Wpływ płci i wieku na układ sercowo-naczyniowy

Dane epidemiologiczne wskazują, że prawie połowa pacjentów cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego umiera w sposób nagły, przed uzyskaniem pomocy medycznej. Główną przyczyną zgonu jest arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca.

Publikacja: 27.01.2020 16:11

dr. hab. Urszula Mackiewicz

dr. hab. Urszula Mackiewicz

Foto: mat. pras.

Dr hab. Urszula Mackiewicz z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMPK) jest pomysłodawcą i kierownikiem projektu, mającego na celu znalezienie czynników ryzyka u pacjentów zagrożonych arytmią. Projekt „Próba zidentyfikowania mechanizmów arytmii w świeżym zawale serca u szczura w zależności od płci i wieku” finansowany jest ze środków NCN.

Złożony mechanizm arytmii jest słabo poznany, zwłaszcza u kobiet i osób w podeszłym wieku. – W dotychczasowych badaniach kwestie związane z wiekiem i płcią były zaniedbywane – już na etapie badań podstawowych samice nie były wykorzystywane ze względu na cykliczną zmienność w gospodarce hormonalnej. Także w badaniach klinicznych kobiety i osoby w podeszłym wieku są znacznie mniej licznie reprezentowane – mówi dr hab. Urszula Mackiewicz.

Badania prowadzono na zwierzętach obu płci, w dwóch grupach wiekowych. – Udało nam się wykazać, że w naturalnie starzejącym się sercu rośnie predyspozycja wystąpienia arytmii, zwłaszcza w sytuacji niedokrwienia. Możemy wskazać kilka mechanizmów odpowiedzialnych za indukcję arytmii, m.in. nasilone włóknienie, zmieniony wewnątrzkomórkowy obieg wapnia w komórkach oraz spadek połączeń międzykomórkowych. Z naszych badań wynika, że wszystkie te czynniki rozwijają się głównie w procesie starzenia osobników płci męskiej – opisuje uczona.

Chcąc zbliżyć się do modelu ludzkiego, naukowcy w niedalekiej przyszłości planują kontynuować badania u samic po owariektomii, celem zweryfikowania hipotezy o ochronnym działaniu żeńskich hormonów.

Dr hab. Urszula Mackiewicz otrzymała trzykrotnie nagrodę ministra zdrowia. Za swoje zasługi na rzecz edukacji została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP (2018).

Biznes Ludzie Startupy
Teraz to boty szukają leków. Wielka szansa dla Polski
Biznes Ludzie Startupy
Koniec krwawych diamentów i kradzieży? Polska firma namiesza w świecie jubilerów
Biznes Ludzie Startupy
Polskie firmy są bliskie stworzenia przełomowych leków. Ale jest przeszkoda
Biznes Ludzie Startupy
Rozwód, strzelanina i najwyższy wieżowiec. Kim jest najbogatsza kobieta Rosji?
Materiał Promocyjny
Targi ENEX 2025: Innowacyjny ekosystem Huawei FusionSolar na rzecz transformacji energetycznej