Na jakim rynku może rosnąć operator hurtowy?

Exatelowi uda się obronić zeszłoroczny poziom przychodów, ale nie uda się go zwiększyć. Operator liczy na przyszły wzrost rynku dzierżawy łączy i transmisji danych w sieciach IP wraz z upowszechnieniem pasmożernych technologii mobilnych, jak LTE. O porządkach w grupie poprzedzających zmianę właściciela mówi Zdzisław Nowak, prezes zarządu Exatela.

Publikacja: 27.10.2010 07:02

Na jakim rynku może rosnąć operator hurtowy?

Foto: ROL

[srodtytul]Przyszłość w rynku mobilnym[/srodtytul]

Modernizacja sieci szkieletowej pozwoli również skorzystać z nowej szansy, jaką operatorom infrastrukturalnym da pojawienie się na rynku technologii LTE. Zdaniem Zdzisława Nowaka, LTE może diametralnie zmienić główne rynki, na których działa jego spółka: dzierżawy łączy i transmisji danych w sieci MPLS. Wartość obu tych rynków operator ocenia odpowiednio na 1,17 mld zł i 426 mln zł.

– LTE spowoduje, że operatorom komórkowym będą potrzebne pojemne łącza między stacjami bazowymi. Jesteśmy przygotowani zarówno do prostej dzierżawy takiej infrastruktury, jak i pełnej usługi transmisyjnej – powiedział Zdzisław Nowak. – Rynek dzierżawy łączy rósł, jak dotąd, o około 1-2 proc. rocznie. Wraz z upowszechnieniem LTE jego wartość może powiększyć się kilkukrotnie – uważa szef Exatela.

[srodtytul]Przychody bez zmian[/srodtytul]

Pytany o tegoroczne wyniki Exatela odpowiedział wprost jedynie na pytanie o przychody, które powinny wynieść 551 mln zł, czyli tyle, co w roku poprzednim, choć o 9 mln mniej niż w 2008 r. (Exatel jest wrażliwy na zmiany hurtowych cen połączeń, jako silny gracz na rynku terminacyjnym). Zdzisław Nowak nie chciał rozmawiać o wynikach finansowych: EBITDA, czy zysku netto, które w 2009 r. wyniosły odpowiednio: 153 mln zł i 54 mln zł.

– Trzeba zadać sobie pytanie, czy dziś polski rynek telekomunikacyjny daje takiemu operatorowi, jak my możliwości wzrostu. Odpowiedź brzmi – pod warunkiem, że jest się obecnym w segmentach, które taki wzrost umożliwiają – powiedział dyplomatycznie Zdzisław Nowak, nie zdradzając, o jakie segmenty rynku mu chodzi.

Exatel od pewnego czasu próbuje rozwijać biznes także za granicą: dzięki współpracy z operatorami zagranicznymi i przejęciom zagranicznych firm. – Plany przejęć za granicą nie zostały zarzucone, rozmowy są na zaawansowanym etapie, ale decyzje będą zależały już od przyszłego inwestora firmy – powiedział Zdzisław Nowak.

[srodtytul]NOM się usamodzielni[/srodtytul]

Zarząd Exatela porządkuje swoją grupę kapitałową. – Prowadzimy prace zmierzające do tego, aby w drugim kwartale przyszłego roku Niezależny Operator Międzystrefowy był samodzielnie funkcjonujący podmiotem, obsługującym klienta masowego – powiedział Zdzisław Nowak. Według niego do tego czasu NOM będzie dysponował już kompletem punktów styku, jak również kompletem umów o współpracy międzyoperatorskiej, w tym z Telekomunikacją Polską. – Sądzę, że dzisiaj jesteśmy w połowie tego projektu – powiedział Zdzisław Nowak. Docelowo, naszym celem jest sprzedaż NOM-u – dodał.

Jego zdaniem transakcji nie wstrzyma spór z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i ze Skarbem Państwa o koncesję, za którą NOM zapłacił, a która następnie – po zmianie prawa – przestała być operatorowi potrzebna. NOM zamierza dochodzić teraz około 171 mln.

– Naszym zdaniem, mamy szanse na wygraną w tym sporze. Gdyby tak nie było nie występowalibyśmy z wnioskiem. Jest obecnie na ostatnim etapie przygotowania – powiedział Zdzisław Nowak. W ten sposób odniósł się do opinii osób, zdaniem których NOM – podobnie jak kilka lat temu Netia – nie ma szans na wygraną. – Z tego co wiem, nasz wniosek będzie sformułowany inaczej, a urzędy i sądy rozpatrują przecież konkretne wnioski i od sformułowania podstawy zależą wyroki – tłumaczy prezes Exatela. Jego zdaniem, spór może mieć duże znaczenie dla przyszłej wyceny NOM-u, który w księgach Exatela wart jest obecnie niecałe 27 mln zł.

[srodtytul]Inne spółki też do zbycia[/srodtytul]

Oprócz NOM Exatel planuje także sprzedaż firmy Energo-Tel. – Uporządkowaliśmy kwestie właścicielskie. Grupa Exatela ma już niemal 100 proc. udziałów tej firmy, po tym, jak NOM kupił część od mniejszościowych udziałowców. Został jeden akcjonariusz, z którym chcemy dojść do porozumienia – powiedział Nowak. W jego ocenie Energo-Tel będzie w krótkim czasie gotowy do wejścia np. na NewConnect.

Exatel jest też w trakcie zamykania kilku firm, które od dłuższego czasu nie prowadzą działalności: IBN, Telmatik, E-Connections i Tetra System Polska.

– Dwie z nich są na końcowym etapie likwidacji (IBN i Tetra System Polska), która powinna zakończyć się jeszcze w tym roku, a dwie ulegną likwidacji w roku przyszłym. Zakończono już proces likwidacji spółki Tenet7 – powiedział Zdzisław Nowak.

[srodtytul]Przyszłość w rynku mobilnym[/srodtytul]

Modernizacja sieci szkieletowej pozwoli również skorzystać z nowej szansy, jaką operatorom infrastrukturalnym da pojawienie się na rynku technologii LTE. Zdaniem Zdzisława Nowaka, LTE może diametralnie zmienić główne rynki, na których działa jego spółka: dzierżawy łączy i transmisji danych w sieci MPLS. Wartość obu tych rynków operator ocenia odpowiednio na 1,17 mld zł i 426 mln zł.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał