Zakaz motywowany jest bezpieczeństwem państwa, a Kanada dzięki tej decyzji jest ostatnim krajem z tzw. Five Eyes (porozumienie o wymianie informacji wywiadowczych o ostrzu antychińskim), w którym chińskie firmy nie będą mogły sprzedawać swojego sprzętu.

- Zamierzamy wykluczyć Huawei i ZTE z naszych sieci 5G. Dostawcy, którzy już mają zainstalowany ten sprzęt, będą zobowiązani do zaprzestania jego używania i usunięcia go w ramach planów, które dziś ogłaszamy – powiedział, cytowany przez Reuters, Francois-Philippe Champagne, minister przemysłu Kanady.

Minister dodał, że firmy mają usunąć sprzęt 5G do czerwca 2024 na własny koszt. Sprzęt do 4G ma zostać usunięty do końca 2027 roku.

Decyzja Kanady była oczekiwana od dawna, ale opóźniona z powodu napięć dyplomatycznych z Chinami. Pozostałe kraje Five Eyes – czyli USA, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia już zakazały używania sprzętu z Chin w sieciach komórkowych.

Napięcia dyplomatyczne były wywołane decyzją Kanady z 2018 roku o tym, że dokona przeglądu możliwych zagrożeń związanych ze stosowaniem urządzeń Huawei w sieciach komórkowych. W grudniu 2018 roku spór zaognił się po aresztowaniu na prośbę USA Meng Wanzhou, dyrektorki finansowej Huawei. Chiny w odwecie oskarżyły dwóch Kanadyjczyków o szpiegostwo i aresztowały ich. Uwolniono ich dopiero we wrześniu 2021 roku, tego samego dnia, w którym uwolniono Meng Wanzhou.

Decyzja kanadyjskiego rządu ma o tyle nieduże znaczenie, że kanadyjskie telekomy już zdecydowały się na korzystanie ze sprzętu 5G innych dostawców niż Huawei czy ZTE. Jednak Chiny i tak wyraziły sprzeciw wobec decyzji.

- Podejmiemy wszelkie niezbędne działania, aby zabezpieczyć uzasadnione interesy chińskich firm – powiedział Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ.

Huawei twierdzi, że nadal czeka na odpowiedź na pytanie „jakie zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa stwarza”. Firma zamierza także nadal sprzedawać w Kanadzie smartfony i utrzymywać działy badawczo-rozwojowe. ZTE z kolei nie odpowiedziało na prośby o komentarz.

Kanadyjskie telekomy – Bell Canada i Telus Corp budują sieci 5G we współpracy z Ericssonem i Nokią.

Kanada uprzedza, że trwają prace nad przepisami, które będą miały na celu ochronę krytycznej infrastruktury przed zagrożeniami cybernetycznymi. Dotyczy to nie tylko telekomunikacji, ale także energetyki, transportu i banków.