Nowa technologia jest opracowywana, aby dać więcej możliwości obecnie wykorzystywanym robotom (m.in. w przemyśle), ale też w celu usprawnienia protez. Wydrukowany w 3D robotyczny opuszek palca ma podnieść jakość dotychczas stosowanych systemów sensorycznych – podaje „Journal of the Royal Society Interface”.

Nathan Lepora, profesor robotyki i sztucznej inteligencji na Wydziale Inżynierii Matematyki Uniwersytetu w Bristolu, przekonuje, że to rozwiązanie jest w stanie wytwarzać sztuczne sygnały nerwowe podobne do neuronów czuciowych odbierających bodźce dotykowe. Ludzie doświadczają zmysłu dotyku poprzez zakończenia nerwowe w skórze zwane mechanoreceptorami – to one przekazują naszym mózgom bodźce takie jak dotyk, nacisk i kształt. Najbardziej wrażliwe znajdują się w górnej warstwie skóry, m.in. właśnie w opuszkach. Replikacja tej skomplikowanej sieci nerwów w protezie to wielkie wyzwanie, ale zespół Lepory podjął się go i opracował drukowaną w 3D siatkę z „brodawkami” (małe guzki przypominają te na ludzkim języku).

Testy pokazały, że rozwiązanie jest skuteczne, choć wciąż sztuczny palec jest mniej czuły na drobne szczegóły niż ludzki.