Ta pierwsza spółka wdraża roślinną alternatywę dla mięsa na bazie jackfruita. Ten egzotyczny owoc, nazywany chlebowcem, to zdrowy produkt, zawierający witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze. W wyglądzie i smaku przypomina szarpaną wołowinę. Food Jack prowadzi obecnie sprzedaż już przyprawionych i gotowych do spożycia tego typu zestawów we własnym sklepie internetowym. Docelowo chce być jednak szeroko dostępny w sklepach detalicznych. Owoc miałby także stanowić bazę dla dań w wegańskich i wegetariańskich restauracjach. Na tym startup nie poprzestaje – już prowadzi zaawansowane prace badawcze, by rozwinąć swoją ofertę o m.in. zamienniki ryb.

Na roślinne posiłki stawiają także Yoush i Nielone. Ta ostatnia spółka pracuje nad roślinnym zamiennikiem mięsa mielonego, ale w oparciu o białko soi. Takie rozwiązanie jest bogate w żelazo, wapń, a także witaminy (m.in. D2, B12, B2 i E). Z kolei Yoush to pełnowartościowy, kompletny, roślinny posiłek, gotowy w pięć minut. Danie „skonstruowane” przez rodzimy startup, powstało ze składników naturalnego pochodzenia z myślą o osobach, które nie mają czasu, możliwości lub pomysłu na zdrowy i pożywny posiłek. Yoush do przygotowania wymaga jedynie zalania wodą lub napojem roślinnym (firma planuje oferować posiłki również w innych gotowych do spożycia formach).

Czytaj więcej

Foodsi pomoże walczyć z marnowaniem jedzenia w Polsce. Nadwyżka na sprzedaż

Czwarty ze startupów, na które postawił Carrefour, to Venturis HoReCa. Tworzy on KuMin.Sys  - system IT dla sektora HoReCa, który umożliwia mierzenie ilości, struktury, przyczyn oraz wartości marnowanego jedzenia, rozwijany przez firmę. Aplikacja pomaga wykrywać nadmiar jedzenia na poszczególnych etapach jego produkcji oraz serwowania klientom, a następnie pozwala na wprowadzenie planów naprawczych.

Międzynarodowa Fundacja Grupy Carrefour, która co roku wspiera organizacje zajmujące się transformacją żywieniową, tym razem zainwestowała w te cztery młode, innowacyjne spółki z naszego kraju – łącznie do wymienionych startupów trafiło 100 tys. euro. Operatorem grantu są Fundacja Inkubator Technologiczny i akcelerator Foodtech.ac (to pod jego skrzydłami rozwijały się też takie projekty, jak Roślinny Qurczak, Listny Cud, czy Vertigo Farms). Jak podaje Carrefour, wybrane startupy otrzymają indywidualne wsparcie mentoringowe doświadczonych ekspertów z sektora foodtech, a także pomoc przy nawiązywaniu kontaktów z branżowymi partnerami (dzięki czemu łatwiej im będzie rozwijać zainteresować swoimi produktami konsumentów i przyciągać kolejnych inwestorów).