Aktualizacja: 16.02.2025 14:48 Publikacja: 17.04.2022 12:02
W przyszlości maszyny osiągną ogromne i niebezpieczne możliwości. W filmie "Terminator. Ocalenie" John Connor (Christian Bale) jest przywódcą ruchu oporu przeciw cyborgom
Foto: materiały prasowe
Nowa technologia jest opracowywana, aby dać więcej możliwości obecnie wykorzystywanym robotom (m.in. w przemyśle), ale też w celu usprawnienia protez. Wydrukowany w 3D robotyczny opuszek palca ma podnieść jakość dotychczas stosowanych systemów sensorycznych – podaje „Journal of the Royal Society Interface”.
Nathan Lepora, profesor robotyki i sztucznej inteligencji na Wydziale Inżynierii Matematyki Uniwersytetu w Bristolu, przekonuje, że to rozwiązanie jest w stanie wytwarzać sztuczne sygnały nerwowe podobne do neuronów czuciowych odbierających bodźce dotykowe. Ludzie doświadczają zmysłu dotyku poprzez zakończenia nerwowe w skórze zwane mechanoreceptorami – to one przekazują naszym mózgom bodźce takie jak dotyk, nacisk i kształt. Najbardziej wrażliwe znajdują się w górnej warstwie skóry, m.in. właśnie w opuszkach. Replikacja tej skomplikowanej sieci nerwów w protezie to wielkie wyzwanie, ale zespół Lepory podjął się go i opracował drukowaną w 3D siatkę z „brodawkami” (małe guzki przypominają te na ludzkim języku).
Sztuczna inteligencja rozmawia z klientem na infolinii, roboty dostarczają analitykom wszystkim informacji potrzebnych do udzielenia kredytu, ale to człowiek decyduje czy klientowi udzielić kredytu czy nie. Takie jest prawo. Bankowcy przyznają, że choć sztuczna inteligencja już zmieniła ich pracę, to największe zmiany przed nimi.
Robot, którego stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Harvard, może wydawać się przerażający, ale ma niezwykle delikatny dotyk.
Projekt, który miał stanowić o przyszłości rynku KEP (kurier, ekspres, paczka), trafia na półkę ledwie miesiąc po tym, jak Amazon ogłosił, że wycofuje się z testów robota dostawczego Scout, który miał zastąpić kurierów na tzw. ostatniej mili.
Autonomiczne pojazdy dostarczające zamówione online jedzenie z restauracji stają się faktem. Po takie innowacyjne rozwiązanie sięga właśnie Uber Eats.
Marynarka wojenna USA ma ambitny plan, by blisko jedną trzecią jej floty stanowiły zrobotozywane okręty. Pod względem pływających bezzałogowców trwa ostra rywalizacja z Chinami.
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
Wypisać się, wytańczyć, wyśpiewać. Umierać sytym życia, bo uczyniło się z niego ucztę, nakarmiło sobą zaproszonych na nią gości.
Wszyscy mogą się w jakimś momencie dać nabrać, ale można – choćby dzięki internetowi – szukać i znajdować, w jaki sposób dany temat stał się wiodącym i kto może na tym wygrać.
Przekonanie o tym, że sztuczna inteligencja wie lepiej, co powinniśmy kupować, czego słuchać, co oglądać i co jeść, jest wyrażane coraz częściej – od internetowych forów do międzynarodowych prestiżowych konferencji.
TikTok jest ponownie dostępny w amerykańskich sklepach z aplikacjami Apple i Google po tym, jak prezydent Donald Trump odroczył wprowadzenie zakazu chińskiej platformy mediów społecznościowych do 5 kwietnia.
Są już ich dziesiątki milionów. Tak zmęczonych niekontrolowanym zalewem informacji, że odcinają się od mediów społecznościowych, wyłączają telefony, przestają oglądać telewizję.
Odliczenia ulgi na internet można dokonać składając wraz z zeznaniem podatkowym PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 załącznik PIT/O. Ile wynosi ulga i kto może z niej skorzystać?
Czy naprawdę chcielibyśmy z demokratycznych wyborów usunąć to, co w nich najpiękniejszego – nieprzewidywalność?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas