Materiał partnera: EIP Group

Kim jest klient

Domiporta Sp. z o.o. jest właścicielem serwisów ogłoszeniowych Domiporta.pl i Autotrader.pl (jednych z największych w Polsce, odpowiednio – w branżach nieruchomości oraz motoryzacyjnej).

Domiporta integruje wszystkie segmenty rynku mieszkaniowego na jednej platformie cyfrowej – upraszczając proces zakupu i sprzedaży nieruchomości oraz dostosowując go do potrzeb użytkowników. Dzięki markom z sektora wykończeniowo-meblowego Merkury Market oraz Abra-meble.pl spółka pomaga również w remontach i wyposażeniu mieszkań.

Potrzeby klienta

Spółka postanowiła przenieść całą swoją infrastrukturę do polskiego dostawcy. O zmianie zdecydowały dwa główne czynniki:

- Usługa nie zapewniała wszystkich funkcjonalności, których Domiporta potrzebowała, szczególnie w związku z korzystaniem z systemów Windows,

- Koszty chmury i eksploatacji rosły (szczególnie w 2022 r.) w związku ze wzrostem kursu zagranicznych walut; optymalizacja kosztowa polegająca głównie na rezygnacji z funkcjonalności i zmniejszaniu kolejnych parametrów środowiska nie dawała wymiernych korzyści.

Wybór polskiego dostawcy pozwoliłby na uniezależnienie się od wahań kursów walut, dlatego też klient rozesłał zapytania do dostawców na terenie Polski – w tym, do MAIN.

Migracja do chmury prywatnej w MAIN

Parametry docelowej chmury prywatnej zostały szczegółowo określone przez Domiporta. Klient sprecyzował takie kwestie, jak rodzaj wirtualizacji, liczba i parametry maszyn wirtualnych, ich przeznaczenie oraz usługi dodatkowe, w tym kopie zapasowe i zakres administracji.

W dwa dni po podpisaniu umowy na klienta czekały już gotowe na migrację maszyny wirtualne w centrum danych MAIN w Warszawie, a podczas cotygodniowych spotkań zespołów IT sprawnie opracowaliśmy wspólny proces migracji.

Środowisko przygotowaliśmy w 100% zgodnie z projektem klienta oraz zminimalizowaliśmy przestoje systemów naturalnie występujące podczas przenoszenia ich. W efekcie użytkownicy końcowi portali należących do Domiporta nie doświadczyli żadnych przerw w działaniu.

Migracja przebiegła płynnie dzięki:

- Opracowanemu ze szczegółami i uzgodnionemu z klientem procesowi,

- Pełnemu zaangażowaniu zespołów IT, bieżącej wymianie spostrzeżeń,

- Otwartości na szukanie nowych rozwiązań.

Współpraca w partnerskim wymiarze

Migracja i uruchomienie nowego środowiska chmurowego dla Domiporta to nie koniec zaangażowania MAIN w projekt. Nasi inżynierowie stale monitorują środowisko, administrują nim na poziomie systemu operacyjnego (PaaS – Platform-as-a-Service) oraz szybko (maks. 1 dzień roboczy) odpowiadają na wszystkie zgłoszenia.

Regularnie odbywają się też rozpoczęte jeszcze przed podpisaniem umowy spotkania statusowe. Środowisko skonfigurowaliśmy tak, aby na co dzień było ono dla klienta bezobsługowe, dlatego w tym czasie razem możemy skupić się na poszukiwaniu nowych rozwiązań i wspieraniu firmy w dalszym rozwoju.

Korzyści z chmurą prywatną w MAIN

W wyniku migracji całości swojego środowiska do chmury MAIN, Domiporta zyskała m.in.:

- Obniżeniu uległy koszty chmury i utrzymania środowiska nawet o 50%,

- Oszczędność czasu dzięki prostemu modelowi wyceny chmury w MAIN oraz skonfigurowanemu według potrzeb biznesowych, praktycznie bezobsługowemu środowisku IT,

- Błyskawiczny czas reakcji na zgłoszenia – pełna odpowiedź w ciągu maks. 1 doby,

- Wysoką wydajność, którą zapewnia sprzęt i oprogramowanie klasy Enterprise,

- Bezpieczeństwo danych dzięki zautomatyzowanemu backupowi opartemu na rozwiązaniach firmy Veeam.

MAIN to polska firma specjalizująca się w budowie środowisk chmurowych. Swoje usługi opiera na sieci własnych ośrodków Data Center w Warszawie. Firma oferuje rozwiązania Private i Hybrid Cloud, uzupełnione konteneryzacją i Disaster Recovery, oraz świadczy wszystkie poziomy administracji środowiskami fizycznymi i wirtualnymi. Wspiera organizacje w pokonywaniu barier, na które natrafiają w związku z przetwarzaniem danych, takie jak niska wydajność czy wysokie koszty infrastruktury. MAIN jest częścią Grupy EIP.

Sławomir Cichoń, CTO w Domiporta

Oferta MAIN spełniła wszystkie nasze kryteria pod względem technologii – zapewniona infrastruktura pozwoliła na postawienie wypracowanego przez nas stacku IT – oraz stosunku parametrów do ceny. Jednak czynnikiem decydującym o wyborze MAIN było zaangażowanie. Poprzez szybkie nawiązanie otwartego dialogu i regularny kontakt zespół MAIN pokazał, że zależy im na podjęciu współpracy i dostarczeniu rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb.

Adam Markowski, Head of Sales w Main

Już pierwsze spotkanie charakteryzowało się otwartą komunikacją i wzajemnym zrozumieniem. Po otrzymaniu informacji dotyczących potrzeb firmy i wymaganych parametrów środowiska IT, w ciągu dwóch godzin byliśmy gotowi ze wstępną propozycją konfiguracji i wyceną do dalszej rozmowy.

Sławomir Cichoń, CTO w Domiporta

Całkowity koszt przeniesienia naszego środowiska do MAIN okazał się jednak dużo niższy, niż się spodziewaliśmy.

Sławomir Cichoń, CTO w Domiporta

Jesteśmy wyjątkowo zadowoleni ze współpracy – błyskawiczny czas reakcji na nasze zgłoszenia i regularne spotkania w szerokim, zaangażowanym składzie potwierdzają tylko słuszność naszego wyboru MAIN jako dostawcy usług IT. Dzięki przejściu do chmury prywatnej w MAIN obniżyliśmy koszt całego środowiska i utrzymania go o co najmniej połowę. Dodatkowo, razem z inżynierami MAIN skutecznie rozwijamy nasze środowisko IT zgodnie z potrzebami biznesowymi.

Materiał partnera: EIP Group