Elon Musk chce przywracać wzrok. Chip mózgowy będzie testowany na ludziach

Kontrowersyjny miliarder spodziewa się, że jego firma Neuralink rozpocznie badania kliniczne na ludziach bezprzewodowego chipa za sześć miesięcy. Był już testowany na małpach, które nauczyły się grać.

Chiny zbudują bazę na Księżycu. Będzie zasilana energią jądrową

Państwo Środka planuje budowę pierwszej bazy na Księżycu do 2028 roku. Potem wylądują w niej kosmonauci. Cel? Eksploracja wielkich bogactw mineralnych.

Materiał genetyczny ludzi trafi na księżyc. Gwarancja przetrwania

W 2023 r. szykuje się nietypowa misja kosmiczna – firma Space Crystals wyśle na naturalnego satelitę Ziemi statek z ludzkim DNA. To, zabezpieczone w specjalnym krysztale, miałoby dać ziemianom możliwość „zachowanie istnienia we wszechświecie”.

Meta łączy siły z gigantami. Mark Zuckerberg odkrył karty

Prezes koncernu Meta, właściciela m.in. Facebooka i Instagrama, Mark Zuckerberg na wydarzeniu Meta Connect 2022 ogłosił nowe partnerstwa dotyczące metawersum i rzucił więcej światła na kluczowy projekt koncernu – równoległy, wirtualny świat.

Facebook ma kłopot z metaversem. Nawet pracownicy nie chcą z niego korzystać

Flagowa aplikacja Mety (d. Facebook) nie spełnia oczekiwań. Jak donosi serwis The Verge, powołując się na wewnętrzną notatkę koncernu, oprogramowanie, które miało umożliwić równoległe życie w wirtualnej rzeczywistości, jest dalekie od doskonałości.

Kanadyjczycy tworzą ekologiczne baseny przyszłości. Niestraszna sroga zima

W miejscowości Charlevoix, 45 minut jazdy od Quebecu, powstanie kompleks odkrytych, naturalnych basenów, wyposażony w zgłoszony właśnie do opatentowania system ogrzewania. Ma on utrzymać cały rok temperaturę wody na poziomie 39 st. C.

Chiny konstruują superpocisk. Lata i pływa

Pekin chce zdobyć przewagę w nowym, technologicznym wyścigu zbrojeń. Tę mają mu dać nowatorskie rakiety z silnikami napędzanymi borem.

Płaszczka z minitorpedami. To będzie broń do tajnych operacji

Jeden ze startupów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich pracuje nad nowatorskim środkiem transportu dla wojska. Stworzył przypominającą kształtem płaszczkę mini łódź podwodną.

Bilety lotnicze mogą być tańsze. Pojawi się samolot-hybryda

W Wlk. Brytanii powstaje nowatorski koncept hybrydowego trójpłatowca – samolot miałby mieć kilka niezależnych źródeł zasilania. Konstrukcja napędzana byłaby silnikiem elektrycznym i tania w użytkowaniu.

TIR-y i pociągi towarowe znikną. Szwajcaria ma szalony plan

Helweci szykują prawdziwą rewolucję transportową. Mają ambitny projekt, by do 2045 r. przewozy towarów w tym kraju przeniosły się pod ziemię. Właśnie pod powierzchnią Szwajcarii ma powstać cały system dróg, którymi będą poruszać się dostawcze roboty.

„Raport mniejszości” to wcale nie fikcja. AI przewidzi zbrodnie

Sztuczna inteligencja już potrafi przepowiedzieć przestępstwa z tygodniowym wyprzedzeniem. Amerykańska policja otrzyma skuteczną broń.

Chcą dowiercić się do jądra Ziemi. Tania energia na miliony lat

Quaise Energy, firma powiązana z naukowcami z prestiżowej MIT, ma niesamowity plan. Przekopie się przez kolejne warstwy planety, aby dotrzeć do niespożytego źródło ciepła i energii, które badacze chcą wykorzystać do zasilania elektrowni.

Hotel z atomowym napędem. "Flytanic" może lecieć kilka lat

To ma być odpowiednik "Titanica" w przestworzach. Potężny samolot to istny hotel na skrzydłach. Projekt zakłada, że jednorazowo na pokład wsiądzie 5 tys. osób.

Turystyka kosmiczna uderzy w klimat? Naukowcy: szkodzi warstwie ozonowej

Komercyjne loty w kosmos takich firm jak firm takich jak SpaceX, Virgin Galactic i Blue Origin, mogą okazać się katastrofą dla ziemskiego klimatu. Przyczynią się do dalszego niszczenia warstwy ozonowej Ziemi.

Miliarderzy walczą o nieśmiertelność. Obiecujące prognozy

Saudyjska rodzina królewska chce dokonać niemożliwego – zahamować proces starzenia się ludzi. To może być przełomowy moment w walce o dłuższe życie.

Ukraińcy i Polacy z pomysłem na wirtualny dotyk. Nowy wymiar kontaktów i handlu

Firma SoftServe tworzy rozwiązanie, które umożliwi m.in. doświadczanie uścisku dłoni na odległość. Do prac zaprzęgła technologie sztucznej inteligencji, uczenie maszynowe oraz algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnałów.

Amerykanie zbudują gigantyczny hydroplan. Chiny już taki mają

Operacje wojskowe na morzu wchodzą na nowy poziom, a wszystko za sprawą najnowszego projektu DARPA, amerykańskiej agencji Departamentu Obrony zajmującej się rozwojem technologii wojskowych. Chodzi o koncept potężnego hydroplanu.

Magnesy pchną szybką kolej. Maglev czy hyperloop?

Lewitujące pociągi w Japonii i Chinach w ciągu kilku lat zaoferują podróże z prędkością ponad 600 km/h. Ale już rozpoczyna się wyścig, kto pierwszy pokona barierę 1000 km/h. Do rywalizacji chce dołączyć Ameryka.