Audytel: rynek komunikacji elektronicznej kilka lat w trendzie bocznym

Publikacja: 29.03.2018 07:16

Audytel: rynek komunikacji elektronicznej kilka lat w trendzie bocznym

Foto: cyfrowa.rp.pl

O 0,5 proc. do 24,9 mld zł urośnie w tym roku wartość rynku operatorów sieci komórkowych w Polsce, a przychody całego rynku komunikacji elektronicznej powiększą się o 0,7 proc. do 45,96 mld zł z 45,66 mld zł w 2017 roku – szacuje firma doradcza Audytel.

Tym samym, według Grzegorza Bernatka, głównego analityka rynku TMT w Audytelu, rynek będzie w tzw. trendzie bocznym i pozostanie w nim w okresie prognozy, czyli do 2022 roku. Innymi słowy, branżę czeka kilkuletnia stagnacja. Niezmienne będą też trendy w niej widoczne w niej od kilku lat.

W 2018 roku eksperci spodziewają się dalszego spadku wartości segmentu telefonii stacjonarnej (szacuje się go na 4 mld zł, Audytel ma o niej krytyczne zdanie: uważa, że jest to twór sztucznie podtrzymywany przy życiu przez monopolistę), ale rosnąć mają przychody z usług przewodowego dostępu do Internetu (mogą być już wyższe niż pierwszego z rynków), transmisji danych i udostępniania infrastruktury oraz płatnej telewizji (głównie za sprawą popytu na serwisy udostępniające treści w modelu na żądanie).

Ta ostatnia usługa staje się głównym motorem utrzymania przychodów sieci stacjonarnych. W przypadku komórkowych są to mobilny internet oraz sprzęt dla klientów końcowych.

Jak zauważa Audytel, w związku z tym, że nasycenie poszczególnych segmentów rynku jest coraz większe, a ceny „tradycyjnych” usług spadają operatorzy w coraz większym stopniu koncentrują się na podnoszeniu efektywności. Walka o utrzymanie przychodów i marż będzie głównym celem telekomów w Polsce w nadchodzących latach – wynika z prezentacji Bernatka.

W jego ocenie, temu służą pakietyzacja usług (na uwagę zasługuje tempo, w jakim grupa Cyfrowy Polsat podnosi tzw. wskaźnik multiplikacji), próby współdzielenia infrastruktury i częstotliwości oraz fuzje i przejęcia.

– Konsolidacja jest nieunikniona. Dążymy do typowych rynków zachodnich, gdzie konkuruje 4-5 grup – powiedział Bernatek. Zgodzi się też z tezą, którą lansowaliśmy niedawno, że po nieudanej próbie mariażu telewizji kablowych UPC i Multimedia Polska, obie firmy będą nadal uczestnikami konsolidacyjnych procesów.

Ważnym obszarem działań telekomów jest budowa sieci dostępowej nowej generacji, spełniającej założenia wizji gigabitowego społeczeństwa informacyjnego korzystającego z coraz większej ilości danych w sieci.

W obrębie sieci przewodowych technologią, którą omawia Audytel w raporcie jest FTTH. Jeśli zaś chodzi o sieci mobilne – 5G.

Według doradczej firmy w końcu 2017 r. na około 7,3 mln abonentów przewodowego dostępu szerokopasmowego, w Polsce było 835 tys. abonentów łączy FTTH, co oznacza wzrost o 60 proc. rok do roku.

W tym roku autorzy raportu spodziewają wolniejszego wzrostu użytkowników FTTH – o około 44 proc. do 1,2 mln. W perspektywie 5 lat w Polsce ze światłowodu do domu korzystać ma zaś 2,18 mln klientów, co oznacza, że zajętych będzie około 30 proc. wybudowanych do tego czasu łączy (Audytel przewiduje, że operatorzy zmodernizują lub wybudują około 7 mln łączy dostępowych). Ponieważ wg Bernatka o sukcesie ekonomicznym światłowodowych inwestycji można mówić, gdy penetracja wynosi około 50 proc. ponownie widać, że mamy do czynienia z projektami długoterminowymi.

