Analitycy spodziewają się, że już w tym roku sprzedaż systemów opartych na sztucznej inteligencji sięgnie 800 mln dol. To cztery razy więcej niż rok wcześniej, tymczasem prawdziwy boom na rynku dopiero przed nami. W 2024 r., według firmy badawczej Tratica, rynek ma być wart aż 11 mld dol. i dalej będzie szybko rosnąć. Ogółem wpływy z przedsięwzięć wykorzystujących rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji mają być wówczas warte niemal 30 mld dol.
– Niektóre już wykorzystują rozpoznawanie obrazów, inne to algorytmy chroniące systemy finansowe przed atakami hakerskimi. Ogromny potencjał ma rynek usług medycznych, wykorzystujących samouczące się systemy – wyjaśnia Aditya Kaul, dyrektor ds. badań w Tratice. – Rozwijają się zarówno systemy mające szanse na powszechne zastosowanie, jak i niszowe aplikacje. Najbliższa dekada oznaczać będzie, że kolejne części gospodarki będą się rozwijać pod wpływem rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję.
Boom ma proste wytłumaczenie: chodzi głównie o usprawnienie procesów analizy wielkich zasobów danych, co w badaniu firmy Narrative Scence wskazał niemal co drugi menedżer. Wskazywali oni też na łatwiejszy dostęp do danych oraz uproszczenie pracy zespołów w firmie.
Nadchodzą zmiany
– Przede wszystkim nie możemy jeszcze mówić o sztucznej inteligencji w kategoriach gotowego, funkcjonującego systemu, maszyny lub komputera. Chociaż prace nad takimi rozwiązaniami przyśpieszają i jesteśmy coraz bliżej zbudowania sztucznej inteligencji, obecnie najbardziej zaawansowaną formą „myślącej” technologii jest głębokie uczenie (deep learning), będące rozwinięciem koncepcji uczenia maszynowego – mówi Jacek Tchórzewski, główny wykładowca w szkole programowania Coders Lab.
W skrócie chodzi o stworzenie systemów komputerowych, które potrafiłyby wyciągać wnioski w podobny sposób jak ludzie. Zanim do tego dojdzie, musiałyby się nauczyć mechanizmów wyciągania wniosków i podejmowania decyzji. Oczywiście na razie nie jest to możliwe na podobnym poziomie, jak działanie ludzkiego mózgu, jednak firmy prowadzą intensywne prace nad technologiami.