W pandemii siadła psychika Polaków. Ten startup to strzał w dziesiątkę

Pomysł startupu Focusly na naukę relaksacji był bardzo na czasie. Projekt trafił w ręce polskiego „króla” świadczeń pozapłacowych.

Publikacja: 09.11.2021 02:08

Polska aplikacja mobilna, która pomaga w relaksacji, walce ze stresem,  a także  z zaburzeniami snu

Polska aplikacja mobilna, która pomaga w relaksacji, walce ze stresem, a także z zaburzeniami snu i problemami ze skupieniem, przyciągnęła uwagę inwestora. Teraz będzie wspierać pracowników firm

Foto: AYAimages Adobe Stock

Rodzima aplikacja Focusly postawiła na wsparcie użytkowników w medytacjach poprzez udostępnianie opracowanych przez fachowców ćwiczeń pomagających w radzeniu sobie ze stresem, lękiem, problemami ze skupieniem czy brakiem snu. Startup, działający w tzw. branży mental health, z usługami wstrzelił się idealnie – w dobie pandemii popyt na naukę relaksacji i zarządzania emocjami był tym, czego wiele osób szukało. Nic dziwnego, że Focusly przyciągnął uwagę inwestora. Aplikacja, działająca w modelu abonamentowym, w zeszłym tygodniu została przejęta przez Benefit System.

Dobre samopoczucie stało się priorytetem

Lider polskiego rynku świadczeń pozapłacowych dla pracowników firm i instytucji, znany m.in. z kart Multisport, kupił 100 proc. udziałów w Focusly. Firma królująca w branży benefitów pracowniczych nie ukrywa, że akwizycja ma na celu pozyskanie know-how w dynamicznie rozwijającym się segmencie mental health. Spółka chce wzmocnić swój program MultiLife aplikacją mobilną, wspierającą kondycję psychiczną pracowników. Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefit Systems, zauważa, że wraz z pandemią gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania online. – Focusly to nowoczesna, niezwykle intuicyjna, a przede wszystkim bogata w treści i funkcjonalności aplikacja. Jej dużym atutem jest także możliwość odpowiedniego skalowania w najbliższych latach – tłumaczy. – Widzimy, że od ubiegłego roku znacząco wzrosło zapotrzebowanie na usługi mental health – dodaje Józefiak.

– W czasie pandemii, kiedy nie mogliśmy wychodzić na zewnątrz, wiele osób zaczęło wędrować w głąb siebie, szukając sesji medytacji, które pomogą uporać się ze stresem. To właśnie wtedy Focusly zyskało na popularności – przyznaje Jędrzej Szcześniak, współzałożyciel Daftcode.

Czytaj więcej

Dramat afgańskich startupów. Tu 12-latki tworzyły roboty

I to nie dziwi, gdyż w pandemii aż 42 proc. zatrudnionych doświadczyło pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, a co trzeci pracownik ma problemy z koncentracją w pracy (wedle Global Wellbeing Survey 2021). Obecnie już blisko połowa pracodawców w Europie, biorących udział w niedawnym badaniu „Great Place to Work”, uważa stres za kluczowy problem w ich organizacjach, a 65 proc. z nich potwierdza, że zdrowie i dobre samopoczucie pracowników stały się wręcz strategicznym priorytetem dla firm.

Ponad 350 sesji w bibliotece

Focusly to startup, za którym stoi wspomniany Daftcode. Ta spółka to tzw. venture builder, czyli swego rodzaju fabryka startupów, od podstaw budowanych w ramach grupy. Daftcode wziął się za ten projekt z myślą głównie o polskojęzycznych użytkownikach. Dziś apka posiada bogatą bibliotekę treści eksperckich oraz ćwiczeń oddechowych, za które odpowiedzialni są certyfikowani eksperci z różnych nurtów medytacji i mindfulness oraz psycholodzy.

Tworząc aplikację, Daftcode zależało na tym, by pierwsza w pełni polska aplikacja do medytacji oferowała treści od najlepszych ekspertów mindfulness w kraju i za granicą. Dziś w aplikacji jest ponad 350 sesji relaksacyjnych i medytacji, a nowe są dodawane na bieżąco. – W najbliższych miesiącach będziemy nadal wspierać Focusly biznesowo i merytorycznie, żeby zachować ciągłość w dostarczaniu użytkownikom relaksacyjnych treści na najwyższym poziomie – zaznacza Szcześniak.

Benefit System nie zdradza, za ile kupił Focusly. Teraz apka stanie się częścią programu MultiLife. Z ramienia Grupy Benefit Systems za proces integracji i dalszy rozwój aplikacji odpowiadać ma Joanna Skoczeń, prezes VanityStyle. Nie ukrywa ona, że rozwiązanie polskiego startupu ma szereg zalet, w tym intuicyjność. – Aplikacja prowadzi użytkownika po określonej ścieżce, dzięki której może osiągnąć założony cel, np. poprawić jakość snu czy też zredukować stres. Już teraz widzimy, jak wiele w najbliższych miesiącach będziemy mogli zaoferować naszym klientom, a także jak rozbudowywać apkę, aby jeszcze lepiej odpowiadała na potrzeby pracowników w obszarze zdrowia mentalnego oraz kondycji psychicznej – dodaje Skoczeń.

Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę