„Raport mniejszości” to wcale nie fikcja. AI przewidzi zbrodnie

Sztuczna inteligencja już potrafi przepowiedzieć przestępstwa z tygodniowym wyprzedzeniem. Amerykańska policja otrzyma skuteczną broń.

Chcą dowiercić się do jądra Ziemi. Tania energia na miliony lat

Quaise Energy, firma powiązana z naukowcami z prestiżowej MIT, ma niesamowity plan. Przekopie się przez kolejne warstwy planety, aby dotrzeć do niespożytego źródło ciepła i energii, które badacze chcą wykorzystać do zasilania elektrowni.

Hotel z atomowym napędem. "Flytanic" może lecieć kilka lat

To ma być odpowiednik "Titanica" w przestworzach. Potężny samolot to istny hotel na skrzydłach. Projekt zakłada, że jednorazowo na pokład wsiądzie 5 tys. osób.

Turystyka kosmiczna uderzy w klimat? Naukowcy: szkodzi warstwie ozonowej

Komercyjne loty w kosmos takich firm jak firm takich jak SpaceX, Virgin Galactic i Blue Origin, mogą okazać się katastrofą dla ziemskiego klimatu. Przyczynią się do dalszego niszczenia warstwy ozonowej Ziemi.

Miliarderzy walczą o nieśmiertelność. Obiecujące prognozy

Saudyjska rodzina królewska chce dokonać niemożliwego – zahamować proces starzenia się ludzi. To może być przełomowy moment w walce o dłuższe życie.

Ukraińcy i Polacy z pomysłem na wirtualny dotyk. Nowy wymiar kontaktów i handlu

Firma SoftServe tworzy rozwiązanie, które umożliwi m.in. doświadczanie uścisku dłoni na odległość. Do prac zaprzęgła technologie sztucznej inteligencji, uczenie maszynowe oraz algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnałów.

Amerykanie zbudują gigantyczny hydroplan. Chiny już taki mają

Operacje wojskowe na morzu wchodzą na nowy poziom, a wszystko za sprawą najnowszego projektu DARPA, amerykańskiej agencji Departamentu Obrony zajmującej się rozwojem technologii wojskowych. Chodzi o koncept potężnego hydroplanu.

Magnesy pchną szybką kolej. Maglev czy hyperloop?

Lewitujące pociągi w Japonii i Chinach w ciągu kilku lat zaoferują podróże z prędkością ponad 600 km/h. Ale już rozpoczyna się wyścig, kto pierwszy pokona barierę 1000 km/h. Do rywalizacji chce dołączyć Ameryka.

Rosja buduje wielki synchrotron. Powstanie nowa niszczycielska broń?

Na budowę synchrotronu na Wyspie Ruskiej na Dalekim Wschodzie Kreml przeznaczył równowartość 260 mln zł. Może to być część prac nad nową bronią.

Niezwykły superjacht dla miliarderów. Cały w szkle

Projektanci jachtów starają się jak mogą, by wyróżnić swoje dzieła z „tłumu” takich samych, luksusowych projektów. Przesuwają granice ekstrawagancji coraz dalej i dalej.

Metawersum będzie magnesem dla trolli. Twórca Apple iPod ostrzega

Twórca jednego z najpopularniejszych i najstarszych urządzeń Apple ostrzega przed powstającym metawersum, czyli wirtualnym światem, nad którym pracuje spółka Meta, właściciel Facebooka.

Największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna wyposażona w falowniki Huawei Smart PV

Chińskie przedsiębiorstwo Huanghe Hydropower Development uruchomiło elektrownię fotowoltaiczną o mocy 2,2 GW. Instalacja przyłączona jest do sieci przesyłowej najwyższych napięć (UHV) w prefekturze Hainan, znajdującej się w prowincji Qinghai, w północno-zachodnich Chinach.

Izrael stworzy nad krajem laserową tarczę

Żelazna Kopuła, system rakietowy służący obronie powietrznej Izraela, zostanie rozbudowany. Możliwości tej technologii mają zostać rozszerzone o rozwiązania niczym z serii „Gwiezdne wojny” – armia zdecydowała bowiem, że wzbogaci go o lasery.

To ma być rewolucja w dostawach. Szybka przesyłka dotrze z… orbity

Towary będą „spadały” na Ziemię wprost z orbity. To właśnie na niej umieszczono by magazyny, na początek ludzkich organów, które w przestrzeni stosunkowo łatwo przechowywać.

Meta tworzy „uniwersalnego tłumacza”. Nawet egzotyczne języki

Właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsAppa rozpoczął ambitny projekt, który ma spełnić odwieczne marzenie ludzkości. Powstanie oprogramowanie, które umożliwi precyzyjne tłumaczenie rozmów na całym świecie.

Hyperloop miał być rewolucją na torach. Miliarder włącza hamulec

Projekt superszybkiej lewitującej kolei próżniowej, który miał zrewolucjonizować transport pasażerski, znalazł się na zakręcie. Richard Branson, jeden z „ojców” tego przedsięwzięcia zwalnia z realizacją tej koncepcji.

Człowieka można ulepszyć. To już w zasięgu ręki

Nowe możliwości ciała i umysłu oraz wielkie pieniądze dla technologicznych gigantów i startupów przyniesie tzw. cyborgizacja. Czy jednak za rozwojem człowieka nadąży system społeczno-ekonomiczny?

Pasażerski elektryk z Izraela szykuje się do lotu

Alice, pierwszy na świecie w pełni elektryczny samolot pasażerski przeszedł właśnie w Ameryce testy silnika i w najbliższych tygodniach wzbije się w powietrze.