Amerykańska firma Quaise Energy nazywa te „supergorące, supergłębokie skały” „świętym Graalem geotermii”. Niedawno ogłosili wyniki swoich badań laboratoryjnych, które potwierdziły potencjalne możliwości wykorzystania tych ukrytych zasobów – informuje portal Interesting Engineering.
Czytaj więcej
W miejscowości Charlevoix, 45 minut jazdy od Quebecu, powstanie kompleks odkrytych, naturalnych basenów, wyposażony w zgłoszony właśnie do opatentowania system ogrzewania. Ma on utrzymać cały rok temperaturę wody na poziomie 39 st. C.
Badanie wykazało, że supergorąca skała może tworzyć połączone ze sobą pęknięcia. Przez te pęknięcia przepływająca woda może osiągnąć stan nadkrytyczny — fazę podobną do pary wodnej lub wody o palących temperaturach powyżej 400°C. To potężne medium, które może przenosić ogromną energię bardziej niż zwykłe studnie geotermalne.
Zbiornik geotermalny głęboko pod powierzchnią Ziemi
Taki zbiornik geotermalny znajduje się głęboko pod powierzchnią Ziemi i jest znany jako zbiornik nadkrytyczny. Co więcej, badanie wykazało, że głęboko położone skały skorupy, które pękają pod wpływem ekstremalnie wysokich temperatur i ciśnień, mogą być znacznie bardziej przepuszczalne niż skały, które pękają w niższych temperaturach bliżej powierzchni Ziemi. Co więcej, ta supergorąca skała może łatwiej się odkształcać, co sugeruje, że może zmieniać kształt pod wpływem naprężeń.
„Te czynniki mogą sprawić, że to źródło geotermalne stanie się znacznie bardziej ekonomiczne” — powiedział Geoffrey Garrison, wiceprezes ds. operacyjnych Quaise Energy.