Rolls-Royce zbuduje minireaktory jądrowe. I wyśle je z niezwykłą misją

Firma - znana z produkcji silników lotniczych oraz luksusowych samochodów - planuje zbudować mikroreaktory jądrowe. Dostarczą energię na... Księżycu.

Komputery będą zasilane ludzkimi komórkami. Gigantyczna wydajność i oszczędność

Przyszłością informatyki jest biokomputer zasilany ludzkimi komórkami mózgowymi, który mógłby zostać opracowany jeszcze za naszego życia – uważają naukowcy.

Naukowcy opracowali „kosmiczny beton”. Kluczem okazały się... łzy i ziemniaki

Ludzkość przygotowuje się do kolejnego etapu eksploracji kosmosu – osadnictwie m.in. na Księżycu i Marsie. Naukowcy szukają sposobu na opracowanie jak najbardziej efektywnych materiałów, z których można byłoby zbudować pierwsze „osiedla”.

„Enzym energetyczny”. Czysty prąd popłynie dosłownie z powietrza

Nie chodzi wcale o wiatr. Na horyzoncie widać nowatorski sposób na wytwarzanie czystej energii. Chodzi o „enzym energetyczny”, który odkryli naukowcy z Monash University w Australii.

Powstanie nieograniczone źródło taniej energii. Nowatorski reaktor z Izraela

Izraelska firma NT-Tao chce opracować nowy reaktor w technologii, która ma pozwolić wręcz na nieograniczone produkowanie energii, milion razy bardziej efektywnie niż obecnie.

Dodatkowe palce? Ręka? „Ulepszanie ludzi” jest już możliwe

Naukowcy twierdzą, że już czas na poprawienie ewolucji. Dodatkowe części ciała mogą pomóc każdemu i w każdej sytuacji – w pracy i w czynnościach domowych. W sumie każdemu czasem przydaje się dodatkowa ręka.

Żołnierze NATO otrzymają czujniki funkcji życiowych. System wyśle pomoc

Powstaje technologia, która ma monitorować w czasie rzeczywistym zdrowie i parametry życiowe żołnierzy. Może okazać się atutem na polu walki, ratując walczących.

Niemcy oferują zmartwychwstanie. Ta firma szokuje, ale ma wielu klientów

Lekarze z Niemiec chcą oszukać śmierć. Start-up Tomorrow Biostasis, którym kieruje dr Emil Kendziorra, proponuje tzw. kriokonserwację i daje nadzieję na przywrócenie po latach do życia.

Komputery kwantowe przyniosą obliczeniową rewolucję. Czy aby na pewno?

Kilka lat temu komputery kwantowe pojawiły się jako zwiastun przełomu technologicznego. Ich rozwój napotyka jednak na bariery i często budzi wątpliwości. Na razie nie wyszły poza projekty badawcze.

Rakieta Muska zabierze ekspedycję na asteroidę. Czekają ogromne bogactwa

Startup AstroForge, przy współpracy ze SpaceX, zamierza jeszcze w tym roku wykonać dwie nietypowe misje w przestrzeni kosmicznej.

To ma być hipersoniczny następca Blackbirda. Mocna odpowiedź Rosji i Chinom

Amerykanie odrabiają opóźnienie wobec największych rywali w pracach nad pociskami hipersonicznymi. Szykują też bombowiec, który ma polecieć z prędkością nawet do 12 tys. km/h.

Aby uniknąć reklam, trzeba krzyczeć do telewizora. To może zadziałać

Sony ma już rozwiązanie pozwalające oglądającemu telewizję wyłączyć reklamę, jeśli tylko oglądający odpowiednio głośno krzyknie… nazwę promowanej marki. Można też będzie przez telewizor zamówić właśnie reklamowany produkt.

Rosja straszy bronią hipersoniczną. Ale właśnie nadchodzi jej pogromca

Amerykanie, którzy przegrywają hipersoniczny wyścig zbrojeń z Rosją i Chinami, liczą na nową broń – lasery, także te o wielkiej mocy, wspierane energią jądrową.

Zabiorą turystów na wysokość 30 km. Balony zastąpią też satelity

World View, firma opracowująca balony stratosferyczne do obserwacji Ziemi zmierza na giełdę po duże pieniądze. To konkurencja dla satelitów, ale i rewolucja w turystyce.

Ulepszanie mózgu. Sterowanie urządzeniami za pomocą myśli za mniej niż dekadę

Peter Diamandis, guru technologiczny i twórca X Prize Foundation uważa, że już w ciągu dekady można spodziewać się łączności o dużej przepustowości między mózgiem a chmurą. Elon Musk, twórca Neuralink: To stanie się szybciej.

Porażka Chin w podboju Kosmosu. Rewolucyjna rakieta zawiodła

Próba wykorzystania rakiety napędzanej ciekłym metanem i tlenem do umieszczenia satelity na orbicie nie powiodła się. Projekt chińskiego start-upu wspieranego przez państwo, ma być odpowiedzią na sukcesy SpaceX Elona Muska.

Sukces misji Artemis 1. Księżycowa kapsuła Orion z manekinami wpadła do oceanu

Bezzałogowy statek Orion wrócił na Ziemię 25-dniowej podróży wokół Księżyca. Lot załogowy przewidziano na 2024 rok.

Podróż na drugi koniec wszechświata? Naukowcy stworzyli tunel czasoprzestrzenny

W warunkach laboratoryjnych powstał miniaturowy tunel czasoprzestrzenny bez naruszania przestrzeni i czasu. To teoretyczne osiągnięcie wzbudziło entuzjazm, który naukowcy jednak studzą.