Reklama
Rozwiń

Kot, który pomoże dostać się na zagraniczne studia

Powstała platforma, która jest narzędziem dla chcących uczyć się za granicą na poziomie liceum, a nawet doktoratu. Nietypowy start-up pójdzie w świat.

Publikacja: 25.10.2022 01:40

Dostanie się na prestiżowy zachodni uniwersytet czy zrobienie doktoratu za granicą będzie teraz niec

Dostanie się na prestiżowy zachodni uniwersytet czy zrobienie doktoratu za granicą będzie teraz nieco łatwiejsze. A wszystko za sprawą nowatorskiej platformy start-upu EduCat.

Foto: tytus Żmijewski

EdTech to jedna z najszybciej rosnących branż na świecie – z danych Grand View Research wynika, że globalna wartość tego rynku wyniosła w ub. r. ponad 106 mld dol., a w br. sięgnie już 127 mld dol. Analitycy prognozują, że ów sektor innowacyjnych firm oferujących technologie edukacyjne do 2030 r. rósł w tempie średnio niemal 17 proc. rocznie. Swój kawałek tortu na tym niezwykle perspektywicznym rynku zamierza wykroić sobie EduCat – rodzimy start-up, pomagający uczniom i studentom w zdobywaniu międzynarodowej edukacji – ma ambicję, by wspierać Europejczyków w dostępie do kształcenia na światowym poziomie i zbudować sobie pozycję lidera w tym sektorze na Starym Kontynencie.

Pomocna dłoń dla studentów

EduCat pomaga osobom marzącym o edukacji w innym kraju na dowolnym poziomie – liceum, licencjata, studiów magisterskich, a nawet doktoratu czy MBA. Platforma internetowa gromadzi w jednym miejscu wszystko, co potrzebne do aplikacji na studia za granicą. Działa w modelu tzw. managed marketplace, czyli pomaga użytkownikom wybrać swoje preferencje co do kraju, kierunku i stopnia studiów. Jednocześnie skupia w jednym miejscu mentorów, czyli osoby, które już studiują lub studiowały za granicą, a teraz chcą pomóc swoim młodszym kolegom.

Czytaj więcej

Polski startup robi „edtechową” rewolucję. Teraz pomaga Ukraińcom

– Chcemy poszerzać dostęp do edukacji światowej klasy – tłumaczy Nina Wieretiło, współzałożycielka EduCat. I podkreśla, aplikacja na studia za granicą jest wieloetapowa i skomplikowana – począwszy od wyboru kraju i kierunku, przez przygotowanie perfekcyjnej aplikacji, po egzaminy i rozmowy kwalifikujące. – Nasz marketplace pomaga uczniom na każdym z tych etapów, dając im szereg narzędzi, jak np. testy diagnostyczne, harmonogram aplikacji, a także łącząc ich z osobami, które już studiują na wymarzonych uczelniach. Poza samą technologią, siłą EduCat są właśnie mentorzy – osoby, którym już udało się przejść ścieżkę, na którą dopiero wchodzi osoba aplikująca na studia – wyjaśnia Wieretiło.

Jak zaznacza, przez ostatnie dwa lata start-up pomógł ponad 200 osobom (głównie z Polski, Ukrainy, ale też innych krajów UE) w wysłaniu ponad jednego tys. aplikacji na uczelnie na całym świecie. Spółka widzi na rynku ogromny potencjał dla swojej platformy. Marek Hołówko, prezes EduCat, wskazuje, że globalnie na studia za granicą aplikuje ok. dziewięciu mln osób rocznie. Start-up już płynie na tej fali. – Przez ostatni rok EduCat urósł kilkanaście razy pod względem liczby zarejestrowanych użytkowników i średniego miesięcznego przychodu – dodaje Hołówko.

Pieniądze na ekspansję

W Europie branża EdTech to jedna z najchętniej finansowanych przez fundusze VC. Dane Brighteye Ventures pokazują, że europejski rynek finansowania tego sektora wzrósł ponad trzykrotnie od 2019 r. (osiągając 2,5 mld dol. na koniec 2021 r.). Co warto zauważyć, w ub. r. aż 31 proc. transakcji edtechowych realizowanych na świecie zawieranych było właśnie w Europie. Nie dziwi zatem, że EduCat pozyskał właśnie inwestora – fundusz AIP Seed. Kierujący nim Dariusz Żuk chce pomóc innowacyjnej firmie zająć pozycję w gronie liderów europejskiego sektora EdTech. Spółka ma wzmocnić pozycję nad Wisłą, ale ruszyć też z zagraniczną ekspansją.

– Zainwestowaliśmy w EduCat, bo działa w jednej z najbardziej perspektywicznych i wartościowych branż w Polsce i Europie. Już teraz bardzo obiecujące są solidne przychody spółki – mówi Dariusz Żuk. –- Kluczowe jest dla mnie także wyjątkowe doświadczenie i zaangażowanie założycieli. Nina to jedna z siedmiu Polek, która ukończyła BA Economics and Management na Uniwersytecie w Oksfordzie – kontynuuje.

Z kolei Marek Hołówko pracował zarówno w korporacjach, jak i rozwijał własne start-upy (w czasie studiów był dyrektorem Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na SGH, prowadził platformę turystyki medycznej Clinic Hunter łączącą pacjentów z Wlk. Brytanii, Irlandii i Skandynawii z klinikami w Polsce, Turcji i na Węgrzech).

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku