To będzie największy samolot świata. Takiego ładunku nikt jeszcze nie zabrał

Startup Enter Radia przedstawił plany gigantycznego samolotu. WindRunner może zrewolucjonizować sektor energii odnawialnej, ale i transport wojska.

Olbrzymie działo wystrzeli statek w kosmos. Chiny nie potrzebują rakiet

Działo elektromagnetyczne, na którym pracują chińscy naukowcy, można wykorzystać do umieszczania w kosmosie obiektów wielkości Boeinga747 z prędkością dwukrotnie większą od dźwięku.

Rosja traci pozycję w kosmosie. Putin chce atomowego statku kosmicznego

Prezydent Władimir Putin wezwał swój rząd do znalezienia funduszy na plan budowy statku kosmicznego o napędzie atomowym. To reakcja na tego typu projekty na Zachodzie.

Brytyjczycy stworzyli broń przyszłości. Laser trafi monetę z odległości kilometra

Dragonfire to laserowe działo przyszłości – broń taką na okrętach chce montować Royal Navy. Brytyjska marynarka wojenna liczy, że wdrożenia nastąpią w ciągu pięciu lat. Projekt innowacyjnego działa jest już na etapie przedprodukcyjnym.

Tysiąc samolotów bezzałogowych wesprze F-35. Pentagon ruszył z wielkim projektem

USA zbudują ogromną flotę sterowanych przez sztuczną inteligencję bezzałogowców. Mają wesprzeć w walce i chronić myśliwce, za których sterami wciąż zasiadać będą „ludzcy" piloci.

To ma być prawdziwe latające auto. Tysiące zamówień i Elon Musk

Firma Alef Aeronautics, w zaledwie kilkanaście dni po premierze swojego pojazdu otrzymała w przedsprzedaży zamówienia o wartości 850 mln dol. Firma przekonuje, że będzie to prawdziwy latający samochód, jeżdżący też po drogach, a nie pasażerski dron.

Bezzałogowe elektryki pasażerskie już na niebie. Za sterami sztuczna inteligencja

W Chinach zadebiutował pierwszy na świecie system komunikacji międzymiastowej oparty na tzw. latających taksówkach. Elektryczne pojazdy pionowego startu (eVTOL) dokonały pionierskiego lotu na trasie Shenzhen–Zhuhai.

„Król chipów": Sztuczna inteligencja przewyższy człowieka za 5 lat

Dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang twierdzi, że sztuczna inteligencja ogólna (AGI) może myśleć jak ludzie i z powodzeniem przechodzić wszystkie testy im dedykowane w ciągu pięciu lat.

Sztuczna inteligencja rozgryzie emocje każdego. Nowa broń nie tylko dla sklepów

Naukowcy stworzyli technologię rozpoznawania ludzkich emocji w czasie rzeczywistym, co przyspieszy rozwój cyfrowych asystentów, humanoidów i daje szansę sklepom czy serwisom streamingowym na oferowanie dedykowanych danej osobie ofert i promocji.

Przełomowy system komunikacji od NASA. Ruchem oczu można sterować urządzeniami

Inżynierowie z Jet Propulsion Laboratory w NASA oraz eksperci firmy Eyegaze Inc. opracowali nowatorską technologię, która pozwala osobom sparaliżowanym komunikować się za pomocą ruchu oczu.

Zaskakujące wykorzystanie rakiet kosmicznych. W godzinę w każdy zakątek Ziemi

Do lotów wojskowych, pasażerskich i towarowych można wykorzystać rakiety kosmiczne. Nad takimi projektami pracują już Amerykanie ze SpaceX i Chińczycy. Mogłaby to być alternatywa nawet dla najszybszych, opracowywanych obecnie samolotów hipersonicznych.

Jak oszukać starość? Szwedzi są bliscy rozgryzienia tajemnicy długości życia

Biomarkery nie kłamią – twierdzą szwedzcy naukowcy. Z krwi można odczytać, kto dożyje 100 lat, a kto nie ma na to szansy. Te informacje można wykorzystać do znacznego wydłużenia ludzkiego życia.

Naukowcy stworzyli niezwykły półprzewodnik z grafenu. Elektronika pożegna krzem?

Naukowcy z Georgia Institute of Technology opracowali pierwszy na świecie działający chip wykonany z grafenu. Dotychczas wydawało się to niemożliwe. To może być technologiczna rewolucja.

Komputery kwantowe wcale nie muszą pokonać tradycyjnych. Naukowcy znaleźli sposób

Tradycyjne komputery mogą wygrać z kwantowymi w mocach obliczeniowych. Nie są też tak delikatne i podatne na uszkodzenia jak i nie wymagają tak częstego strojenia w celu minimalizowania marginesu błędu.

Nadciąga superszybki następca Predatora. To „dyskretny zabójca”

Firma General Atomics ujawniła właśnie najnowocześniejszego drona opracowanego dla Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (AFRL). Mowa o XQ-67A – odrzutowym bezzałogowcu, który miałby zastąpić zasłużone w boju Predatory.

Można podwoić zasięg aut elektrycznych. Naukowcy znaleźli proste rozwiązanie

Akumulatory litowo-metalowe są obiecującą alternatywą dla litowo-jonowych, ale szybko ulegają degradacji i ich cykl życia jest krótki. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda już wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Może to odmienić przemysł motoryzacyjny.

Powstał materiał odporny na temperaturę 1000°C. Odmieni lotnictwo i energetykę

Niezwykły materiał opracowali koreańscy naukowcy. Sprawdza się nie tylko w `wysokiej temperaturze, ale i w ekstremalnej ekspozycji na promieniowanie UV, dzięki czemu idealnie nadaje się również do zastosowań w lotnictwie i przestrzeni kosmicznej.

Chińczycy testują rakiety wyglądające dziwnie znajomo. Skopiowali SpaceX

Już kilka firm opracowuje technologię, która ma pozwolić Chinom na zakopanie luki technologicznej w stosunku do Ameryki. Rakiety wielokrotnego użytku to klucz do podboju kosmosu, bo pozwalają na radykalne zmniejszenie kosztów misji.