Rynek venture capital w Polsce rozwija się, choć jego dynamika jest zbyt wolna. Fundusze wysokiego ryzyka (VC) oszczędnie gospodarują pieniędzmi, inwestując w rodzime startupy. Eksperci porównują to do jazdy na zaciągniętym hamulcu ręcznym. O flegmatycznym tempie rozwoju branży VC może świadczyć fakt, że tylko kilka funduszy aktywnie inwestuje w portfele zbudowane przez KFK, czyli tzw. fundusz funduszy.
CZYTAJ TAKŻE: Państwowi giganci chcą, by startupy rozwiązały ich problemy
Chodzi o Krajowy Fundusz Kapitałowy, który był pierwszym znaczącym rządowym programem wsparcia inwestycji w startupy. Brak zainteresowania może zaskakiwać, a jednocześnie budzić obawy co do dalszego rozwoju startupów. – Z programu KFK wyszło wiele spółek, które dysponują dobrym produktem i obiecującymi wynikami, ale potrzebują poważnego finansowania dla dalszego wzrostu – potwierdza Bartłomiej Owczarek, współtwórca startupu GdziePoLek, który przeanalizował wyniki za 2018 r. spółek z portfeli 10 największych funduszy KFK. Po bliższemu przyjrzeniu się tym danym niewielkie zainteresowanie spółkami portfelowymi nie powinno jednak dziwić. Brakuje po prostu atrakcyjnych celów inwestycyjnych.
„Martwe” startupy
W ubiegłym roku fundusze VC wspierane przez KFK miały w portfolio 190 startupów. Tylko 29 z nich, a więc 15 proc., udało się sprzedać, a kolejnych 47 można było określić jako rosnące (25 proc.). Ze szczegółowej analizy opracowanej przez GdziePoLek wynika, że pozostałe 114 podmiotów, czyli aż 60 proc. portfeli badanych funduszy, to spółki o małych lub wręcz kurczących się przychodach, a nawet już nieaktywne. Tych ostatnich jest zresztą nad wyraz dużo. Z raportu, który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza, a w całości ma on zostać zaprezentowany w przyszłym tygodniu, wynika, iż więcej niż co piąty startup jest „martwy”. Wystarczy wskazać takie firmy jak Houzee.pl, która po roku od pozyskania państwowych pieniędzy w ramach KFK ogłosiła upadłość, czy Autogo Plus oraz nie prowadzące aktywnych działań biznesowych WeGirls czy Web Mobile Technology i Nearbox.