Aktualizacja: 24.11.2024 22:18 Publikacja: 06.12.2021 15:16
AnyPark to polsko-izraelska aplikacja, która ma rozwiązać problem wyszukiwania wolnych miejsc parkingowych
Foto: Flystock - shutterstock
Według danych Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie w samej stolicy z płatnych miejsc parkingowych korzysta około 120–150 tys. pojazdów dziennie. W konsekwencji kierowcy statystycznie codziennie przez około osiem minut muszą szukać wolnego miejsca do zaparkowania. W skali roku oznacza to, że na parkowanie poświęcamy kilka godzin naszego życia. Problem ten rozwiązać ma aplikacja AnyPark, rozwijana przez spółkę Dakar Holdings.
Apka, obecna na polskim rynku od niemal dziesięciu lat (wcześniej działała pod nazwą Pango), umożliwia bezgotówkowe płatności za parkowanie. Ale od września br. ma nową funkcjonalność. Stojący za apką polsko-izraelski start-up uruchomił nowatorską opcję – znajdź parking. W praktyce korzysta ona z opatentowanej technologii uczenia maszynowego firmy Parknav, rozwijanej w Stanach Zjednoczonych. Koncept systemu opiera się na masowym przetwarzaniu danych z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów, które – podobnie jak w przypadku map Google’a – analizują natężenie ruchu. Parknav zbiera dane z kilku źródeł jednocześnie – m.in. z uruchomionych nawigacji samochodowych, danych telefonii komórkowej, a także systemów car-sharingu, sensorów internetu rzeczy, a nawet satelit czy miejskich systemów monitorujących ruch uliczny. Co ważne, dane zbierane są anonimowo. Pozyskane w taki sposób informacje są osadzane na siatkę, na której oznaczone są miejsca parkingowe. Dalej te informacje przekazywane są użytkownikom, którzy na mapie mogą wyszukać lokalizację, w której pozostawią auto. Twórcy apki zapewniają, że skuteczność tego rozwiązania sięga ponad 85 proc., a w mocno zatłoczonym obszarach czas potrzebny na znalezienie wolnego miejsca redukowany jest z 20 do 5 minut.
Projekt rozwijany przez Wordware, spółkę założoną przez Filipa Kozerę, może być rewolucją w tworzeniu narzędzi sztucznej inteligencji. Międzynarodowi inwestorzy zdecydowali właśnie wyłożyć na niego fortunę.
Gdański medtech BrainScan zamierza pozyskać miliony złotych m.in. na certyfikację w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. W tym celu notowana na NewConnect spółka zamierza wkrótce przeprowadzić emisję akcji – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Nasz eksportowy rodzynek w świecie sztucznej inteligencji, budzący także obawy za oceanem, otworzy w Polsce centrum badawczo-rozwojowe. To może być początek budowy wielkiego ekosystemu AI w naszym kraju.
Start-up wydzielony z Uniwersytetu Warszawskiego stworzył innowacyjną linię mikrobiologicznych preparatów na bazie grzybów i bakterii. Mają pomóc rolnikom i ogrodnikom.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Rodzima elektronika jest w stanie wejść na rynek chiński, choć Polacy są przyzwyczajeni do odwrotnego kierunku handlu. Cyfrowe narzędzie spółki Vasco Electronics ma pomóc przełamać bariery biznesowe w Azji.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Akt o sztucznej inteligencji to pierwsza próba kompleksowego uregulowania AI na świecie. W jaki sposób unijne przepisy wpłyną na rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w Europie i poza nią?
Podczas Kongresu Local SoMe’24 we Wrocławiu ogłoszeni zostaną 26 listopada laureaci Złotych Lajków. Nagrody są przyznawane corocznie przez Radę Programową Local SoMe oraz Związek Miast Polskich za najlepsze osiągnięcia miast i ich włodarzy w mediach społecznościowych.
Powstanie globalna sieć bezprzewodowa do przesyłania energii. To rewolucja w logistyce i działaniach wojennych.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Baterie samochodów elektrycznych wytrzymują dłużej, niż oczekiwano – pokazuje to ocena ponad 7 000 elektryków. Statystycznie są bez usterek po przejechaniu 300 000 km.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas