Kino sprawdzi, czy mieszkacie razem. W sobotę pierwsi widzowie

Nawet do 25 proc. może spaść maksymalne obłożenie kinowej sali za sprawą wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jako pierwsi – w kraju i Europie – ruszają mali kiniarze. W swoim tempie.

Publikacja: 03.06.2020 21:34

Kino sprawdzi, czy mieszkacie razem. W sobotę pierwsi widzowie

Foto: Milan Jaros/Bloomberg

Kina w Europie powoli otwierają się dla widzów. Głównie te niezależne od hollywoodzkich studiów i ich planów co do premier. Tak jest także w Polsce. To właśnie kina małe, studyjne, często z ambitniejszym repertuarem, otworzą podwoje 6 czerwca. I też nie wszystkie. Zanim ruszą, potrzebują jeszcze dodatkowych informacji od Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) i sanepidu. Na wyjaśnienia czekają też multipleksy.

Fiński optymizm

Według danych Międzynarodowego Związku Kin (UNIC) rządy krajów europejskich zaczęły odmrażanie kin jeszcze w maju. – Rząd pozwolił na otwarcie obiektów kulturalnych, w tym kin, od 1 czerwca. Działamy od poniedziałku po przerwie trwającej od 17 marca – mówi „Rz” Leena Närekangas, producentka w helsińskim Cinema Orion. Według niej nie wszystkie kina podjęły analogiczną decyzję. – Niektóre, w tym przede wszystkim duże sieci kin, otworzą się później – w lipcu – wyjaśnia Närekangas.

CZYTAJ TAKŻE: Kina mogą zacząć działać od 6 czerwca. Multipleksy nie zdążą

Pytana o frekwencję w Orionie uważa, że nie jest źle. – Widownia zareagowała zaskakująco dobrze. Sprzedaliśmy około 50 proc. miejsc. Sytuacja w tym momencie wygląda dość dobrze – mówi producentka.

""

Odpowiedzią na koronawirusa były kina samochodowe, jak to w Australii.Lisa Maree Williams/Bloomberg

Foto: cyfrowa.rp.pl

Także i u nas duże sieci kin na razie pozostaną zamknięte. Szykują się mniejsi kiniarze. – Mamy jeszcze wątpliwości organizacyjne co do różnych kwestii, które konsultujemy z sanepidem. Ostateczne zasady obowiązujące w kinie po starcie ogłosimy widzom w czwartek lub piątek. Kwestią, co do której się upewniamy, jest sposób usadzenia widzów na sali. Wiemy zaś na pewno, że ruszamy 6 czerwca – mówi Jakub Gutek, zajmujący się promocją w Kinie Muranów prowadzonym przez Gutek Film. Zapewnia, że problemu z repertuarem nie będzie.

GIS zaskakuje

Nowe wytyczne GIS dla kin zawisły na stronie resortu kultury z datą wtorkową. Tego samego dnia Cinema City wystosowało prośbę o doprecyzowanie kilku kwestii. Chyba najważniejsza dotyczy sposobu usadzania widzów w kinowej sali. Z jednej strony – jak mówi rozporządzenie rządu – kina mogą zapełniać sale w 50 proc. i GIS też przewiduje, że widzom powinno się udostępnić nie więcej niż połowę miejsc. Jednak z drugiej strony GIS wskazuje, że „rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami”. A to oznacza, że w skrajnym scenariuszu sala zostanie zapełniona w 25 proc. W skrajnym, bo zalecenia mówią, że obok siebie mogą siadać opiekun i dziecko do 13 lat, opiekun i osoba niepełnosprawna czy osoby tworzące gospodarstwo domowe.

choć statystycznie sala kinowa wypełniona jest w kilkunastu procentach, to trzeba być gotowym na duże premiery, jak produkcje Patryka Vegi

Co drugi rząd pusty będą zostawiać kina Max-Filmu. Według szefa tej firmy Pawła Doktóra to nie problem, bo sale rzadko są pełne. Tomasz Jagiełło, szef Heliosa, zastrzega, że choć statystycznie sala kinowa wypełniona jest w kilkunastu procentach, to trzeba być gotowym na duże premiery, jak produkcje Patryka Vegi.

Ruszają do gry

Multipleksy liczą na korzystniejszą interpretację i możliwość usadzania widzów w układzie szachownicy. Podobne nadzieje ma Muranów.

""

Foto: cyfrowa.rp.pl

Liczebność widowni to niejedyna sprawa, która martwi kina. Należy do nich także weryfikacja, czy widzowie mieszkają razem, oraz zalecenie, by odnotowywać dane osobowe.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd zamyka kina i teatry przez koronawirusa. Właściciele liczą straty

Nikt nie dyskutuje zaś z zaleceniami, by rozładować ruch przy wejściach i wyjściach. Sposobem na to jest korzystanie z wyjść awaryjnych czy mniejsza liczba seansów.

– Zwykle w dzień kinowy graliśmy trzy seanse. Teraz będą dwa, z wyjątkiem soboty i niedzieli, tak aby była godzinna przerwa – mówi Szymon Idczak, kierownik kina Orzeł w Bydgoszczy. Kino to otworzy się 19 czerwca. Ograniczy liczbę miejsc siedzących z 260 do 60. – Chcemy zachować odległość 2 m między widzami – mówi Idczak.

Lubelska Bajka też nie ruszy w sobotę. – Kończymy remont i ruszamy 12 czerwca. Właśnie przygotowuję repertuar – mówi Waldemar Niedźwiedź, właściciel kina. – Na pewno będą to tytuły powtórkowe. Dostaliśmy też informację od dystrybutorów, które filmy możemy pokazać przedpremierowo: Gutek Film proponuje „Zdrajcę”, Aurora „Obrazy bez autora”, a Monolith „Wierzę w Ciebie” – wylicza Niedźwiedź.

Biznes Ludzie Startupy
Teraz to boty szukają leków. Wielka szansa dla Polski
Biznes Ludzie Startupy
Koniec krwawych diamentów i kradzieży? Polska firma namiesza w świecie jubilerów
Biznes Ludzie Startupy
Polskie firmy są bliskie stworzenia przełomowych leków. Ale jest przeszkoda
Biznes Ludzie Startupy
Rozwód, strzelanina i najwyższy wieżowiec. Kim jest najbogatsza kobieta Rosji?
Materiał Promocyjny
Targi ENEX 2025: Innowacyjny ekosystem Huawei FusionSolar na rzecz transformacji energetycznej