Ogromne źródło energii. Naukowcy odkryli je wprost pod naszymi nogami

Skorupa ziemska potencjalnie kryje ogromne, niewykorzystane źródło energii geotermalnej: supergorące skały. Skorzystanie z tego źródła energii geotermalnej może być przełomem w przejściu na czystą, odnawialną przyszłość energetyczną.

Publikacja: 17.10.2024 18:40

Ogromne źródło energii. Naukowcy odkryli je wprost pod naszymi nogami

Foto: Adobe Stock

Amerykańska firma Quaise Energy nazywa te „supergorące, supergłębokie skały” „świętym Graalem geotermii”. Niedawno ogłosili wyniki swoich badań laboratoryjnych, które potwierdziły potencjalne możliwości wykorzystania tych ukrytych zasobów – informuje portal Interesting Engineering.

Czytaj więcej

Kanadyjczycy tworzą ekologiczne baseny przyszłości. Niestraszna sroga zima

Badanie wykazało, że supergorąca skała może tworzyć połączone ze sobą pęknięcia. Przez te pęknięcia przepływająca woda może osiągnąć stan nadkrytyczny — fazę podobną do pary wodnej lub wody o palących temperaturach powyżej 400°C. To potężne medium, które może przenosić ogromną energię bardziej niż zwykłe studnie geotermalne.

Zbiornik geotermalny głęboko pod powierzchnią Ziemi

Taki zbiornik geotermalny znajduje się głęboko pod powierzchnią Ziemi i jest znany jako zbiornik nadkrytyczny. Co więcej, badanie wykazało, że głęboko położone skały skorupy, które pękają pod wpływem ekstremalnie wysokich temperatur i ciśnień, mogą być znacznie bardziej przepuszczalne niż skały, które pękają w niższych temperaturach bliżej powierzchni Ziemi. Co więcej, ta supergorąca skała może łatwiej się odkształcać, co sugeruje, że może zmieniać kształt pod wpływem naprężeń.

„Te czynniki mogą sprawić, że to źródło geotermalne stanie się znacznie bardziej ekonomiczne” — powiedział Geoffrey Garrison, wiceprezes ds. operacyjnych Quaise Energy.

Czytaj więcej

Chcą dowiercić się do jądra Ziemi. Tania energia na miliony lat

Dotychczas geolodzy nie byli zgodni co do możliwości wykorzystania energii z supergłębokich, supergorących skał. Ze względu na wysokie ciśnienie i temperaturę skały te są uważane za ciągliwe, co utrudnia ich pękanie. Jednak obecne badania prowadzone przez szwajcarską Ecole Polytechnique Fédéral de Lausanne (EPFL) potwierdzają, że pęknięcia mogą tworzyć się w tego typu skałach, nawet w pobliżu strefy przejściowej kruchości w ciągliwość. Sugeruje to, że wykorzystanie supergorących zasobów geotermalnych może być możliwe. „Wykazaliśmy, że przejście kruchości w ciągliwość nie jest odcięciem dla cyrkulacji płynów w skorupie, co jest obiecujące dla eksploatacji głębokich złóż geotermalnych. Dostępnych jest bardzo niewiele danych in situ, a są to jedne z pierwszych wyników eksperymentalnych, które rzucają światło na tak ekstremalne warunki” — powiedziała Interesting Engineering Marie Violay, która kierowała badaniem.

Niewyczerpalne źródło zielonej energii

Pęknięcia powstałe w supergorącej skale tworzą bardziej połączoną i rozległą sieć, umożliwiając lepszy przepływ płynów i ekstrakcję ciepła. Co ciekawe, symulacje wskazują, że te supergorące systemy mogą wytwarzać od pięciu do dziesięciu razy więcej energii niż obecnie projektowane systemy geotermalne. Taką wydajność można było utrzymać nawet przez dwie dekady.

Czytaj więcej

Produkcja takiej energii sposobem na… trzęsienia ziemi

Quaise Energy pracuje obecnie nad innowacyjnymi technikami wierceń, aby dotrzeć do tych supergorących głębokości. Ich celem jest wykorzystanie ogromnej energii zgromadzonej w jądrze Ziemi.

Energia geotermalna oparta na supergorących skałach mogłaby w przyszłości zapewnić znaczną część światowego zapotrzebowania na energię, zmniejszając nasze uzależnienie od paliw kopalnych i zwalczając zmiany klimatyczne.

Wizje Przyszłości
Kalifornijski start-up chce dokonać nowej rewolucji. Umożliwi komunikację we śnie
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Wizje Przyszłości
Chcą dowiercić się do jądra Ziemi. Tania energia na miliony lat
Wizje Przyszłości
Hotel z atomowym napędem. "Flytanic" może lecieć kilka lat
Wizje Przyszłości
Turystyka kosmiczna uderzy w klimat? Naukowcy: szkodzi warstwie ozonowej
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Wizje Przyszłości
Miliarderzy walczą o nieśmiertelność. Obiecujące prognozy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego