Polskie start-upy, które warto obserwować w 2023 roku

Drony, roboty, sztuczna inteligencja i nowatorskie oprogramowanie dla biznesu – przyglądamy się pomysłom rodzimych innowatorów na coraz trudniejszym rynku. Wybraliśmy te, o których może być głośno w tym roku.

Publikacja: 10.01.2023 02:29

Kilka tygodni temu fundacja Billa i Melindy Gatesów przekazała ok. 800 tys. dol. polskiemu ExploRNA

Kilka tygodni temu fundacja Billa i Melindy Gatesów przekazała ok. 800 tys. dol. polskiemu ExploRNA Therapeutics na prace nad technologią modyfikacji mRNA w celu produkcji szczepionek na choroby zakaźne

Foto: Jason Alden / Bloomberg

Miniony rok z pewnością nie był najlepszy dla startupowego ekosystemu na świecie. Po dwóch latach pandemicznego boomu strumień pieniędzy od inwestorów wyraźnie osłabł. W USA, Azji i Europie Zachodniej skutki gospodarczego spowolnienia, rosnących kosztów energii i galopującej inflacji mocno dały się młodym, innowacyjnym spółkom we znaki.

Hamowanie na rynku technologicznych firm w Polsce i naszym regionie Europy nie było tak odczuwalne. I to pomimo niesprzyjającej sytuacji geopolitycznej. Z raportu Vestbee wynika, iż tylko w III kwartale ub.r. całkowita wartość inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 1,3 mld euro wobec 1 mld euro rok wcześniej. Patrząc już jednak na dane kwartalne, widać, że do start-upów płynie i tu mniej pieniędzy. III kwartał 2022 r. okazał się bowiem pod tym względem aż o 70 proc. gorszy niż II kwartał. To zła wróżba.

Czytaj więcej

Start-upy 2023. Wózek sam odbierze palety

Polska liderem regionu

– Zaobserwowaliśmy znaczny spadek wartości transakcji rok do roku w Europie Zachodniej w zakresie inwestycji VC i wygląda na to, że CEE zaczyna doganiać Zachód. Niemniej jednak nasz region pozostaje stosunkowo silny na wczesnym etapie, mimo bezprecedensowych kryzysów, głównie z powodu dominacji kapitału publicznego, który pomaga zamortyzować wszelkie gwałtowne spadki finansowania start-upów – komentuje Ewa Chronowska, prezes Vestbee i general partner w Next Road Ventures.

Czytaj więcej

Start-upy 2023. Dron złapie włamywacza

Z pewnością cieszy fakt, że najwięcej rund finansowania w regionie w III kwartale zabrały właśnie polskie start-upy – 127. Kolejne w zestawieniu są Estonia (34) i, co może być pewnym zaskoczeniem, Ukraina (19). Pod względem wartości tych transakcji naszego kraju próżno już jednak szukać na podium. Najwięcej pieniędzy popłynęło do projektów z Czech (ponad 290 mln euro) i Estonii (przeszło 260 mln euro).

Czytaj więcej

Start-upy 2023. Nowe oblicze rekrutacji

Mimo to ekosystem startupowy w Polsce ma się czym poszczycić. Tylko w ostatnich tygodniach doszło do kilku ciekawych inwestycji: działający na rynku kryptowalut Ramp zebrał od funduszy VC 68 mln euro, krakowski Airly (znany z czujników smogu) – 5,3 mln euro, zaś Apeiron Synthesis – 21 mln zł (m.in. od Orlenu i Adamedu). Ponadto należy wspomnieć transakcje z udziałem Ecobean (w start-up zainwestowały m.in. EIT InnoEnergy i Ciech Ventures), biotechnologicznego ExploRNA Therapeutics, który otrzymał finansowanie z Fundacji Billa i Melindy Gatesów, czy toruńskiego Fresh Inset (zamknął Rundę A z 10 mln zł). Do tego dochodzi m.in. przejęcie Nethone, spółki z sektora cyberbezpieczeństwa. – Dołączyliśmy do Grupy Mangopay, która dostała na rozwój innowacji i stworzenie hubu technologicznego w Polsce 350 mln zł – zaznacza Hubert Rachwalski, prezes Nethone.

Czytaj więcej

Start-upy 2023. Nowy benefit pracowniczy

W 2023 r. można spodziewać się kolejnych optymistycznych wieści choćby z takich firm jak DocPlanner (spółka przeprowadziła właśnie kolejną akwizycję – kupiła MyDr, polską firmę z branży oprogramowania do zarządzania podmiotami medycznymi), czy inStreamly (w spółkę zainwestowała grupa Deutsche Telekom). Postanowiliśmy się jednak przyjrzeć również mniej oczywistym kandydatom do sukcesu. Wytypowaliśmy 12 podmiotów, które warto obserwować w nadchodzących miesiącach. Potencjał jest ogromny. Czy uda się go wykorzystać?

Czytaj więcej

Start-upy 2023. Wegańska skóra z Łodzi

Wciąż jest duża przestrzeń do wzrostów

Przestrzeń do wzrostów dla innowacyjnych projektów nad Wisłą wciąż jest duża. Wystarczy spojrzeć na inwestycje venture capital jako procent PKB – w Europie Zachodniej to 0,62 proc., podczas gdy w Europie Środkowo-Wschodniej tylko 0,3 proc. PKB. Choć eksperci spodziewają się, że negatywny trend w branży, z którym zmagają się już zachodnie ekosystemy, zawita nad Wisłę w 2023 r., to tacy gracze, jak Delivery Couple, Bio2Materials, Inovatica AGV, Poley.me, MLJAR czy Staffly, mają szansę – mimo przeciwności – na dynamiczny rozwój i ekspansję.

Czytaj więcej

Start-upy 2023. Król uczenia maszynowego

Analizy Vestbee pokazują, że w III kwartale ub.r. inwestorzy najczęściej decydowali się zaufać spółkom z takich branż jak healthcare, fintech, AI czy SaaS (oprogramowanie jako usługa). W br. będzie zapewne podobnie. To dlatego szczególnie dokładnie należy spoglądać na firmy tworzące ciekawe rozwiązania w oparciu o model SaaS czy sztuczną inteligencję. Rodzime start-upy mają się czym pochwalić nie tylko w zakresie software’u (na uwagę zasługuje nowatorskie oprogramowanie i usługi dla biznesu jak Flexee czy Selmo), który jest naszą domeną, ale i hardware’u. W tym kontekście należy wspomnieć choćby o robotach zastępujących czy wspierających pracę magazynierów, dostawców pizzy, typowych kurierów, a nawet barmanów, jak również bezzałogowce pomagające ochroniarzom.

Czytaj więcej

Start-upy 2023. AI szuka zmian w mózgu

Czy uda się przejść rodzimemu ekosystemowi przez kryzys suchą stopą? Maciej Balsewicz, partner zarządzający bValue, zwraca uwagę, że pomimo niepewności gospodarczej polskie start-upy rozwijają się i nadal aktywnie rekrutują. – Szukają coraz więcej specjalistów IT, zaskakując analityków, którzy w czasach rosnącej inflacji i hamowania gospodarki spodziewali się zupełnie odwrotnej sytuacji. Liczę na to, że zachowają one odporność na globalne wydarzenia gospodarcze w kolejnych miesiącach – dodaje Piotr Nowosielski, prezes Just Join IT.

Czytaj więcej

Start-upy 2023. Rower cargo dodaje gazu

Czytaj więcej

Start-upy 2023. Robot z pizzą oraz paczką

Czytaj więcej

Start-upy 2023. Klik powiadomi klientów live commerce

Czytaj więcej

Start-upy 2023. Bliski koniec zastrzyków
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja zajrzy pod ziemię i odkryje bogactwa
Biznes Ludzie Startupy
Polak i Amerykanin odkryli, jak zadowolić pracowników
Biznes Ludzie Startupy
W rehabilitacji dzieci pomogą teraz polskie algorytmy
Biznes Ludzie Startupy
Sztuczna inteligencja w HR to szansa, ale i wyzwanie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes Ludzie Startupy
Piotr Borawski podczas Infoshare 2023
Biznes Ludzie Startupy
Mikołaj Lewandowski podczas Infoshare 2023