Aktualizacja: 15.03.2025 09:23 Publikacja: 06.12.2021 15:16
AnyPark to polsko-izraelska aplikacja, która ma rozwiązać problem wyszukiwania wolnych miejsc parkingowych
Foto: Flystock - shutterstock
Według danych Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie w samej stolicy z płatnych miejsc parkingowych korzysta około 120–150 tys. pojazdów dziennie. W konsekwencji kierowcy statystycznie codziennie przez około osiem minut muszą szukać wolnego miejsca do zaparkowania. W skali roku oznacza to, że na parkowanie poświęcamy kilka godzin naszego życia. Problem ten rozwiązać ma aplikacja AnyPark, rozwijana przez spółkę Dakar Holdings.
Apka, obecna na polskim rynku od niemal dziesięciu lat (wcześniej działała pod nazwą Pango), umożliwia bezgotówkowe płatności za parkowanie. Ale od września br. ma nową funkcjonalność. Stojący za apką polsko-izraelski start-up uruchomił nowatorską opcję – znajdź parking. W praktyce korzysta ona z opatentowanej technologii uczenia maszynowego firmy Parknav, rozwijanej w Stanach Zjednoczonych. Koncept systemu opiera się na masowym przetwarzaniu danych z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów, które – podobnie jak w przypadku map Google’a – analizują natężenie ruchu. Parknav zbiera dane z kilku źródeł jednocześnie – m.in. z uruchomionych nawigacji samochodowych, danych telefonii komórkowej, a także systemów car-sharingu, sensorów internetu rzeczy, a nawet satelit czy miejskich systemów monitorujących ruch uliczny. Co ważne, dane zbierane są anonimowo. Pozyskane w taki sposób informacje są osadzane na siatkę, na której oznaczone są miejsca parkingowe. Dalej te informacje przekazywane są użytkownikom, którzy na mapie mogą wyszukać lokalizację, w której pozostawią auto. Twórcy apki zapewniają, że skuteczność tego rozwiązania sięga ponad 85 proc., a w mocno zatłoczonym obszarach czas potrzebny na znalezienie wolnego miejsca redukowany jest z 20 do 5 minut.
Mati Staniszewski, założyciel ElevenLabs, czy Sebastian Siemiątkowski, twórca Klarny, to tylko część tuzów europejskiej branży start-upów, którzy – w ramach nowego projektu – chcą tworzyć kolejne jednorożce i gonić USA.
Sztuczna inteligencja bierze się za księgowych. Rodzima spółka Spice Solutions stworzyła narzędzie, które ma weryfikować standard jakości ich usług. A robi to w imponującym tempie. AI w 13 sekund sprawdza 4 tys. plików.
Start-up Ataraxis, zajmujący się medycyną precyzyjną wspieraną przez AI, pozyskał od inwestorów ponad 20 mln dol. Pieniądze wyłożyli m.in. Peter Thiel, guru Doliny Krzemowej, twórca PayPala, oraz czołowi badacze z OpenAI i DeepMind.
Innowatorzy z Polski mają coraz więcej zastosowań dla sztucznej inteligencji, a niektóre z projektów rodzimych start-upów stanowią prawdziwą rewolucję.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Mające polskie korzenie spółka inżynieryjno-biotechnologiczna uFraction8 opracowała nowe metody produkcji mięsa komórkowego, czyli takiego, które nie było częścią żywego, kompletnego zwierzęcia. Ma to poprawić słabą opłacalność wytwarzania alternatywnej żywności.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Luty 2025 roku przyniósł zastopowanie długotrwałego, trwającego nieprzerwanie przez 19 miesięcy wzrostu importu używanych samochodów.
Kolejne spółki uruchamiają komputery kwantowe i otwierają je na komercyjne zastosowanie. Są dzięki temu w stanie w kilka minut wykonać operacje, jakie superkomputerowi zajmą nawet milion lat przy zużyciu przy tym rocznej globalnej energii elektrycznej.
Rozpoczyna się pierwsza na świecie komercyjna sprzedaż zaawansowanych robotów. dwunożna maszyna, w cenie samochodu, ma biegać nawet w trudnych warunkach i sprawnie operować dłońmi.
Bierzemy udział w podnoszeniu świadomości cyfrowej i kompetencji społeczeństwa, które dzięki temu będzie świadome zagrożeń, bardziej odporne na oszustwa, kradzieże i działania hybrydowe - mówi Krzysztof Malesa, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa, członek zarządu polskiego oddziału Microsoft.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
Chociaż część pracowników chciałaby, by ich obecnego szefa zastąpił robot, to wyniki najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu SWPS nie dają większych szans na taką zamianę.
Nie wysyłamy drogą mailową informacji z prośbami o podanie danych wrażliwych czy o błędnym logowaniu do PUE ZUS, w których zachęca do otwierania plików lub linków - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Dobrze byłoby, żeby firmy wprowadziły regulaminy dotyczące używania przez pracowników sztucznej inteligencji. Inaczej może się to źle skończyć
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas