Zakład produkcji elementów montażowych w Radomiu. Na produkcji zatrudnionych jest 1000 osób, ale 50 z nich nie przychodzi do pracy ze względu na chorobę. Okazuje się, że winna jest pandemia koronawirusa. Stwierdzenie ogniska zakażenia wewnątrz firmy wymaga szybkich działań, by utrzymać działalność przedsiębiorstwa i ochronić pozostałych pracowników. Najlepiej wdrożyć izolację, a dotyczy to zwłaszcza kluczowych osób dla utrzymania procesu produkcyjnego. Zespół kryzysowy musi mieć możliwość działania z dystansu. I właśnie w takich sytuacjach jak ta z testowego scenariusza sprawdzać ma się nowa polska aplikacja, która pozwoli zbierać informacje, inicjować rodzaj i kierunek działań oraz komunikować się z pracownikami czy partnerami biznesowymi.
Wirtualne centrum zarządzania kryzysem
Startup Celius opracowuje właśnie apkę do zarządzania kryzysowego. Projekt, za którym stoją Michał Lorenc i Jarosław Śmigiel, ma wspierać przedsiębiorstwa w nadzorowaniu niebezpiecznych zdarzeń, np. gdy dojdzie do kradzieży, śmiertelnego wypadku, cyberataku czy właśnie masowego zakażenia. Nowatorskie rozwiązanie na rynek ma trafić w przyszłym roku. Celius na budowę systemu otrzymał właśnie 1 mln zł dofinansowanie od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Centrum zarządzania kryzysowego w smartfonie? Startup z Lublina pokazuje, że będzie to możliwe. Spółka Michała Lorenca (z lewej) i Jarosława Śmigla chce ruszyć z tą innowacją w I kwartale 2022 r.
Michał Lorenc od lat zajmuje się zarządzaniem procesami bezpieczeństwa, pracował m.in. w takich firmach jak Siemens czy Philips. Z kolei Jarosław Śmigiel specjalizuje się w innowacjach. Jak wspominają, początkowo budowali startup, który miał stworzyć mobilne centrum zarządzania kryzysowego. – Projekt miał uzupełnić i wspomóc dotychczasowe działania ekspertów. Okazało się, że rynek bardziej potrzebuje rozwiązania cyfrowego, prowadzącego firmy przez sytuacje kryzysowe. Wiedziałem, że Jarek od wielu miesięcy pracuje nad takim rozwiązaniem, więc zaproponowałem współpracę – wyjaśnia Lorenc. – Jarek dołączył do zespołu i został współwłaścicielem Celiusa – dodaje.
Czytaj więcej
Przyspieszona pandemią cyfrowa transformacja firm rozkręciła ich biznes. Lublińska spółka Indoorway rozwija systemy sztucznej inteligencji w przemyśle, a teraz na celownik bierze USA i Europę Zachodnią.