Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę

OpenAI zmienia politykę – dało zielone światło na wykorzystanie technologii GPT do celów militarnych. Konflikty w Izraelu i Ukrainie stały się poligonem doświadczalnym.

Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak

NASA wybrała trzy firmy, które w ciągu roku mają opracować projekt terenowego łazika. W przyszłości mieliby jeździć nim astronauci. Księżycowe auto (LTV) ma się stać jednym z ładunków misji załogowej Artemis V.

Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra

Brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps stwierdził, że przechodzącą obecnie testy broń laserową Dragonfire można byłoby użyć w Ukrainie do zestrzeliwania rosyjskich dronów i pocisków. Najpierw należałoby jednak znacznie przyspieszyć jej produkcję.

Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację

Programowalna ciecz o regulowanej sprężystości, właściwościach optycznych, lepkości, a nawet zdolności do przejścia między płynem newtonowskim i nienewtonowskim powstała w Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS).

Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.

Start-up Max Space ma pomysł na tanie i łatwe zastąpienie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która kończy już swój żywot. Chce uruchomić pierwszy moduł przypominający balon już w 2025 roku.

Energia popłynie z piasku. Innowacyjna technologia skusiła Oppenheimera

Firma Polar Night Energy buduje gigantyczną „baterię piaskową”. Na jednym ładowaniu będzie ona w stanie ogrzać 5-tysięczne miasto. I to przez miesiąc.

Wyścigi Iron Manów. Odrzutowe plecaki zdobywają coraz większą popularność

Specjalny uniform wyposażony w silniki odrzutowe o mocy ponad tysiąca koni mechanicznych to zupełnie nowy rozdział w rozwoju ludzkiej mobilności.

Gigant chce wprowadzić przesyłki rakietowe. W godzinę w dowolne miejsce na świecie

Jeśli projekt Alibaby, właściciela AliExpress, zostanie wprowadzony, może odmienić rynek e-commerce, który do tej pory szukał możliwości rozwoju w dostawach dronami. Przesyłki „naddźwiękowe” tanie jednak nie będą.

Stała i tania energia popłynie z kosmosu. Startuje rewolucyjny projekt

Ponad milion domów ma być do 2030 roku zasilanych przez kompleks zwierciadeł i paneli słonecznych orbitujących blisko 40 tys. km nad Ziemią. A to za sprawą brytyjskiego start-upu Space Solar.

Potężna broń laserowa pojawi się na polu bitwy. Amerykanie już ją rozmieszczają

Siły amerykańskie w Iraku lada moment zaczną wykorzystywać futurystyczną broń, dzięki której będą w stanie skutecznie odpierać ataki z powietrza.

Następca słynnego samolotu SR-71 Blackbird szykuje się do startu. Ma być najszybszy

Maszyny bojowe osiągające nawet dziesięciokrotną prędkość dźwięku, mają być nie do zatrzymania. Pierwszy lot następcy Blackbirda planowany jest już w 2025 roku. Do prac nad samolotem skłoniły Amerykanów postępy Chin w broni hipersonicznej.

Z Londynu do Nowego Jorku w 90 minut. Ujawniono prototyp samolotu hipersonicznego

Firma Hermeus pokazała w swojej fabryce w Atlancie maszynę, która w wersjach wojskowej i pasażerskiej, ma odmienić lotnictwo. Pierwszy lot testowy Quarterhorse Mk1 ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Te baterie mogą pracować wiecznie. Będzie je zasilać tlen

Opracowywane właśnie w Chinach wszczepialne w ciało baterie mogą zapewnić stabilne zasilanie najróżniejszych urządzeń. Pobiorą tlen z organizmu. Takich nowatorskich projektów baterii jest więcej.

Chiny zbudowały śmigłowiec przyszłości. Zaatakuje w otoczeniu dronów

Pekin stworzył szturmowy helikopter, który ma odegrać kluczową rolę w potencjalnej inwazji na Tajwan. Nowatorski wiropłat ma być odpowiedzią na śmigłowiec bojowy Apache, a nawet go przewyższać, realizując misje z bezzałogowcami.

Niezwykły samolot JetZero bliski startu. To ma być przełom w lotnictwie

Samolot bazujący na ponad 100-letniej koncepcji mieszanego skrzydła ma przynieść ogromne oszczędności w zużyciu paliwa i zabierać więcej pasażerów i ładunku. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zgodziła się na próbne loty.

Sztuczna inteligencja przewidzi chorobę, czas śmierci i czy będziesz bogaty

Naukowcy z Danii wykorzystują sztuczną inteligencję i dane milionów ludzi, aby przewidzieć, co wydarzy się w życiu danego człowieka i kiedy przyjdzie jego kres. To najdokładniejszy dotąd i najbardziej kompleksowy tego typu model.

Koniec z łazikami w kosmosie. Rewolucyjne polskie urządzenie będzie... skakać

Inżynierowie z warszawskiej firmy Astronica opracowują rozwiązanie, które może ułatwić badanie powierzchni planet i ich naturalnych satelitów. Chodzi o projekt tzw. skoczka księżycowego, który ma potencjał, by zastąpić popularne łaziki marsjańskie.

Historyczny post zamieszczony tylko myślami. Elon Musk triumfuje

Noland Arbaugh, sparaliżowany w wyniku wypadku 29-latek, stał się pierwszą osobą, która wysłała tweeta, używając tylko myśli, dzięki implantowi mózgowemu firmy Neuralink. Firma zapowiada jeszcze większy przełom związany z odzyskiwaniem wzroku.