Przyszłością informatyki jest biokomputer zasilany ludzkimi komórkami mózgowymi, który mógłby zostać opracowany jeszcze za naszego życia – uważają naukowcy.
Ludzkość przygotowuje się do kolejnego etapu eksploracji kosmosu – osadnictwie m.in. na Księżycu i Marsie. Naukowcy szukają sposobu na opracowanie jak najbardziej efektywnych materiałów, z których można byłoby zbudować pierwsze „osiedla”.
Nie chodzi wcale o wiatr. Na horyzoncie widać nowatorski sposób na wytwarzanie czystej energii. Chodzi o „enzym energetyczny”, który odkryli naukowcy z Monash University w Australii.
Izraelska firma NT-Tao chce opracować nowy reaktor w technologii, która ma pozwolić wręcz na nieograniczone produkowanie energii, milion razy bardziej efektywnie niż obecnie.
Naukowcy twierdzą, że już czas na poprawienie ewolucji. Dodatkowe części ciała mogą pomóc każdemu i w każdej sytuacji – w pracy i w czynnościach domowych. W sumie każdemu czasem przydaje się dodatkowa ręka.
Powstaje technologia, która ma monitorować w czasie rzeczywistym zdrowie i parametry życiowe żołnierzy. Może okazać się atutem na polu walki, ratując walczących.
Lekarze z Niemiec chcą oszukać śmierć. Start-up Tomorrow Biostasis, którym kieruje dr Emil Kendziorra, proponuje tzw. kriokonserwację i daje nadzieję na przywrócenie po latach do życia.
Kilka lat temu komputery kwantowe pojawiły się jako zwiastun przełomu technologicznego. Ich rozwój napotyka jednak na bariery i często budzi wątpliwości. Na razie nie wyszły poza projekty badawcze.
Amerykanie odrabiają opóźnienie wobec największych rywali w pracach nad pociskami hipersonicznymi. Szykują też bombowiec, który ma polecieć z prędkością nawet do 12 tys. km/h.
Sony ma już rozwiązanie pozwalające oglądającemu telewizję wyłączyć reklamę, jeśli tylko oglądający odpowiednio głośno krzyknie… nazwę promowanej marki. Można też będzie przez telewizor zamówić właśnie reklamowany produkt.
Amerykanie, którzy przegrywają hipersoniczny wyścig zbrojeń z Rosją i Chinami, liczą na nową broń – lasery, także te o wielkiej mocy, wspierane energią jądrową.
World View, firma opracowująca balony stratosferyczne do obserwacji Ziemi zmierza na giełdę po duże pieniądze. To konkurencja dla satelitów, ale i rewolucja w turystyce.
Peter Diamandis, guru technologiczny i twórca X Prize Foundation uważa, że już w ciągu dekady można spodziewać się łączności o dużej przepustowości między mózgiem a chmurą. Elon Musk, twórca Neuralink: To stanie się szybciej.
Próba wykorzystania rakiety napędzanej ciekłym metanem i tlenem do umieszczenia satelity na orbicie nie powiodła się. Projekt chińskiego start-upu wspieranego przez państwo, ma być odpowiedzią na sukcesy SpaceX Elona Muska.
W warunkach laboratoryjnych powstał miniaturowy tunel czasoprzestrzenny bez naruszania przestrzeni i czasu. To teoretyczne osiągnięcie wzbudziło entuzjazm, który naukowcy jednak studzą.