Aktualizacja: 17.03.2025 13:08 Publikacja: 17.04.2022 12:02
W przyszlości maszyny osiągną ogromne i niebezpieczne możliwości. W filmie "Terminator. Ocalenie" John Connor (Christian Bale) jest przywódcą ruchu oporu przeciw cyborgom
Foto: materiały prasowe
Nowa technologia jest opracowywana, aby dać więcej możliwości obecnie wykorzystywanym robotom (m.in. w przemyśle), ale też w celu usprawnienia protez. Wydrukowany w 3D robotyczny opuszek palca ma podnieść jakość dotychczas stosowanych systemów sensorycznych – podaje „Journal of the Royal Society Interface”.
Nathan Lepora, profesor robotyki i sztucznej inteligencji na Wydziale Inżynierii Matematyki Uniwersytetu w Bristolu, przekonuje, że to rozwiązanie jest w stanie wytwarzać sztuczne sygnały nerwowe podobne do neuronów czuciowych odbierających bodźce dotykowe. Ludzie doświadczają zmysłu dotyku poprzez zakończenia nerwowe w skórze zwane mechanoreceptorami – to one przekazują naszym mózgom bodźce takie jak dotyk, nacisk i kształt. Najbardziej wrażliwe znajdują się w górnej warstwie skóry, m.in. właśnie w opuszkach. Replikacja tej skomplikowanej sieci nerwów w protezie to wielkie wyzwanie, ale zespół Lepory podjął się go i opracował drukowaną w 3D siatkę z „brodawkami” (małe guzki przypominają te na ludzkim języku).
Robot, którego stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Harvard, może wydawać się przerażający, ale ma niezwykle delikatny dotyk.
Projekt, który miał stanowić o przyszłości rynku KEP (kurier, ekspres, paczka), trafia na półkę ledwie miesiąc po tym, jak Amazon ogłosił, że wycofuje się z testów robota dostawczego Scout, który miał zastąpić kurierów na tzw. ostatniej mili.
Autonomiczne pojazdy dostarczające zamówione online jedzenie z restauracji stają się faktem. Po takie innowacyjne rozwiązanie sięga właśnie Uber Eats.
Marynarka wojenna USA ma ambitny plan, by blisko jedną trzecią jej floty stanowiły zrobotozywane okręty. Pod względem pływających bezzałogowców trwa ostra rywalizacja z Chinami.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
To może być przełom w branży drążenia tuneli i podziemnych prac. Amerykańska firma Earthgrid stworzyła maszynę, która ma być znacznie bardziej wydajna i oszczędna niż dotychczasowe metody kopania i wiercenia.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podobnie jak kiedyś w fabrykach, tak teraz w biurach firmy zaczynają dzielić stanowiska na mniejsze, wyspecjalizowane zadania, które można przydzielać różnym osobom. Albo AI.
Resorty obrony narodowej i cyfryzacji zapowiadają na poniedziałek pokaz możliwości rodzimych technologii kwantowych. Ma dojść do premiery nowatorskiego systemu komunikacji. To ma być przełom w dziedzinie bezpieczeństwa.
W Arabii Saudyjskiej dokonano ważnego przełomu, który może poprawić wydajność i obniżyć koszt baterii. Może też zapoczątkować innowacje w wielu branżach.
Wizja powrotu amerykańskich i europejskich koncernów technologicznych do Rosji spędza sen z powiek firmom IT z tego kraju. Wysłały one właśnie na Kreml apel z listą działań, które rząd musi podjąć, by ochronić je przed zachodnią konkurencją.
Kolejne spółki uruchamiają komputery kwantowe i otwierają je na komercyjne zastosowanie. Są dzięki temu w stanie w kilka minut wykonać operacje, jakie superkomputerowi zajmą nawet milion lat przy zużyciu przy tym rocznej globalnej energii elektrycznej.
Rozpoczyna się pierwsza na świecie komercyjna sprzedaż zaawansowanych robotów. dwunożna maszyna, w cenie samochodu, ma biegać nawet w trudnych warunkach i sprawnie operować dłońmi.
Bierzemy udział w podnoszeniu świadomości cyfrowej i kompetencji społeczeństwa, które dzięki temu będzie świadome zagrożeń, bardziej odporne na oszustwa, kradzieże i działania hybrydowe - mówi Krzysztof Malesa, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa, członek zarządu polskiego oddziału Microsoft.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas