W Internecie Rzeczy ważne są analityka i automatyzacja procesów

Publikacja: 10.12.2018 11:00

W Internecie Rzeczy ważne są analityka i automatyzacja procesów

Foto: cyfrowa.rp.pl

Rpkom.pl: Internet Rzeczy to pojęcie kojarzone dziś głównie z technologią przyszłości 5G, ale przecież operatorzy obsługują komunikacje między przedmiotami od długiego czasu. Czym z punktu widzenia Orange Polska różni się IoT od M2M, protoplasty Internetu Rzeczy?

Sebastian Grabowski, Dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii Orange Polska:

– W skrócie różnica polega na tym, że M2M to typ komunikacji, realizujący połączenia maszyna – maszyna. Natomiast IoT to już system, w którego skład wchodzą urządzenia (obiekty), łączność M2M, platforma zarządzająca obiektami – zbierająca i składująca dane, a także aplikacja, która przetwarzając dane umożliwia podejmowanie dobrych decyzji.

Łączność między autonomicznymi urządzeniami zapewnia już sieć 2G i to przy wykorzystaniu różnych rozwiązań. Tak działają inteligentne liczniki na wodę, które same przesyłają stan pomiaru do centrali, bankomaty, czy czytniki kart płatniczych, czy też część kamer monitoringu. W rozwiązaniach Smart Home wykorzystywane jest najczęściej domowe WiFi, które łączy wszystkie „inteligentne” urządzenia z jednym centrum sterownia.

Rozwiązania oparte na sieci 2G oferujemy od wielu lat, jednak mają one ograniczenia – ilość danych, które mogą przesłać, zużycie prądu, a co za tym idzie czas pracy na baterii, czy ograniczenia funkcjonowania w trudno dostępnych miejscach. Odpowiedzią na wszystkie trudności jest technologia łączności LTE-M i wykorzystujące ją urządzenia CAT-M1, specjalnie zaprojektowana pod potrzeby IoT.

Przesyłanie danych „do centrali” od prawdziwego IoT różni to, co z tymi danymi robimy – czyli analityka i automatyzacja procesów. Możliwość zaprogramowania automatycznego działania różnych funkcji, wyciągania wniosków, a także integracja z innymi źródłami danych. Bez tego najlepsza łączność, nawet oparta na sieci 5G, będzie dawać ograniczone rezultaty. Orange oferuje wiele możliwości, wykorzystujących nasze otwarte środowiska API IoT, by zbierać dane z różnych źródeł i przekształcać je na użyteczne informacje, bądź automatyzować procesy.

Które zastosowania M2M/IoT to zastosowania masowe?
– Najwięcej usług świadczymy w zakresie zdalnych pomiarów zużycia wody (Smart Water), kolejne to inteligentne oświetlenie uliczne (Smart Light), dalej Smart Bike, czyli wypożyczalnia rowerów czwartej generacji, które nie potrzebują stacji dokujących.

Jakie przykłady najbardziej zaawansowanych zastosowań IoT znamy dziś? Czy Orange bierze udział w ich wdrożeniach? Czego wymagają one po stronie klienta?
– Dobrym przykładem zaawansowanego rozwiązania jest Advanced Bus Location, rozwijany we Wrocławiu. Pomaga precyzyjnie określić pozycję każdego autobusu w mieście. To z kolei pozwala na zapewnienie płynności przejazdu m.in. poprzez odpowiednie wysterowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Takie rozwiązanie zwiększy efektywność i punktualność transportu publicznego. Opiera się na połączeniu trzech technologii – GPS, sieci mobilnej GSM, WiFi oraz niewielkich urządzeń – beaconów, znajdujących się np. na latarniach ulicznych i wykorzystujących Bluetooth.

Czy Smart City to element IoT, czy może odwrotnie?
– Inteligentne i przyjazne dla mieszkańców miasto wymaga Internetu Rzeczy z prawdziwego zdarzenia. Tylko dzięki analityce i przetwarzaniu danych z wielu źródeł możemy dać służbom miejskim i włodarzom miast przydatne oraz zrozumiałe informacje. Smart City jednak wykracza daleko poza technologię. Na pierwszym miejscu powinien być komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Temu powinny być podporządkowane wszystkie rozwiązania. W tym sensie IoT stanowi technologiczne wsparcie koncepcji Smart City.

Czy IoT to bardziej świat konsumenta, czy jednak przemysłu? Dlaczego?
– IoT stało się słowem-wytrychem, który pozwala na sprzedawanie wielu urządzeń domowych, które mają uprzyjemniać nam życie np. lodówki, które same sygnalizują stopień zapełnienia, lampy wygaszające się po jednym ruchu palca po ekranie smartfona czy asystenci głosowi. Jednak większości rozwiązań, które oferujemy nie widać. To przede wszystkim czujniki i mierniki, które pozwalają zbierać dane, przetwarzać je i automatyzować procesy. Ostateczni beneficjenci tych rozwiązań – mieszkańcy miast i pracownicy firm zauważą raczej, że czegoś nie muszą zrobić – nie muszą szukać miejsca parkingowego, przesyłać wskazań wodomierzy do spółdzielni, a popsute urządzenie w firmie zostanie szybciej naprawione. Jest także druga strona medalu. Najbardziej zaawansowane rozwiązania IoT nadal wymagają dużych inwestycji. Dlatego, choć wszyscy poczujemy różnicę, prawdziwe IoT to domena firm i samorządów.

Czy IoT wymaga istnienia karty SIM? Jak można wyobrazić sobie działanie urządzeń w tym ekosystemie, gdy SIM wyjdzie z obiegu? A może nie wyjdzie?
– Karty SIM są potrzebne w urządzeniach (obiektach), które komunikują się za pośrednictwem sieci komórkowej. Rozwiązania IoT mogą wykorzystywać do komunikacji inne rodzaje transmisji np. przewodową lub radiową, ale nie komórkową. Wtedy nie wykorzystują SIM. Obecnie najbardziej masowo stosowane rozwiązania oparte są na sieci 2G.

Ile warty jest dziś, a ile będzie warty za kilka lat rynek IoT? Jaka jego część może przypaść w udziale operatorom komórkowym?
– Firma badawcza IDC szacuje, że w 2020 roku wartość rynku Internetu Rzeczy sięgnie 1,7 biliona dolarów. Operatorzy komórkowi mają możliwość zapewnienia łączności, a także doświadczenie w integracji różnorodnych systemów, zbieraniu danych i ich wykorzystywaniu.

I właśnie te ostanie czynniki mają największe znaczenie w rozwoju IoT. Orange Polska posiada rozwinięte środowisko IoT oparte na  API IoT. API to interfejsy programistyczne, które pozwalają na udostępnienie zestandaryzowanych danych i ponowne ich przetworzenie w spersonalizowany sposób. To właśnie dzięki takim interfejsom możemy korzystać z miliardów różnych aplikacji dostępnych w sklepach firm takich jak Amazon, Google czy Apple. Aplikacje mogą być wykorzystywane do  poprawy działania samej organizacji jak i do tworzenie produktów zewnętrznych sprzedawanych klientom końcowym.

Orange jest liderem wśród polskich telekomów udostępniających API. Obecnie dajemy klientom prawie 30 różnych funkcji, dzięki czemu ich produkty są bardziej innowacyjne. Z drugiej strony dzięki API organizujemy nasze procesy IT szybciej oraz taniej.

Dziękujemy za rozmowę.

Materiał powstał we współpracy z Orange Polska.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić