Salv to start-up z obszaru regtech (technologie regulacyjne) – swoisty cyfrowy policjant. Estońska firma pomaga bowiem firmom i instytucjom rozwiązywać problemy związane z fraudami płatniczymi, praniem brudnych pieniędzy, a także omijaniem sankcji. Spółkę założyli Taavi Tamkivi (obecny prezes), Jeff McClelland (odpowiedzialny za działalność operacyjną) i Sergei Rumjantsev (zajmuje się kwestiami technologicznymi), a więc byli pracownicy estońskiego fintechu Wise oraz Skype. Od lat walczyli z podejrzanymi transakcjami i przestępcami finansowymi. Teraz stworzyli platformę Salv Bridge, która – jak przekonują – jest pierwszym na świecie narzędziem, dzięki któremu instytucje mogą wspólnie przeciwdziałać, monitorować i rozwiązywać sprawy z obszaru przestępstw finansowych.
Ich narzędzie ułatwiające międzynarodową współpracę i wymianę informacji pozyskało właśnie spory zastrzyk od inwestorów.
Wyrównać szanse w walce z przestępcami
Do Salv popłynęło blisko 20 mln zł (4 mln euro). Rozszerzeniu tzw. rundy seed (z ang. zalążkowej) przewodziły polsko-amerykański fundusz ffVC Tech & Gaming oraz niemiecki G+D Ventures (finansowanie zapewnili też dotychczasowi inwestorzy). Dzięki temu wsparciu start-up planuje otworzyć w Polsce biuro, w którym zatrudni inżynierów oraz specjalistów od business development. Warszawski zespół pomoże w obsłudze firm i instytucji finansowych nie tylko z naszego kraju, ale też z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Salv zaoferuje swoje narzędzia bankom, instytucjom finansowym i firmom z Polski, które mierzą się z lawinowo rosnącą liczbą przestępstw gospodarczych – tylko w I połowie ub.r. policja prowadziła ponad 70 tys. śledztw, które dotyczyły tego obszaru, wobec 64 tys. w całym roku 2021. W grudniu 2022 r. w Komendzie Głównej Policji powołano nawet Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej.
Czytaj więcej
Hakerzy powiązani z Koreą Północną zdobyli w 2022 roku aż 1,7 miliarda dolarów, cztery razy więcej niż w poprzednim rekordowym roku. Kraj ten dominuje na świecie w działalności przestępczej wiążącej się z kradzieżami i wymuszeniami w kryptowalutach.