Influencer Hushpuppi, który naprawdę nazywa się Ramon Abbas, zyskał sławę obnosząc się kipiącym od bogactwa stylem życia na Instagramie. Jego konto obserwowało 2,8 mln ludzi. To wszystko skończyło się, gdy dwa lata temu został aresztowany w Dubaju.
- Abbas wykorzystywał swoje platformy mediów społecznościowych do zdobywania rozgłosu i chwalenia się bogactwem, które zdobył przeprowadzając oszustwa z użyciem poczty elektronicznej i inne oszustwa wykorzystujące cyberprzestrzeń. W wyniku tych oszustw zrujnowano finansowo dziesiątki ofiar i zapewniono pomoc północnokoreańskiemu reżimowi – twierdzi, cytowany przez BBC, Don Alway, zastępca dyrektora biura terenowego FBI w Los Angeles.
Ramon Abbas przyznał się do wielu zarzutów, w tym do prania brudnych pieniędzy, próby kradzieży ponad 1,1 mln dolarów środków przeznaczonych na nową szkołę w Katarze, a także do używania programów do włamywania się do poczty elektronicznej oraz systemów bankowych. Te programy spowodować miały 24 mln dolarów strat. Wśród nich było oprogramowanie użyte do próby wy-prania 13 mln euro ukradzionych przez północnokoreańskich hakerów, a którego wykorzystanie w 2019 pogrążyło na krótko w chaosie Maltę i jej system płatności.
Czytaj więcej
Wielkie szkody wyrządzają nie tylko wielkie grupy hakerskie sponsorowane przez państwa, ale i zwykli amatorzy. Frustraci z Wietnamu zaatakowali właściciela Holiday Inn Intercontinental Hotels Group.
Oszustwa w cyberprzestrzeni były, według tych, którzy znali Ramona Abbasa nim stał się instagra-mowym Hushpuppi, dalszym ciągiem jego kariery, którą miał zacząć jako tzw. „Yahoo boy”. Pod tym nigeryjskim określeniem kryją się mężczyźni kradnący tożsamości ludzi w internecie i wykorzystujący je do popełniania oszustw matrymonialno-romansowych.