Rozwijająca się chirurgia robotyczna kojarzy się ze zdalnie sterowanymi robotami z ramionami lub maleńkimi kamerami endoskopowymi, które pomagają chirurgom poruszać się wewnątrz ciała za pomocą precyzyjnych instrumentów.
Ale, jak donosi Cnet, przyszłością takich zabiegów mogą być maleńkie „śluzowate” roboty zdolne do prześlizgnięcia się przez ciasne przestrzenie, np. przewód pokarmowy. Na tym właśnie polega idea urządzenia określanego jako Reconfigurable Magnetic Slime Robot – rozciągliwego, podobnego do ślimaka robota, który może przeciskać się, owijać wokół obiektów, a nawet „samonaprawiać” po przecięciu.
Li Zhang, profesor z wydziału inżynierii mechanicznej i automatyki Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu, przekonuje, że jest on wystarczająco miękki i rozciągliwy, aby wejść do wnętrza ludzkiego ciała, a potem wchłonąć ciała obce, np. gdy dziecko połknie jakiś przedmiot.
Stworzony przez zespół chińskich naukowców Slime Robot jest płynem nienewtonowskim, co oznacza, że może funkcjonować zarówno jako ciało stałe, jak i ciecz. Jest wytwarzany z mieszaniny PVA i boraksu.
Czytaj więcej
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu opracowali sztuczny „czubek palca”, który imituje to, co czują ludzie, gdy dotykają przedmiotów. Naśladujący receptory w skórze wynalazek pozwoli maszynom rozróżniać fakturę elementów.