Wierzymy w internet z satelity

Barierą rozwoju internetu satelitarnego na rynku indywidualnym w Polsce była do tej pory cena zestawu satelitarnego. – Liczymy, że wprowadzona przez nas ostatnio możliwość dzierżawy sprzętu pomoże klientom. Dostrzegamy też potencjał tej technologii w działania 8. 4 POIG – mówi Rafał Rodziewicz, dyrektor generalny w firmie Infratel

Publikacja: 06.09.2012 10:34

Wierzymy w internet z satelity

Foto: ROL

rpkom.pl: – Internet satelitarny w Polsce jest wykorzystywany  głównie przez firmy. Na rynku klientów indywidualnych nie może się ta oferta przebić. Dlaczego?

– Ilu użytkowników ma dziś rynek internetu satelitarnego w Polsce?

– W zależności od przyjętych kryteriów: od kilkunastu tysięcy do nawet 100 tys. abonentów.

– Jako Infratel staracie się  promować usługi satelitarnego dostępu na rynku indywidualnym. Pod koniec ubiegłego roku ogłosiliście promocję z zestawami za złotówkę i 36-miesięcznymi kontraktami. Jakie były efekty tej akcji, tzn. ilu pozyskaliście klientów?

– Pozyskaliśmy pewną liczbę klientów w poprzedniej ofercie. W międzyczasie zmieniła się platforma sprzętowa, został wprowadzony na orbitę nowy satelita, dedykowany transmisji internetowej

– W tym roku długo negocjowaliście z Eutelsatem, by móc zaoferować niższe ceny. Jesteście zadowolenie z efektów tych negocjacji?

– Negocjacje prowadziliśmy z firmą Skylogic, która jest filią Eutelsatu, zajmującą się internetem satelitarnym. Wyniki negocjacji uznajemy za satysfakcjonujące, ale dalej prowadzimy wspólne prace nad nowościami w ofercie.

– Nie udało się  jednak zejść z ceną, w której zestaw odbiorczy kosztuje  mniej niż 1 tys. zł, a  abonament miesięczny za łącze do 10 Mbit/s nie przekracza 80 zł. Dlaczego?

– Na poziom cen usług mają wpływ koszty ich świadczenia, zarówno specjalistycznego sprzętu abonenckiego, jak i samej transmisji danych. Oprócz zakupu sprzętu oferujemy na korzystnych warunkach dzierżawę zestawu przez okres 24 miesięcy.

– Jakie są wasze szacunki co do liczby klientów, których zdobędzie nowa oferta?

– Liczymy na znaczną ilość. Chcemy połączyć zalety nowej oferty, z pakietem usług dodanych, umożliwiających wykorzystanie sprzętu i łącza satelitarnego do usług głosowych i telewizyjnych.

– Głównym mankamentem technologii satelitarnej wydają się być limity transferu danych. Tymczasem jak pokazuje w swoich raportach Cisco ruch wideo w sieci rośnie na potęgę. Potencjalni klienci chcą wykorzystywać internet do ściągania filmów, dużych plików. Z tego punkt widzenia nie jest to chyba  technologia rozwojowa?

– Rosnące zapotrzebowanie na ilość przesyłanych danych jest faktem, którego nie może ignorować żaden dostawca łączy internetowych. Dlatego też w nowej ofercie limity danych zostały podwojone. W chwili obecnej nawet podstawowy wariant łącza oferuje limit danych przekraczający potrzeby znacznej części użytkowników domowych. Dla bardziej wymagających mamy kolejne opcje, zapewniające możliwość transferu znacząco większej ilości.

– Od pewnego czas jako Infratel startujecie w konkursach 8.4 POIG. Jaki jest tego efekt i kiedy można się spodziewać, że zrealizujecie pierwsze projekty w ramach tego programu?

– Realizację pierwszego z nich planujemy rozpocząć jeszcze w tym roku. W chwili obecnej czekamy na podpisanie umowy na pilotażowy obszar jednego z województw.

– Dziękujemy za rozmowę

rpkom.pl: – Internet satelitarny w Polsce jest wykorzystywany  głównie przez firmy. Na rynku klientów indywidualnych nie może się ta oferta przebić. Dlaczego?

– Ilu użytkowników ma dziś rynek internetu satelitarnego w Polsce?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu