28 stycznia 2013 roku Komisja Europejska wyłoniła zwycięskie projekty w ramach programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości” (Future and Emerging Technologies – FET). Program badań nad grafenem („Grafenowy Projekt Flagowy”), współfinansowany przez Unię Europejską, będzie realizowany między innymi przez placówki badawcze Nokii.
Cały projekt ma trwać dekadę i kosztować miliard euro. Fiński koncern jest jednym z beneficjentów wspólnotowych pieniędzy. Prace nad nowymi technologiami, w których swoje zastosowanie znalazł grafen trwają w Nokii od 7 lat.
Jani Kivioja, szef Nokia Reaserch Center twierdzi, że inwestycje w najtwardszą znaną na świecie substancję są początkiem kolejnej technologicznej rewolucji. Grafen, przezroczysty materiał, poza ponadprzeciętną twardością wykazuje się też plastycznością i minimalnymi rozmiarami, które zapewniają jego funkcyjność w innowacyjnych projektach nowoczesnych technologii.
Największe nadzieje daje przewodnictwo prądu elektrycznego i ciepła lepsze niż w dominującej w urządzeniach elektrycznych dotychczas miedzi. Nokia nie jest jedyną firmą zajmującą się badaniami nad grafenem. Takie prace podjęły też IBM i Samsung, który mimo braku dotacji wydał setki milionów dolarów.
Efektem tych działań było stworzenie układu krzemowo-grafenowego (zapewniającego nieznaną do tej pory prędkość przenoszenia impulsów elektrycznych). Producent komputerów i procesorów, IBM oszacował, że maksymalna częstotliwość możliwa do osiągnięcia w procesorach grafenowych to 1000GHz (dzisiaj to 2-3 GHz). Prototyp tej firmy, oparty na rozwiązaniach uhonorowanych naukową nagrodą Nobla 2010, osiągnął 300GHz.