku taką decyzję pojęły firmy Ericsson, Alcatel-Lucent oraz Nokia Siemens Networks.