Aktualizacja: 19.03.2025 21:00 Publikacja: 03.04.2022 17:21
System żelazna kopuła dysponuje na razie rakietami. W przyszłości pojawią się lasery.
Foto: PAP/EPA, Edi Israel
Właśnie ruszają prace nad projektem Iron Beam (z ang. żelazna wiązka). Stoją za nimi giganci sektora zbrojeniowego: Rafael i Elbit System. W ramach innowacyjnego przedsięwzięcia powstanie laser o mocy do 150 kW, który posłuży do likwidowania mniejszych rakiet. W kolejnym etapie zbudowana ma zostać potężniejsza broń – generator wiązek o mocy 1 MW. Takie działo laserowe byłoby w stanie unieszkodliwić wszelkie obiekty zagrażające przestrzeni powietrznej Izraela.
Międzynarodowy wyścig nowoczesnych technologii przyspiesza. W Stanach Zjednoczonych oficjalnie został zaprezentowany superkomputer o imponującej szybkości przeliczeniowej. Urządzenie będzie między innymi tworzyć symulacje dotyczące broni jądrowej.
Skorupa ziemska potencjalnie kryje ogromne, niewykorzystane źródło energii geotermalnej: supergorące skały. Skorzystanie z tego źródła energii geotermalnej może być przełomem w przejściu na czystą, odnawialną przyszłość energetyczną.
Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się skomunikować dwie śpiące osoby. Miały się porozumiewać w snach. Naukowcy z kalifornijskiej firmy REMspace zapewniają, że świadome sny mogą otworzyć nowe wymiary komunikacji i potencjał ludzkości.
Quaise Energy, firma powiązana z naukowcami z prestiżowej MIT, ma niesamowity plan. Przekopie się przez kolejne warstwy planety, aby dotrzeć do niespożytego źródło ciepła i energii, które badacze chcą wykorzystać do zasilania elektrowni.
To ma być odpowiednik "Titanica" w przestworzach. Potężny samolot to istny hotel na skrzydłach. Projekt zakłada, że jednorazowo na pokład wsiądzie 5 tys. osób.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Komercyjne loty w kosmos takich firm jak firm takich jak SpaceX, Virgin Galactic i Blue Origin, mogą okazać się katastrofą dla ziemskiego klimatu. Przyczynią się do dalszego niszczenia warstwy ozonowej Ziemi.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W nocy Amerykanie ponownie przeprowadzili naloty na Jemen, w tym na prowincję Saada, w której, według źródeł, swoje kryjówki mają przywódcy rebeliantów Huti. Huti od 2014 roku biorą udział w wojnie domowej, w której rzucili wyzwanie uznawanym przez społeczność międzynarodową władzom Jemenu.
Kilkuset zabitych w Strefie Gazy. Wojna wróciła tam we wtorek z zapomnianą już siłą. A w izraelskich miejscowościach, tuż przy granicy z Gazą, odżyły wspomnienia z 7 października 2023 r., gdy Hamas dokonał wielkiego zamachu terrorystycznego.
Izrael we wtorek nad ranem wznowił ataki powietrzne na cele związane z Hamasem w Strefie Gazy. Strona palestyńska informuje, że w atakach zginęły co najmniej 404 osoby. Rannych zostało ponad 560 osób.
Co najmniej 404 osoby zginęły, a co najmniej 562 zostały ranne w nalotach izraelskiego lotnictwa na Strefę Gazy, które rozpoczęły się w nocy z poniedziałku na wtorek. Według nieoficjalnych informacji w atakach zginęło pięciu wysokich rangą przedstawicieli Hamasu.
Przedstawiciele USA i Izraela skontaktowali się z urzędnikami z kilku państw afrykańskich, by omówić możliwość przesiedlenia tam Palestyńczyków ze Strefy Gazy - podała agencja AP.
Prezydent Donald Trump powrócił do polityki „maksymalnej presji” wobec Iranu. Sposób potraktowania Wołodymyra Zełenskiego w Gabinecie Owalnym uświadomił Teheranowi, jak wyglądałyby ewentualne negocjacje z USA. A Polska bierze aktywny udział w nagonce na Iran.
Wyobraźmy sobie, że miejsce pamięci staje się obiektem sporu politycznego czy przyjmuje formułę własności jednego państwa. Czemu to będzie służyć? Na pewno nie pamięci.
Hamas przekazał w sobotę rano Czerwonemu Krzyżowi w Rafah na południu Strefy Gazy dwóch kolejnych izraelskich zakładników. To Awera Mengistu, który od dekady przetrzymywany był w Strefie Gazy. Drugi z zakładników to Tal Szoham, porwany podczas ataku 7 października 2023 r. Przed południem Hamas zwolnił kolejnych trzech więźniów: Eliję Cohena, Omera Szema Towa i Omera Wenkerta, a w ostatniej turze - Hiszama al-Sajeda, przetrzymywanego od dziesięciu lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas