Polski startup Avigon ruszył z wideoterapiami online. To zupełnie nowa droga dla wsparcia zdrowia psychicznego, która w czasie pandemii koronawirusa zyskuje na znaczeniu. Małgorzata Głowacka-Pędras i Justyna Ryczko, współzałożycielki platformy, podkreślają, że technologie, podobnie jak w innych dziedzinach, umożliwiły dynamiczny rozwój branży psychoterapeutycznej. – Wkraczają one nie tylko w obszar monitorowania wyników, ale i sposobów prowadzenia terapii – tłumaczą.
Specjalista w sieci
Usługa na rynku działa od listopada. Przedstawicielki startupu wskazują, że funkcjonowanie we współczesnym świecie wymaga od ludzi dużo więcej umiejętności społecznych niż w poprzednich stuleciach. Zwłaszcza w dobie koronawirusa. – Już wcześniej nieustające pasmo bodźców i komunikatów bombardowało nas praktycznie przez całą dobę. A w czasie pandemii nasz system nerwowy i mózg nie nadążają za wymaganiami, jakie narzuciła dzisiejsza rzeczywistość. Fizyczna izolacja utrudnia normalne funkcjonowanie. Wyjście z tego zaklętego kręgu może umożliwić skorzystanie z usług specjalisty: psychologa, psychiatry, trenera czy coacha – przekonują założycielki startupu Avigon.
Nie każdy teraz może wybrać terapię w tradycyjnej formie. Stąd nadzieja w wideoterapiach.
– To forma niesienia wsparcia specjalistów za pośrednictwem połączenia wideo. Na wzrost popularności wideoterapii z pewnością ma wpływ nowy styl życia i nowy rodzaj konsumenta, jaki on przynosi. Nowe pokolenia przyzwyczajone są do interakcji społecznych z użyciem technologii, to dla nich nie rewolucja, ale standard – tłumaczy Justyna Ryczko, współtwórczyni platformy.
CZYTAJ TAKŻE: Wirus uderzył w osoby uzależnione. Cyfrowe spotkania AA