Specjaliści oceniają też, że nowa infrastruktura stworzy dużym operatorom szanse przejęcia jeszcze około 1-1,5 mln gospodarstw domowych, obsługiwanych obecnie przez „sieci osiedlowe”, czyli np. spółdzielnie, czy małe firmy, szczególnie te niedoinwestowane, oferujące internet w Wifi, na starych sieciach LAN, czy WiMax. Udział ISP (oczywiście jakość ich infrastruktury jest zróżnicowana) w rynku przewodowego dostępu Audytel szacuje obecnie na około 30 proc..

Ważnym pytaniem dla inwestorów lokujących w światłowodową sieć dostępową jest, czy sieci 5G nie okażą się ich substytutem. Według Audytela komórkowa sieć nowej generacji może rzeczywiście być konkurencją dla technologii przewodowych. Zwrócił uwagę, że Urząd Komunikacji Elektronicznej przymierza się do badania substytucyjności dostępowych łączy radiowych i stacjonarnych już teraz. – Wyniki tego badania mogą być bardzo ważne dla dalszej konsolidacji rynku – powiedział Bernatek.

Audytel nie ma oficjalnych szacunków inwestycji, jakie operatorzy poniosą na budowę sieci 5G. Zdaniem Bernatka może to być około 10 mld zł, nie licząc pasma.

Ważnym bodźcem inwestycji w sieci dostępowe jest rosnąca konsumpcja wideo za pośrednictwem sieci internet: czy to linearnych kanałów transmitowanych w sieci IP, czy internetowych serwisów działających w modelu OTT.

– Rynek OTT w Polsce w ubiegłym roku wyraźnie wystrzelił – mówił Bernatek, ale też oceniał, że ruch widzów do OTT nie jest na tyle silny, aby w krótkim czasie zagroził dotychczasowym modelom płatnej telewizji.

Audytel widzi szansę dla operatorów w rynku usług IT. – Na dojrzałych rynkach IT odpowiada za około 60 proc. przychodów branży TMT, a komunikacja za mniejszość. W Polsce długo było odwrotnie. To pokazuje, że mamy na tym polu jeszcze dużo do zrobienia – mówił Grzegorz Bernatek.

Doradcza firma szacuje, że 2018 rok będzie rokiem przełomu: wartość rynku IT (usług, sprzętu i oprogramowania) prześcignie wartość rynku komunikacji elektronicznej i osiągnie poziom około 48 mld zł, zyskując 6 proc. rok do roku. W kolejnych latach IT ma rosnąć szybciej niż PKB i osiągnąć w 2020 r. wartość 60 mld zł.

Według Audytela telekomy nie mają zbyt wielkich szans, aby skutecznie wykorzystać na swoją korzyść takie nośne hasła jak chmura 2.0, blockchain, sztuczna inteligencja, inteligentne roje, czy hyperscale computing. Zaleca raczej operatorom koncentrację na usługach cyberbezpieczeństwa (np. budowę centrów bezpieczeństwa), usługach wsparcia dla klientów, czy rozwiązaniach zwiększających efektywność pracowników i działów IT firm w modelu SaaS.

W tym roku rynek TMT w Polsce osiągnąć ma wartość 94,1 mld zł, z czego na sieci komórkowe przypadnie 26,5 proc., na płatną telewizję 8,5 proc., na telefonię stacjonarną i stacjonarny internet odpowiednio 4,6 proc. oraz 5,8 proc., na transmisję danych i udostępnianie infrastruktury 3,6 proc., na rynek gier 2,2 proc., a na IT – 48,9 proc..

O 0,5 proc. do 24,9 mld zł urośnie w tym roku wartość rynku operatorów sieci komórkowych w Polsce, a przychody całego rynku komunikacji elektronicznej powiększą się o 0,7 proc. do 45,96 mld zł z 45,66 mld zł w 2017 roku – szacuje firma doradcza Audytel.

Tym samym, według Grzegorza Bernatka, głównego analityka rynku TMT w Audytelu, rynek będzie w tzw. trendzie bocznym i pozostanie w nim w okresie prognozy, czyli do 2022 roku. Innymi słowy, branżę czeka kilkuletnia stagnacja. Niezmienne będą też trendy w niej widoczne w niej od kilku lat.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy