Roboty poczują dotyk. Coraz bliżej cyborgów i humanoidów

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu opracowali sztuczny „czubek palca”, który imituje to, co czują ludzie, gdy dotykają przedmiotów. Naśladujący receptory w skórze wynalazek pozwoli maszynom rozróżniać fakturę elementów.

Publikacja: 17.04.2022 12:02

W przyszlości maszyny osiągną ogromne i niebezpieczne możliwości. W filmie "Terminator. Ocalenie" Jo

W przyszlości maszyny osiągną ogromne i niebezpieczne możliwości. W filmie "Terminator. Ocalenie" John Connor (Christian Bale) jest przywódcą ruchu oporu przeciw cyborgom

Foto: materiały prasowe

Nowa technologia jest opracowywana, aby dać więcej możliwości obecnie wykorzystywanym robotom (m.in. w przemyśle), ale też w celu usprawnienia protez. Wydrukowany w 3D robotyczny opuszek palca ma podnieść jakość dotychczas stosowanych systemów sensorycznych – podaje „Journal of the Royal Society Interface”.

Nathan Lepora, profesor robotyki i sztucznej inteligencji na Wydziale Inżynierii Matematyki Uniwersytetu w Bristolu, przekonuje, że to rozwiązanie jest w stanie wytwarzać sztuczne sygnały nerwowe podobne do neuronów czuciowych odbierających bodźce dotykowe. Ludzie doświadczają zmysłu dotyku poprzez zakończenia nerwowe w skórze zwane mechanoreceptorami – to one przekazują naszym mózgom bodźce takie jak dotyk, nacisk i kształt. Najbardziej wrażliwe znajdują się w górnej warstwie skóry, m.in. właśnie w opuszkach. Replikacja tej skomplikowanej sieci nerwów w protezie to wielkie wyzwanie, ale zespół Lepory podjął się go i opracował drukowaną w 3D siatkę z „brodawkami” (małe guzki przypominają te na ludzkim języku).

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Roboty
Najdelikatniejszy robot na świecie. Wciąż szukają dla niego nazwy
Roboty
FedEx rezygnuje z autonomicznych robotów dostawczych. Koniec z robo-kurierami?
Roboty
Zapomnij o napiwku. Uber do dostaw wykorzysta roboty
Roboty
Okręty widmo zasilą amerykańską armię
Roboty
Robot z plazmą odmieni budowę tuneli i kopalń. Będzie 100 razy szybszy
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem