Polskie firmy ostro wchodzą do sieci. Ale do Skandynawów nam daleko

Przez internet sprzedaje już 14 proc. przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób, czyli mniej niż średnia UE. Uwzględniając mikrofirmy, wynik byłby dużo wyższy, ponieważ to one chętniej wchodzą w e-handel.

Publikacja: 16.01.2020 18:48

Polskie firmy ostro wchodzą do sieci. Ale do Skandynawów nam daleko

Foto: Adobe Stock

Według najnowszych danych Eurostatu w ciągu roku liczba takich przedsiębiorstw wzrosła o 1 pkt proc., co nie jest może imponującym wynikiem – tym bardziej że Polska nadal znajduje się poniżej unijnej średniej. Jednak ogólny wysoki wynik to zasługa przede wszystkim biznesów z państw skandynawskich, gdzie online sprzedaje już nawet ponad 30 proc. firm.

Inna sprawa, że nasz rynek rozwija się w szybkim tempie już od lat, a Polacy wydają już w sieci ponad 50 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE: Serwisy aukcyjne i marketplace polskim fenomenem

– Rozwój e-commerce w Polsce warto rozpatrywać nie tylko z punktu widzenia podaży, ale także popytu – mówi dr Jolanta Tkaczyk, ekspertka ds. zachowań konsumenckich i analiz rynkowych z Akademii Leona Koźmińskiego. – Faktycznie 14 proc. firm sprzedających online to nie jest wynik imponujący, szczególnie na tle naszych zachodnich i północnych sąsiadów. I z pewnością byłby on wyższy, gdybyśmy doliczyli małe firmy, które gros zamówień zbierają np. przez media społecznościowe – dodaje. Według niej w porównaniu ze średnią UE wskaźnik udziału internetowego kanału sprzedaży w całości handlu detalicznego w Polsce jest niski: szacuje się go od 5 do 7 proc. Nie należy więc oczekiwać, że odsetek firm sprzedających online będzie duży.

""

cyfrowa.rp.pl

Tylko sklepów internetowych jest już ponad 31 tys., na serwisie Allegro sprzedaje już ponad 140 tys. firm, a do tego co tydzień rejestruje się i rozpoczyna sprzedaż 500 nowych kont firmowych.

– Odsetek firm sprzedających online będzie rósł w najbliższych latach zdecydowanie szybciej – mówi Krystian Wesołowski, ekspert Blue Media ds. rynku e-commerce. – Będzie to związane z wieloma aspektami, m.in. coraz wyższymi kosztami pracy, zmieniającymi się przyzwyczajeniami konsumentów wchodzących na rynek zakupów B2B i B2C, postępującą globalizacją. Do tego dochodzi coraz powszechniejsza dostępność wygodnych rozwiązań technologicznych, wspierających procesy cyfryzacji w firmach i ułatwiających prowadzenie sprzedaży online – kwituje.

CZYTAJ TAKŻE: Media społecznościowe stają się rywalem gigantów e-handlu

Jego zdaniem warto zwrócić uwagę, że ogólna wartość sprzedaży online w Polsce rośnie rok do roku: średnio o ponad 18 proc. rocznie. To jeden z najlepszych wyników w Europie. – Dane Eurostatu na temat odsetka firm prowadzących sprzedaż online warto zatem analizować łącznie, w porównaniu z wartością całego rynku sprzedaży online. Jeśli polski rynek utrzyma dotychczasowe tempo wzrostu, to w ciągu najbliższych dwóch–trzech lat zajmiemy pod względem wartości rynku e-commerce czwartą pozycję w Europie: za Wielką Brytanią, Niemcami i Francją – kwituje.

wartość sprzedaży online w Polsce rośnie rok do roku: średnio o ponad 18 proc. rocznie. To jeden z najlepszych wyników w Europie

– Statystyka nie napawa optymizmem, jeśli chodzi o udział e-handlu wśród polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza że posiadamy bardzo dobrze rozwinięte aspekty płatności internetowych, sieci dystrybucyjnych czy też marketplace’ów internetowych – mówi Maciej Kapuściński, traffic & webdevelopment dyrektor w Result Media. – Z punktu widzenia marketingu mamy do dyspozycji coraz więcej efektywniejszych narzędzi digital marketingu, więc przesunięcie handlu w stronę internetu to tylko kwestia czasu – dodaje.

Zgodnie z badaniem Ecommerce Foundation z 2019 r. aż 61 proc. internautów dokonuje zakupów online, a wartość „e-PKB” rośnie rok do roku coraz bardziej dynamicznie. – W 2019 r. powinna stanowić 2,31 proc. polskiego PKB. Porównując do rynków skandynawskich czy też Europy Zachodniej, polski retail ma jeszcze wiele do nadrobienia. W najbliższych latach poziomy powinny się stabilnie wyrównać – zapowiada Kapuściński.

CZYTAJ TAKŻE: Wydatki internetowe Polaków szybko rosną. Ale jest problem

Tym bardziej że Eurostat analizował wszystkie firmy – tymczasem online interesują się nie tylko sprzedawcy towarów, ale też dostarczyciele usług. Transfer klientów do kanałów internetowych jest nieunikniony, co pokazuje także zmiana na rynku reklamy. Z badania IAB Polska/PwC AdEx wynika, że po trzech kwartałach 2019 r. wydatki na reklamę online wzrosły o 12 proc. w ujęciu rocznym i wyniosły 3,5 mld zł. Jeśli w ostatnim kwartale tempo było podobne, można założyć, że cały rok zamknął się pobiciem rekordowej kwoty 5 mld zł.

Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę