Szacuje się, że do 2022 r. w naszym kraju będzie średnio 5,5 urządzenia podłączonego do sieci na mieszkańca, w porównaniu z 3,1 w 2017 r., z czego 40 proc. będą stanowiły urządzenia mobilne. Zdaniem ekspertów nadchodzący rok przyniesie coś, co możemy śmiało nazwać synergią.
– Z jednej strony myślimy o ewolucji trendów, które już znamy – 5G, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe czy internet rzeczy. Z drugiej, zmieniające się oczekiwania oraz wyraźnie zauważalny wzrost ruchu sieciowego wymusza na biznesie czy organizacjach administracji publicznej szybszą transformację cyfrową, ale także zmianę podejścia do zagadnienia sieci, które znamy obecnie – mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco Polska.
Mocno podkręcimy tempo
Jak wynika z badań Cisco, do 2022 r. ruch IP przewyższy ten, zanotowany w całej dotychczasowej historii sieci Web. Na znaczeniu zyskują też połączenia M2M (machine – to – machine). Z kolei nowe typy połączeń wpływają znacznie na wzrost przepustowości, ale także szybkości wi-fi czy internetu mobilnego.
– Średnia prędkość połączeń z siecią, zarówno tą szerokopasmową, jak i bezprzewodową, ulegnie podwojeniu już do 2022 r. Co więcej, połączenia mobilne ulegną potrojeniu w porównaniu z 2017 r. – podkreśla Kania.