Opracowane przez polską firmę algorytmy sztucznej inteligencji w ciągu ostatniego roku pomogły zdiagnozować ponad 200 osób w zakresie występowania u nich chorób rzadkich. Swoje rozwiązania spółka już teraz oferuje globalnym firmom farmaceutycznym oraz klinikom na trzech kontynentach. Nic dziwnego, że przykuła uwagę inwestorów – do start-upu popłynęło 8,6 mln zł od 4growth VC w koinwestycji z NCBR Investment Fund oraz amerykańskim TNI Fund. Pieniądze mają pomóc w rozwoju nowatorskiego biznesu w Europie, Kanadzie oraz Ameryce Południowej.
Błyskawiczna diagnoza
Saventic Health, założony przez Szymona Piątkowskiego oraz profesora nauk medycznych Grzegorza Basaka, opracował do tej pory 50 algorytmów AI, które wykrywają najczęściej występujące choroby rzadkie. Takie choroby dotykają 450 mln ludzi na całym świecie – szacuje się, iż obecnie istnieje około 8 tys. takich schorzeń, z czego 800 jest w miarę dobrze rozpoznanych i opisanych. Niestety, efektywność dotychczasowych, tradycyjnych metod diagnostycznych – opierających się wyłącznie na wiedzy oraz doświadczeniu lekarzy czy kosztownych badaniach klinicznych – wynosi 2–4 proc. Według ekspertów postawienie właściwej diagnozy trwa średnio 7–12 lat. Tymczasem rozwiązania polskiego start-upu – jak podkreślają w Saventic Health – robią to szybciej i skuteczniej.
Czytaj więcej
Gdański medtech BrainScan zamierza pozyskać miliony złotych m.in. na certyfikację w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. W tym celu notowana na NewConnect spółka zamierza wkrótce przeprowadzić emisję akcji – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Projekt rozwija blisko 40-osobowy zespół – to głównie lekarze, specjaliści od inżynierii danych oraz data science. Opracowywane przez nich algorytmy sztucznej inteligencji, przygotowane na podstawie kompleksowej wiedzy medycznej na temat danej jednostki chorobowej, kompleksowo analizują dokumentację medyczną pacjenta i dostarczają lekarzom sugestii co do dalszego sposobu postępowania. Piątkowski przekonuje, że efektywność takiego rozwiązania jest wielokrotnie wyższa od obecnych, a cały proces jest dużo szybszy i tańszy.
Inwestorzy z projektem rozwijanym przez Saventic Health wiążą spore oczekiwania. Start-up, który z działalnością ruszył pięć lat temu, już w 2022 r. uzyskał spore finansowanie (10 mln zł). A teraz do firmy trafiły kolejne pieniądze.