RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.12.2024 01:36 Publikacja: 24.01.2023 01:20
Dzięki platformie Vaqat studenci mogą dorobić, pracując na zlecenie korporacji i start-upów
Foto: shutterstock
Pomysł na biznes narodził się w głowie Daniela Robaczewskiego po tym, jak z przepracowania wylądował w szpitalu. Będąc zatrudniony w jednej z korporacji w Pakistanie, doświadczył skutków nieprzespanych nocy – pracował w konsultingu po 16 godzin dziennie. Chroniczny brak snu i pogarszający się stan zdrowia sprawiły, iż zdecydował się odejść z dobrze płatnego etatu i założyć własną firmę. I tak stworzył platformę Vaqat, która łączy studentów z korporacjami czy start-upami potrzebującymi natychmiastowego krótkoterminowego wsparcia w realizacji konkretnych zadań. Jak twierdzi Robaczewski, pozyskanie dodatkowych rąk do pracy może chronić etatowych pracowników przed wypaleniem zawodowym i minimalizować presję stałego zwiększania wydajności. Co więcej, Vaqat pomaga studentom we wczesnym rozpoczynaniu kariery poprzez wykonywanie realnych zadań dla firm, a organizacjom w pozyskiwaniu talentów na całym świecie.
Rozwijany w Dolinie Krzemowej od niespełna trzech miesięcy start-up Macieja Szymczyka trafił pod skrzydła Y Combinator. Ten student UC Berkeley zamierza namieszać w amerykańskim sektorze obronnym.
System AI od Saventic Health pracuje dla 11 spośród 30 największych graczy w branży farmaceutycznej na trzech kontynentach. Firma zapowiada ekspansję w USA.
Start-up Flexee nawiązał współpracę z Visą i wprowadza nowatorski benefit dla pracowników, który pozwoli im kupować posiłki w sklepach oraz zamawiać jedzenie online.
Trójmiejski start-up Maviator opracował prototyp osobowego drona – pojazd jest w pełni funkcjonalny i szykowany do produkcji. Firma właśnie rusza ze zbiórką pieniędzy na rozwój projektu. Maszyna na rynek może trafić w 2025 r.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Stworzona przez Grzegorza Błażewicza spółka, w którą zainwestował Rafał Brzoska, rusza na podbój północy Europy. Chce być wiodącą platformą dla e-commerce.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Tegoroczne prace nad prawem autorskim upłynęły pod znakiem walki o prawa twórców i doszlusowanie do standardów europejskich. Branża kreatywna ocenia zmiany na czwórkę - za sam styl ich wprowadzenia, ekspert od prawa autorskiego kazałby jednak ustawodawcy powtarzać rok.
Pracownik może skorzystać z kilku rodzajów urlopów w danym roku. Co jednak, jeśli tego nie zrobi? W przypadku kilku z nich dni wolne przepadną bezpowrotnie.
Rząd przy okazji reformy publicznych służb zatrudnienia postanowił naprawić inne przepisy. Na zmianie skorzystają obecni i przyszli beneficjenci programu „Aktywny rodzic”.
Rząd zebrał się 24 grudnia na posiedzeniu podkopując tym samym własną narrację o potrzebie wprowadzenia wolnego w Wigilię w celu lepszego godzenia życia prywatnego z zawodowym w tym szczególnym czasie.
Czy osiem godzin pracy w sklepie to dobry sposób na wyróżnienie się z tłumu polityków wpadających na chwilę do piekarni czy na budowę, by poklepać lud po plecach przed kamerą?
Od 25 grudnia w instytucjach publicznych muszą działać procedury zgłoszeń zewnętrznych.
Rozkładanie zaległości składkowych na raty, ochrona kobiet w ciąży przed zwolnieniem i pomniejszanie świadczeń w razie wcześniejszej emerytury – to przykładowe zagadnienia, których dotyczyły kluczowe orzeczenia z obszaru prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Przedstawiamy listę tych najważniejszych.
Eksperci, nawet ci bardziej sceptyczni, dobrze oceniają wyniki PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) w mijającym roku. Wróżą dalszy wzrost, choć szans na nagły skok popularności i wartości aktywów nie widzą. OFE powoli gasną, ale wciąż są ważnym elementem rynku emerytalnego, no i kapitałowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas