Tokenizacja, czyli wykorzystanie technologii blockchain, wchodzi w świat sztuki. Zdobywające popularność tokeny NFT to jeden z głównych technologicznych trendów. Krok dalej zrobić chce SmartVerum – startup tokenizuje fizyczne dzieła sztuki, przeprowadzając artystów i instytucje kultury przez proces transformacji cyfrowej. Za projektem stoi Bartosz Bilicki, który od 13 lat związany jest z branżą IT, a od ponad pięciu lat ujarzmia technologię blockchain, budując rozwiązania dla banków, korporacji, startupów, czy doradzając Ministerstwu Cyfryzacji.
Rodzimy startup rzuci wyzwanie Facebookowi
Startup Bilickiego, wykorzystując rozwiązania znane z rynku kryptowalut, planuje stworzyć zdecentralizowany świat, w którym artyści i odbiorcy będą mogli jeszcze pełniej współegzystować. Wizja swoistego artystycznego metawersum pozwoli na korzystanie z każdego miejsca na świecie z kultury wysokiej. Rodzima spółka rzuca więc wyzwanie Facebookowi (Meta) i wizji Marka Zuckerberga.
SmartVerum ma ambicję stworzenia polskiego skrawka metaverse. Jak? W dużym skrócie chce, by domy aukcyjne sprzedawały obrazy czy inne dzieła sztuki nieco inaczej niż dotychczas. Klient nie musiałby już kupować praw do całości, ale zaledwie do ułamka twórczości konkretnego artysty. Dzięki temu zmniejszają się koszty (choć jednak nie można np. zakupionego dzieła na stałe umieścić w swoim domu). Bartosz Bilicki wskazuje, że w przyszłości ten ułamek dostępu zapewne będzie wart więcej niż w momencie zakupu. – Nie trzeba mieć zatem milionów na start, żeby rozpocząć zaangażowanie kapitałowe z myślą o zyskach w przyszłości. Blockchain zwiększa transparentność takich transakcji, a dzieła sztuki stają się dostępne szerszemu spektrum klientów – tłumaczy prezes SmartVerum, a jednocześnie szef stowarzyszenia Blockchain Polska.
Czytaj więcej
Tokenizacja na świecie robi już furorę. Póki co na świecie w ten sposób handluje się dziełami sztuki, czy zarabiają na nich celebryci. Polska firma Norion chce w ten sposób budować jednak startupy, a nabywcy tokenów również będą ją rozwijać.
Założyciele SmartVerum chcą iść krok dalej. – Wierzymy, że jesteśmy w stanie tworzyć transparentny ekosystem działający w myśl idei web3, czyli decentralizacji opartej na technologii blockchain, w której odnajdziemy nowe sposoby komunikacji, formy ekspresji czy modele monetyzacji w świecie sztuki – twierdzi Bilicki.