Miniony rok z pewnością nie był najlepszy dla startupowego ekosystemu na świecie. Po dwóch latach pandemicznego boomu strumień pieniędzy od inwestorów wyraźnie osłabł. W USA, Azji i Europie Zachodniej skutki gospodarczego spowolnienia, rosnących kosztów energii i galopującej inflacji mocno dały się młodym, innowacyjnym spółkom we znaki.
Hamowanie na rynku technologicznych firm w Polsce i naszym regionie Europy nie było tak odczuwalne. I to pomimo niesprzyjającej sytuacji geopolitycznej. Z raportu Vestbee wynika, iż tylko w III kwartale ub.r. całkowita wartość inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 1,3 mld euro wobec 1 mld euro rok wcześniej. Patrząc już jednak na dane kwartalne, widać, że do start-upów płynie i tu mniej pieniędzy. III kwartał 2022 r. okazał się bowiem pod tym względem aż o 70 proc. gorszy niż II kwartał. To zła wróżba.
Czytaj więcej
Łódzki start-up Inovatica AGV opracowuje technologię, która będzie jednym z filarów nowoczesnej logistyki – autonomiczne wózki widłowe. Projekt już doceniono w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Polska liderem regionu
– Zaobserwowaliśmy znaczny spadek wartości transakcji rok do roku w Europie Zachodniej w zakresie inwestycji VC i wygląda na to, że CEE zaczyna doganiać Zachód. Niemniej jednak nasz region pozostaje stosunkowo silny na wczesnym etapie, mimo bezprecedensowych kryzysów, głównie z powodu dominacji kapitału publicznego, który pomaga zamortyzować wszelkie gwałtowne spadki finansowania start-upów – komentuje Ewa Chronowska, prezes Vestbee i general partner w Next Road Ventures.
Czytaj więcej
Krakowski start-up Reakto opracował system szybkiego reagowania do ochrony domów i firm. Do tego celu wykorzystuje bezzałogowce. Dzięki nim czas reakcji na zgłoszenia alarmowe ma ulec skróceniu.
Z pewnością cieszy fakt, że najwięcej rund finansowania w regionie w III kwartale zabrały właśnie polskie start-upy – 127. Kolejne w zestawieniu są Estonia (34) i, co może być pewnym zaskoczeniem, Ukraina (19). Pod względem wartości tych transakcji naszego kraju próżno już jednak szukać na podium. Najwięcej pieniędzy popłynęło do projektów z Czech (ponad 290 mln euro) i Estonii (przeszło 260 mln euro).
Czytaj więcej
Kandydaci do pracy mogą być zweryfikowani jeszcze przed spotkaniem z rekruterem. Odpowiednie narzędzia HR stworzyła poznańska spółka Staffly. Korzystają z nich już Toyota, Leroy Merlin czy Action.
Mimo to ekosystem startupowy w Polsce ma się czym poszczycić. Tylko w ostatnich tygodniach doszło do kilku ciekawych inwestycji: działający na rynku kryptowalut Ramp zebrał od funduszy VC 68 mln euro, krakowski Airly (znany z czujników smogu) – 5,3 mln euro, zaś Apeiron Synthesis – 21 mln zł (m.in. od Orlenu i Adamedu). Ponadto należy wspomnieć transakcje z udziałem Ecobean (w start-up zainwestowały m.in. EIT InnoEnergy i Ciech Ventures), biotechnologicznego ExploRNA Therapeutics, który otrzymał finansowanie z Fundacji Billa i Melindy Gatesów, czy toruńskiego Fresh Inset (zamknął Rundę A z 10 mln zł). Do tego dochodzi m.in. przejęcie Nethone, spółki z sektora cyberbezpieczeństwa. – Dołączyliśmy do Grupy Mangopay, która dostała na rozwój innowacji i stworzenie hubu technologicznego w Polsce 350 mln zł – zaznacza Hubert Rachwalski, prezes Nethone.
Czytaj więcej
Pensja „na żądanie” to na Zachodzie szybko zyskujący popularność trend. W Polsce to innowacyjne rozwiązanie upowszechnić chce Flexee. Start-upowi paradoksalnie sprzyja rosnąca inflacja.
