Chiny budują sztuczne Słońce. Tania i nieograniczona energia

Władze w Pekinie przyznały, że w centrum badawczym w Hefei powstało centrum rozwoju kluczowych technologii wykorzystywanych do wytwarzania energii termojądrowej, czyli powstającej tak samo jak ta zasilająca Słońce i inne gwiazdy.

Naukowcy odkryli prawdziwą przyczynę starzenia. To nie „kumulacja uszkodzeń"

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle twierdzą, że odkryli przyczynę starzenia się. Obalają przy tym 50-letnią, powszechnie uznaną teorię. Może to doprowadzić do opracowania terapii, które opóźniałyby lub odwróciły skutki starzenia się organizmów.

Izrael stworzył super-czołg ze sztuczną inteligencją. Załoga widzi przez pancerz

Armia izraelska zaprezentowała czołg „Barak”, który dzięki zaawansowanej technologii ma być w walce skuteczniejszy niż inne światowe konstrukcje. Ma niszczyć cele, zanim go namierzą.

W 30 minut przez Atlantyk. Zmiennokształtny silnik radykalnie skróci podróże

Opracowywany w USA rewolucyjny silnik umożliwi ultraszybkie i tańsze podróże komercyjne i kosmiczne. Pozwoli na loty samolotem z prędkością nawet 17 Machów, czyli wielokrotnie szybszą od dźwięku.

Ciekły wodór może odmienić awiację. To był przełomowy lot

Pierwszy pilotowany lot samolotu elektrycznego napędzanego ciekłym wodorem miał właśnie miejsce w Europie, a jednym z pilotów był Polak. Taki napęd mogą mieć w przyszłości maszyny transoceaniczne i hipersoniczne.

Chiny stworzyły niezwykłą broń magnetyczną. „Przenosi przedmioty na odległość”

„Moc” – tak nazywa się wynalazek Pekinu, który może trafić do arsenału chińskiej armii lub agencji kosmicznej. Mowa o broni, która nie ma na celu niszczenia wrogich celów, lecz zdalne przejmowanie nad nimi kontroli czy przemieszczanie przedmiotów.

Odrzutowy skuter znanego wynalazcy. Teraz każdy będzie mógł być pilotem

Franky Zapata, francuski pilot i wynalazca, który zasłynął przelotem nad kanałem La Manche na silnikowej desce własnej konstrukcji, idzie o krok dalej – teraz chce umożliwić latanie każdemu. I to bez bez niezbędnej licencji.

Nowy sposób na podbój kosmosu. Działa i katapulty mogą zastąpić rakiety

Trwają prace nad tanim i ekologicznym umieszczaniem na orbicie satelitów za pomocą wielkich dział i katapult. Spełnienie wizji Juliusza Verne'a z 1865 roku jest coraz bliższe.

Chiny testują niezwykle niszczycielską broń. To rewolucja na polu walki

Tzw. działo cewkowe to nowość w chińskim arsenale. Innowacyjny projekt broni elektromagnetycznej o niezwykłej celności i zasięgu, przechodzi właśnie próby.

Nowa potęga w kosmosie. Teraz łazik księżycowy, w 2024 r. ludzie na orbicie

Indie dość niespodziewanie dobiły do stawki krajów liczących się w kosmicznym wyścigu. Wysłanie sondy na Księżyc to tylko wstęp do lotów załogowych i budowy stacji orbitalnej.

Superszybka kolej magnetyczna wjedzie do Polski. Wkrótce premiera technologii

Polski hyperloop ma jeździć po zwykłych torach. Polacy ze start-upu Nevomo opracowali unikalną technologię, którą zaprezentują na początku września wraz z wynikami testów. Plany są jeszcze bardziej ambitne.

„Rewolucyjny” nadprzewodnik z Korei fiaskiem. Lista wpadek naukowców jest długa

Miał być „świętym Graalem” elektroniki, nadprzewodnikiem działającym w temperaturze pokojowej, ale odkryty przez koreańskich naukowców materiał nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Mowa o LK-99, który miał odmienić komputery i energetykę.

IBM stworzył układ scalony podobny do mózgu. Przełom w sztucznej inteligencji?

Gigant technologiczny zapewnia, że nowe chipy umożliwią stworzenie bardziej ekologicznej i energooszczednej sztucznej inteligencji. Powstaną też komputery oparte na memrystorach.

Stworzył łódź podwodną Titan. Teraz chce wysłać ludzi na Wenus

Guillermo Söhnlein, współzałożyciel OceanGate, firmy, stojącej za misją łodzi podwodnej Titan, która zakończyła się tragedią, ma pomysł na kolejne karkołomne wyzwanie. Chce wysłać tysiąc osób na Wenus, aby rozpocząć jej kolonizację.

„Św. Graal” elektroniki znaleziony? Koreański nadprzewodnik budzi wątpliwości

Po koreańskim odkryciu zawrzało, a wielu naukowców wątpi. Nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej odmieniłby komputery i energetykę.

Jak skolonizować Marsa? Naukowcy: Trzeba kopać tunele

Brytyjscy naukowcy uważają, że kolonizacja Marsa jest możliwa, ale wymaga wydrążenia głębokich tuneli pod powierzchnia planety. Już rozpoczęli testy w… kopalni soli.

Paliwem wodór ze Słońca? Naukowcy opracowali rewolucyjne urządzenie

Inżynierowie z teksańskiego Uniwersytetu Rice opracowali urządzenie, które może przekształcać światło słoneczne w wodór z niespotykaną dotąd wydajnością. Nowa technologia jest znaczącym krokiem naprzód w dziedzinie czystej energii.

Metale mogą się same naprawiać. Naukowcy nie kryli zdumienia

Okazuje się, że metal potrafi sam się wyleczyć. Podobnie jak ludzka skóra goi się po przecięciu papierem, niektóre małe pęknięcia w metalu, w odpowiednich okolicznościach, po prostu naprawiają się same i znikają, jakby ich w ogóle nie było.