Opracowywana w Polscy technologia o nazwie PhotoBioCure ma szansę stać się rewolucją w rekonstruowaniu tkanek miękkich. Startup PolTiss skupił się na generacji zupełnie nowych biomateriałów – dzięki nim chce zaopatrywać przepukliny z pominięciem dotychczas powszechnie stosowanych niedoskonałych siatek z tworzyw sztucznych.
Jeśli innowacyjny projekt wypali, odmieni życie pacjentów na całym świecie i usprawni wykonywanie jednego z najczęstszych zabiegów chirurgicznych.
Amerykański patent
Wywodząca się ze Szczecina spółka, która rozwija technologię PhotoBioCure, została założona przez profesor Mirosławę El Fray. Główny wynalazca technologii i prezeska PolTiss tłumaczy, że nowatorski materiał – w postaci ciekłej – wstrzykuje do tkanek, a następnie naświetla bezpiecznym światłem UV. Po kilku minutach powstaje swoista elastyczna łatka. – Tę przykleja się do ubytków tkankowych, tworząc tzw. scaffold – wyjaśnia prof. El Fray.
Czytaj więcej
AlphaFold, sztuczna inteligencja rozwinięta przez firmę DeepMind, rozszyfrowała struktury aż 98,5 proc. białek z ludzkiego ciała. Naukowcy mówią o niesamowitym przełomie w medycynie i nauce.
W odróżnieniu od stosowanych w przypadku zaopatrywania przepuklin siatek z tworzyw sztucznych materiał opracowany przez szczeciński startup istotnie upraszcza zabieg. A – jak wskazuje prezes PolTiss – biozgodność materiału i jego tzw. resorbowalność, czyli powolne rozpuszczanie, powoduje, iż w dłuższym okresie nie pozostaje w ciele człowieka ciało obce.