Aktualizacja: 21.11.2024 07:29 Publikacja: 09.11.2021 01:42
Hodowcy koni i psów z Dubaju czy Chin sięgają po nowatorskie badania diagnostyczne polskiego startupu. Pets Diag chce teraz rozszerzyć działalność, aby wspomóc miłośników kotów
Foto: Shutterstock
Startup Marcina Maciąga to prawdziwy unikat – jego Pets Diag to w praktyce laboratorium diagnostyki weterynaryjnej, działające niczym platforma e-commerce. Zamówienia badań zwierząt przyjmuje online, a do oceny stanu czworonoga wystarczy nadesłana próbka sierści. To na podstawie analizy pierwiastkowej można ocenić kondycję pupila. Pets Diag wykorzystuje do tego celu innowacyjne na skalę światową badanie EHAA.
Projekt powstał przy współpracy ze środowiskiem naukowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W 2019 r. spółka Maciąga otrzymała granty, m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (łącznie 1 mln zł), które pozwoliły rozwinąć nowatorski biznes i wystartować w br. z komercyjną usługą. Startup dziś świadczy usługi diagnostyczne w sieci, ale ma również stacjonarne oddziały w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech czy W. Brytanii, a nawet w USA i Chinach.
Gdański medtech BrainScan zamierza pozyskać miliony złotych m.in. na certyfikację w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. W tym celu notowana na NewConnect spółka zamierza wkrótce przeprowadzić emisję akcji – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Nasz eksportowy rodzynek w świecie sztucznej inteligencji, budzący także obawy za oceanem, otworzy w Polsce centrum badawczo-rozwojowe. To może być początek budowy wielkiego ekosystemu AI w naszym kraju.
Start-up wydzielony z Uniwersytetu Warszawskiego stworzył innowacyjną linię mikrobiologicznych preparatów na bazie grzybów i bakterii. Mają pomóc rolnikom i ogrodnikom.
Rodzima elektronika jest w stanie wejść na rynek chiński, choć Polacy są przyzwyczajeni do odwrotnego kierunku handlu. Cyfrowe narzędzie spółki Vasco Electronics ma pomóc przełamać bariery biznesowe w Azji.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Szwajcarski start-up Deep Atomic zbudował mały reaktor modułowy (SMR), który nadaje się szczególnie dla pochłaniających coraz więcej energii centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję, kopalni kryptowalut czy do obsługi usług chmurowych.
Od niemal trzech lat niektórym właścicielom psów i koni przysługuje rodzaj specjalnego dodatku emerytalnego na utrzymanie zwierzęcia. Kto może liczyć na takie wsparcie? Jakie przepisy regulują dodatek emerytalny dla psów i koni?
Choć polskie gminy mają możliwość wprowadzenia opłaty za posiadanie psa, nie wszystkie ją ustalają. Jednym z powodów jest trudność w egzekwowaniu należności. To jednak może się niedługo zmienić dzięki Krajowemu Rejestrowi Oznakowanych Psów i Kotów.
Nowoczesny system dronów stworzony do sprzątania psich odchodów może się okazać idealną odpowiedzią na problem, z którym boryka się większość dużych miast na całym świecie.
Główny Lekarz Weterynarii opublikował na swoich stronach komunikat dotyczący doniesień o tzw. "chorobie niebieskiego języka" na terenie Polski.
Trwają prace nad stworzeniem Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów. Projekt prawdopodobnie zostanie przyjęty jeszcze w tym roku. Chipowanie ma ułatwić identyfikację zwierząt oraz ich właścicieli. Za brak rejestracji będzie grozić kara grzywny.
Spółka nie rozliczy w kosztach uzyskania przychodów wydatków na psa wykorzystywanego w akcji reklamowej. Skarbówka zmieniła zdanie w tej sprawie.
Oliwia Dobrzyńska podsuwa 87 miejsc w Polsce, które warto odwiedzić z czworonogiem.
Sprawa dyscyplinarna dr Jacka S., który wyciął nerkę adoptowanemu psu i przeszczepił innemu, poczeka na finał procesu karnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas