Projekt o nazwie REACT (Rapid Emergency Actuating Tamponade, czyli tzw. szybka tamponada ratunkowa) ma być odpowiedzią na niebezpieczną w skutkach szybką utratę krwi spowodowanej ciosem z wykorzystaniem ostrego narzędzia. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi medyków obecnie nie należy wyciągać z rany przedmiotu, którym ją zadano, o ile nadal w niej tkwi, ponieważ naciska on na miejsce rany, a zarazem wypełnia powstały otwór, zapobiegając krwawieniu wewnętrznemu. Pomysł Josepha to rewolucja, choć opiera się na tej samej zasadzie.

Czytaj więcej

Wynalazek Dysona. Ten odkurzacz wejdzie po schodach i otworzy szuflady

Pistolet REACT umożliwia ratownikowi przeprowadzenie tzw. tamponady balonowej poprzez wprowadzenie do rany silikonowego wypełnienia. Wystarczy, że użytkownik zaznaczy w interfejsie urządzenia, w jakim miejscu znajduje się rana i naciśnie spust. Gadżet automatycznie rozpocznie „nadmuchiwanie” tamponu do ciśnienia zdefiniowanego dla danej lokalizacji rany, próbując zatamować krwotok. Wynalazca uważa, że urządzenie – będące na razie prototypem – może zatrzymać krwotok w czasie krótszym niż minuta, co ma ratować setki istnień ludzkich rocznie.

Dyson

Nowatorski projekt został doceniony już na arenie międzynarodowej – REACT otrzymał właśnie prestiżową nagrodę Dysona. Za pieniądze pozyskane z tegorocznego konkursu inżynier chce skomercjalizować swój projekt. – To jeden z wynalazków, które dowodzą, jak bardzo innowatorzy mogą się przyczynić do rozwiązania poważnych problemów w skali świata – skomentował sam James Dyson, założyciel firmy Dyson.