Rodzima aplikacja Focusly postawiła na wsparcie użytkowników w medytacjach poprzez udostępnianie opracowanych przez fachowców ćwiczeń pomagających w radzeniu sobie ze stresem, lękiem, problemami ze skupieniem czy brakiem snu. Startup, działający w tzw. branży mental health, z usługami wstrzelił się idealnie – w dobie pandemii popyt na naukę relaksacji i zarządzania emocjami był tym, czego wiele osób szukało. Nic dziwnego, że Focusly przyciągnął uwagę inwestora. Aplikacja, działająca w modelu abonamentowym, w zeszłym tygodniu została przejęta przez Benefit System.

Dobre samopoczucie stało się priorytetem

Lider polskiego rynku świadczeń pozapłacowych dla pracowników firm i instytucji, znany m.in. z kart Multisport, kupił 100 proc. udziałów w Focusly. Firma królująca w branży benefitów pracowniczych nie ukrywa, że akwizycja ma na celu pozyskanie know-how w dynamicznie rozwijającym się segmencie mental health. Spółka chce wzmocnić swój program MultiLife aplikacją mobilną, wspierającą kondycję psychiczną pracowników. Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefit Systems, zauważa, że wraz z pandemią gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania online. – Focusly to nowoczesna, niezwykle intuicyjna, a przede wszystkim bogata w treści i funkcjonalności aplikacja. Jej dużym atutem jest także możliwość odpowiedniego skalowania w najbliższych latach – tłumaczy. – Widzimy, że od ubiegłego roku znacząco wzrosło zapotrzebowanie na usługi mental health – dodaje Józefiak.

– W czasie pandemii, kiedy nie mogliśmy wychodzić na zewnątrz, wiele osób zaczęło wędrować w głąb siebie, szukając sesji medytacji, które pomogą uporać się ze stresem. To właśnie wtedy Focusly zyskało na popularności – przyznaje Jędrzej Szcześniak, współzałożyciel Daftcode.

Czytaj więcej

Dramat afgańskich startupów. Tu 12-latki tworzyły roboty

I to nie dziwi, gdyż w pandemii aż 42 proc. zatrudnionych doświadczyło pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, a co trzeci pracownik ma problemy z koncentracją w pracy (wedle Global Wellbeing Survey 2021). Obecnie już blisko połowa pracodawców w Europie, biorących udział w niedawnym badaniu „Great Place to Work”, uważa stres za kluczowy problem w ich organizacjach, a 65 proc. z nich potwierdza, że zdrowie i dobre samopoczucie pracowników stały się wręcz strategicznym priorytetem dla firm.

Ponad 350 sesji w bibliotece

Focusly to startup, za którym stoi wspomniany Daftcode. Ta spółka to tzw. venture builder, czyli swego rodzaju fabryka startupów, od podstaw budowanych w ramach grupy. Daftcode wziął się za ten projekt z myślą głównie o polskojęzycznych użytkownikach. Dziś apka posiada bogatą bibliotekę treści eksperckich oraz ćwiczeń oddechowych, za które odpowiedzialni są certyfikowani eksperci z różnych nurtów medytacji i mindfulness oraz psycholodzy.

Tworząc aplikację, Daftcode zależało na tym, by pierwsza w pełni polska aplikacja do medytacji oferowała treści od najlepszych ekspertów mindfulness w kraju i za granicą. Dziś w aplikacji jest ponad 350 sesji relaksacyjnych i medytacji, a nowe są dodawane na bieżąco. – W najbliższych miesiącach będziemy nadal wspierać Focusly biznesowo i merytorycznie, żeby zachować ciągłość w dostarczaniu użytkownikom relaksacyjnych treści na najwyższym poziomie – zaznacza Szcześniak.

Benefit System nie zdradza, za ile kupił Focusly. Teraz apka stanie się częścią programu MultiLife. Z ramienia Grupy Benefit Systems za proces integracji i dalszy rozwój aplikacji odpowiadać ma Joanna Skoczeń, prezes VanityStyle. Nie ukrywa ona, że rozwiązanie polskiego startupu ma szereg zalet, w tym intuicyjność. – Aplikacja prowadzi użytkownika po określonej ścieżce, dzięki której może osiągnąć założony cel, np. poprawić jakość snu czy też zredukować stres. Już teraz widzimy, jak wiele w najbliższych miesiącach będziemy mogli zaoferować naszym klientom, a także jak rozbudowywać apkę, aby jeszcze lepiej odpowiadała na potrzeby pracowników w obszarze zdrowia mentalnego oraz kondycji psychicznej – dodaje Skoczeń.