Brytyjski fundusz chce kupić Emitela. Wiemy ile daje

Fundusze inwestycyjne porozumiały się. Alinda Capital, od 2013 r. właściciel największego w Polsce operatora sygnału radiowo-telewizyjnego podpisała umowę sprzedaży Emitela na rzecz Cordiant Digital.

Publikacja: 05.01.2022 11:31

Brytyjski fundusz chce kupić Emitela. Wiemy ile daje

Foto: Adobe Stock

Emitel, który przez ostatnich kilkanaście miesięcy wybierał się na warszawską giełdę, może zmienić właściciela. W pierwszą środę 2022 roku ogłoszono, że Alinda Capital Partners, od 2013 roku jedyny akcjonariusz Emitelu, podpisała wiążącą umowę sprzedaży akcji firmy na rzecz Cordiant Digital Infrastructure, notowanego na giełdzie w Londynie (CORD). Będzie jednym z trzech, obok czeskiego odpowiednika (CRA) oraz amerykańskiej firmy zajmującej się przetwarzaniem danych, aktywem Cordiantu.

W komunikacie giełdowym Cordiant podał, że kupuje dziś dwa biznesy: część aktywów firmy z Nowego Jorku i polskiego operatora. Za udziały Emitela chce zapłacić 352 mln funtów. Przy obecnym kursie brytyjskiej waluty to ponad 1,92 mld zł.

Gdy Alinda w 2013 roku kupowała Emitela nieoficjalnie mówiło się o wycenie operatora na 3,4 mld zł (z długiem).

„W momencie finalizacji transakcja będzie finansowana przy pomocy mieszanki dostępnej gotówki oraz, jeśli to będzie konieczne, finansowania od pomocniczego dostawcy” – podał Cordiant (tłum. – red.).

Według funduszu nabywającego Emitela, transakcja zależy także od zgody rządu (Emitel jest na liście firm strategicznych państwa) i potwierdzenia możliwości finansowych po stronie spółki. To może oznaczać, że bierze ona udział w operacji.

Jak na fundusz o strategii międzynarodowej, Cordiant nie wydaje się dużym graczem. Zarządza kapitałem około 3 mld dol.  Jego prezesem jest Steven Marshall, b. prezes wyspecjalizowanej w zarządzaniu wieżami sieci komórkowych American Tower.

Według Emitela, Cordiant to fundusz inwestycyjny koncentrujący się na inwestycjach w infrastrukturę cyfrową w Europie i Ameryce Północnej, działający na zasadzie  „kup, buduj i rozwijaj” i może przyjmować długoterminowy horyzont zaangażowania kapitału.

Czytaj więcej

Rosyjski „Lex TVN” wchodzi w życie. Netflix zniknie?

To z kolei umożliwia spółkom portfelowym realizację długoterminowych planów rozwojowych – zapewniła polska firma.

- Emitel jest narodowym czempionem, który działa na terenie całego kraju w oparciu o silne fundamenty finansowe. Spółka charakteryzuje się atrakcyjnymi perspektywami wzrostu w takich obszarach, jak budowa infrastruktury telekomunikacyjnej, centra danych oraz rozwiązania typu smart city. Jesteśmy pod wrażeniem dotychczasowych osiągnięć Zarządu oraz pracowników firmy, doceniamy także duży nacisk na zrównoważony rozwój Spółki. Cieszymy się z możliwości zainwestowania kapitału w celu wsparcia dalszego rozwoju Emitel – powiedział Steven Marshall cytowany w komunikacie.

- Cordiant Digital jest podmiotem, który oferuje długoterminowy horyzont inwestycyjny, kapitał oraz know – how, które będą dużym wsparciem w naszych średnio i długoterminowych planach rozwoju. Kombinacja tych czynników pozwoli nam rozwijać się w obszarze usług emisji telewizyjnych i radiowych oraz umocnić pozycję na rynku wynajmu infrastruktury telekomunikacyjnej. Cordiant Digital będzie naszym partnerem w budowie wartości Emitel oraz pomoże nam z jednej strony wykorzystać pojawiające się szanse, a z drugiej strony mocniej stawić czoła wyzwaniom, jakie wiążą się z rozbudową infrastruktury telekomunikacyjnej i zapewnieniem dostępu do szerokopasmowego Internetu w Polsce. Cieszymy się na współpracę z zespołem Cordiant i z pozyskania tak doświadczonego inwestora – dodał Andrzej J. Kozłowski – prezes Emitelu.

„Przejęcie polskiego operatora to mniejsza z transakcji ogłoszonych dziś przez fundusz. Za cześć przedsiębiorstwa DataGryd Datacenters w Nowym Jorku chce on zapłacić 74 mln dol. (około 300 mln zł)”.

Za oba nabytki Cordiant zamierza zapłacić pieniędzmi z emisji akcji serii C uchwalonej w połowie 2021 r., a konwertowanych teraz na akcje zwykłe i oferowanych właśnie inwestorom. W wystosowanych do inwestorów komunikatach podał także, że zakupy te wspierają jego intencje wypłaty dywidendy w kwietniu i podniesie ją do 4 penców na akcję.

Emitel operuje w Polsce około 520 masztami. Jest operatorem nadajników cyfrowej telewizji naziemnej i radia. Rozwija biznes jako dostawca rozwiązań IoT i telekomunikacyjnych. Wybierał się na giełdę, ale postępowanie prospektowe zostało zawieszone. Jest w sporze z Magna Polonia o około 260 mln zł.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu