DT i Orange do końca stycznia sprzedadzą EE

Publikacja: 15.01.2016 09:25

Deutsche Telekom i Orange potwierdziły dziś w oficjalnym komunikacie sprzedaż joint venture komórkowego w Wielkiej Brytanii – EE – na rzecz BT, czyli byłego tamtejszego monopolisty.

Jak podali sprzedający, brytyjski urząd antymonopolowy  – CMA – nie zgłosił zastrzeżeń ani dodatkowych warunków transakcji, która ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym miesiącu. Według BT – najpóźniej 29 stycznia.

CMA odniósł się natomiast do obaw operatorów korzystających z usług hurtowych BT, że ich sytuacja pogorszy się. CMA zapowiedział, że ta sprawa będzie wzięta pod uwagę przy kolejnej analizie rynku przeprowadzonej przez tamtejszego regulatora – Ofcom.

EE (d. Everything Everywhere) dociera z usługami LTE do ponad 93 proc. populacji i ma ponad 31 mln detalicznych użytkowników usług mobilnych, stacjonarnych. Grupa BT zaś jest jednym z największych dostawców usług stacjonarnych z około 32-proc. udziałem w rynku dostępu szerokopasmowego, na którym zdobywa kolejnych klientów. Przybywa jej także użytkowników usług telewizyjnych.

Strony transakcji spodziewają się synergii kosztowych i przychodowych.

DT otrzyma za swoje 50 proc. w EE 12 proc. kapitału BT. Natomiast Orange – 4 proc. akcji BT oraz 3,4 mld funtów w gotówce (4,7 mld euro, blisko 20 mld zł).

Grupa BT będzie przejściowo największym operatorem telekomunikacyjnym w Wielkiej Brytanii, a jeśli dojdzie do fuzji O2 i 3UK – jednym z największych operatorów zintegrowanych.

DT komunikuje, że jako udziałowiec BT będzie brało udział w rozwoju grupy i realizowało strategię zakładającą rozwijanie operatorów zintegrowanych na rynkach, na których jest obecne.

– Liczymy, że będzie mogli wesprzeć BT odpowiednim doświadczeniem i pomóc generować grupie oczekiwany wzrost wartości operatora zintegrowanego. Deutsche Telekom nabył doświadczenie w budowaniu oferty zintegrowanej operatora stacjonarnego i mobilnego za sprawą produktów takich jak MagentaEINS w Niemczech i analogicznych pakietów na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Macedonii, gdzie w sumie korzysta z nich ponad 3 mln klientów – powiedział prezes DT Timotheus Hoettges cytowany w komunikacie DT.

Wśród wymienionych rynków nie ma Polski, choć T-Mobile Polska oferuje już usługi zintegrowane dla rynku B2B.

Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście