Przegląd prasy – środa 21 marca

Publikacja: 21.03.2012 08:30

[srodtytul]Financial Times [/srodtytul]

Bitwa o miniaturowe karty SIM

Daniel Thomas

Apple rozpoczął technologiczną wojnę przeciw grupie konkurencyjnych producentów telefonów komórkowych o standard nowych, mniejszych kart do urządzeń mobilnych określanych mianem „nano-SIM”. Mają być o jedną trzecią mniejsze i cieńsze od obecnie używanych kart mikroSIM. Nokia, Motorola Mobility i RIM zgłosiły do ETSI własną, konkurencyjną specyfikację techniczną tego standardu w obawie, że Apple będzie miał prawa patentowe do przyszłościowej technologii.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/17fe4620-729c-11e1-9be9-00144feab49a.html#axzz1pjDI8QaB (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

T-Mobile chce regulacji, branża czeka

Michał Fura

Bez stworzenia przywilejów ruchu w sieci skończą się inwestycje w infrastrukturę – sugeruje operator. Obecny model biznesowy sieci komórkowych nie wytrzyma próby czasu – przekonuje branżę i regulatora polski T-Mobile należący do globalnego giganta Deutsche Telekom. Przychody z transmisji danych są za niskie, by wystarczyło na rozbudowę sieci, które udźwigną rosnący popyt na przesył danych. Pieniądze mogłyby przynieść nowe usługi. Aby ruszyły, muszą powstać regulacje, pozwalające na nadawanie jednym usługom pierwszeństwa.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=403747 (dostęp płatny)

UOKiK zbada wielką fuzję

Michał Fura

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada koncentrację grup medialnych ITI i Canal+. Urząd prześwietli de facto dwie transakcje – pierwsza polega na przejęciu wspólnej kontroli przez grupy medialne Canal+ i ITI nad spółką TVN (francuski koncern będzie miał na razie mniejszościowy pakiet, ale z opcją przejęcia kontroli). Druga obejmuje przejęcie wspólnej kontroli przez grupę Canal+ i TVN nad płatnymi telewizjami Cyfra+ i ITI Neovision. W efekcie powstanie jeden gracz z blisko 2,5 mln klientów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=403752 (dostęp płatny)

Sieć ci wskaże, gdzie znajdziesz komendanta, burmistrza i leśnika

Filip Konopko

Granice powiatów, zasięg sądów, komend i nadleśnictw będzie można sprawdzić na stronie Geoportal. W czerwcu ma zacząć działać portal, w którym po podaniu adresu każdy za pomocą kilku kliknięć sprawdzi, pod jaki podlega urząd skarbowy, komendę policji, sąd czy prokuraturę. Wszystko dzięki rozbudowaniu Państwowego Rejestru Granic (PRG). Do tej pory w jego zasobach dostępne były tylko informacje o granicach administracyjnych województw, powiatów i gmin.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=403665 (dostęp płatny)

Bezpłatny internet tylko dla niektórych

Katarzyna Wróblewska

Jednostka samorządu terytorialnego (j.s.t.) może – w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej – świadczyć, z wykorzystaniem posiadanej infrastruktury telekomunikacyjnej i sieci telekomunikacyjnych, usługi na rzecz użytkowników końcowych. Działalność tę jednostka powinna wykonywać przede wszystkim przy zagwarantowaniu przedsiębiorcom telekomunikacyjnym, na zasadach równego traktowania, współkorzystania z infrastruktury telekomunikacyjnej i sieci telekomunikacyjnych oraz dostępu do nich oraz w sposób przejrzysty i niezakłócający rozwoju równoprawnej i skutecznej konkurencji na rynkach telekomunikacyjnych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=403622 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Inżynier gotów do przeprowadzki

Anita Błaszczak

Wysokie kwalifikacje zawodowe to już za mało, by zdobyć dobrą pracę – wynika z najnowszych analiz firmy rekrutacyjnej Antal International. Według jej ekspertów nawet specjaliści IT – obecni pupile rynku pracy – powinni zadbać o swoje umiejętności interpersonalne, zwłaszcza ci, którzy mają w planach stanowiska menedżerskie. – W działach IT coraz częściej efektywna praca zależy od umiejętności komunikacji i zarządzania oraz organizowania współpracy pomiędzy firmą a jej podwykonawcą – dodaje Monika Daczka, menedżer zespołu rekrutacji na stanowiska techniczne IT, na których przeciętne wynagrodzenie wynosi 9,7 tys. zł brutto.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1130844_Inzynier_gotow_do_przeprowadzki.html (dostęp płatny)

Koszty komplikują rozliczenie pensji informatyka – twórcy

Danuta Lenkiewicz, Łukasz Prasołek

Do wynagrodzenia pracownika można stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów, jeśli jego praca stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Konieczne są jednak stosowne postanowienia w jego umowie o pracę. Przed zastosowaniem autorskich kosztów uzyskania przychodów warto sięgnąć do interpretacji podatkowych. Można z nich wyciągnąć kilka wniosków istotnych z punktu widzenia pracodawcy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1130661_Koszty_komplikuja_rozliczenie_pensji_informatyka_%E2%80%93_tworcy.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Financial Times [/srodtytul]

Bitwa o miniaturowe karty SIM

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?