W 2023 r. można spodziewać się kolejnych optymistycznych wieści choćby z takich firm jak DocPlanner (spółka przeprowadziła właśnie kolejną akwizycję – kupiła MyDr, polską firmę z branży oprogramowania do zarządzania podmiotami medycznymi), czy inStreamly (w spółkę zainwestowała grupa Deutsche Telekom). Postanowiliśmy się jednak przyjrzeć również mniej oczywistym kandydatom do sukcesu. Wytypowaliśmy 12 podmiotów, które warto obserwować w nadchodzących miesiącach. Potencjał jest ogromny. Czy uda się go wykorzystać?
Czytaj więcej
Portfel czy pasek zegarka zrobiony ze skóry jabłek? Tak, to możliwe. Firma Bio2Materials Katarzyny Szpicmacher widzi wielki potencjał w odpadach z zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego.
Wciąż jest duża przestrzeń do wzrostów
Przestrzeń do wzrostów dla innowacyjnych projektów nad Wisłą wciąż jest duża. Wystarczy spojrzeć na inwestycje venture capital jako procent PKB – w Europie Zachodniej to 0,62 proc., podczas gdy w Europie Środkowo-Wschodniej tylko 0,3 proc. PKB. Choć eksperci spodziewają się, że negatywny trend w branży, z którym zmagają się już zachodnie ekosystemy, zawita nad Wisłę w 2023 r., to tacy gracze, jak Delivery Couple, Bio2Materials, Inovatica AGV, Poley.me, MLJAR czy Staffly, mają szansę – mimo przeciwności – na dynamiczny rozwój i ekspansję.
Czytaj więcej
Start-up MLJAR Aleksandry i Piotra Płońskich stworzył jedno z najlepszych na rynku narzędzi zautomatyzowanego uczenia maszynowego (AutoML), działającego w formule jako usługa (as-a-Service).
Analizy Vestbee pokazują, że w III kwartale ub.r. inwestorzy najczęściej decydowali się zaufać spółkom z takich branż jak healthcare, fintech, AI czy SaaS (oprogramowanie jako usługa). W br. będzie zapewne podobnie. To dlatego szczególnie dokładnie należy spoglądać na firmy tworzące ciekawe rozwiązania w oparciu o model SaaS czy sztuczną inteligencję. Rodzime start-upy mają się czym pochwalić nie tylko w zakresie software’u (na uwagę zasługuje nowatorskie oprogramowanie i usługi dla biznesu jak Flexee czy Selmo), który jest naszą domeną, ale i hardware’u. W tym kontekście należy wspomnieć choćby o robotach zastępujących czy wspierających pracę magazynierów, dostawców pizzy, typowych kurierów, a nawet barmanów, jak również bezzałogowce pomagające ochroniarzom.
Czytaj więcej
Gdańska spółka, kierowana przez Szymona Korzekwę, tworzy system, który automatycznie wykrywa oraz lokalizuje patologie – np. guzy, krwawienia, tętniaki i udary niedokrwienne. Sztuczna inteligencja w tym przypadku może uratować ludzkie życie.
Czy uda się przejść rodzimemu ekosystemowi przez kryzys suchą stopą? Maciej Balsewicz, partner zarządzający bValue, zwraca uwagę, że pomimo niepewności gospodarczej polskie start-upy rozwijają się i nadal aktywnie rekrutują. – Szukają coraz więcej specjalistów IT, zaskakując analityków, którzy w czasach rosnącej inflacji i hamowania gospodarki spodziewali się zupełnie odwrotnej sytuacji. Liczę na to, że zachowają one odporność na globalne wydarzenia gospodarcze w kolejnych miesiącach – dodaje Piotr Nowosielski, prezes Just Join IT.
Czytaj więcej
Olsztyński start-up podbija ścieżki rowerowe w polskich miastach, ale nie tylko. Rodzima konstrukcja pojawiła się już w Berlinie, a wkrótce wjedzie na inne rynki.
Czytaj więcej
Start-up Delivery Couple Sergiusza Lebedyna wciąż jest na etapie pre-seed, ale o jego rozwiązaniu słyszała już cała Polska. Maszyny na czterech kołach robią furorę w kilku miastach.
Czytaj więcej
Krakowski start-up Selmo powstał z myślą o podboju tzw. live commerce nad Wisłą. Chodzi o systemy umożliwiające kupowanie online podczas „streamu”. Firma robi jednak kolejny krok w rozwoju.
Czytaj więcej
Start-up Biotts dr. Pawła Biernata opracował przełomowy system transdermalny, który przenosi duże cząsteczki leków przez skórę – nawet kilkanaście razy większe niż w przypadku dotychczasowych rozwiązań.