Maciej Szymczyk i Nelson Ray z UC Berkeley oraz Ben Rhodes-Kropf z MIT założyli SalesPatriot, start-up, który ma pomóc amerykańskim producentom zbrojeniowym i zwiększyć efektywność przetargów w sektorze obronnym. Spółka, za pomocą tzw. agentów sztucznej inteligencji, zamierza pomagać producentom z tej branży szybciej znajdować przetargi publikowane przez Departament Obrony. Platforma ma również zwiększać efektywność procesów wewnętrznych w firmach zbrojeniowych i poprawiać ich zdolności produkcyjne. A na tym nie koniec, bo SalesPatriot ma ambicję, by stać się docelowym systemem operacyjnym dla sektora zbrojeniowego w USA.
Start-up Polaka dostał wsparcie
Projekt kierowany przez Polaka, choć dopiero stawia pierwsze kroki, wpadł już w oko inwestorom. Spółka została właśnie objęta opieką jednego z najbardziej prestiżowych akceleratorów – Y Combinator (w przeszłości YC wyinkubował m.in. takie firmy, jak AirBnB, Dropbox czy Reddit). SalesPatriot uzyskał też od YC finansowanie na poziomie 500 tys. dol. W rozwijanym w Dolinie Krzemowej start-upie podkreślają, że – jeśli uwzględnić fundusze pozyskane od innych akceleratorów czy aniołów biznesu – łączna kwota finansowania na etapie pre-seed zbliża się już do 1 mln dol.
Czytaj więcej
Czy roboty będą zabijać ludzi? Pytanie staje się zasadne jak nigdy dotąd – autonomiczna broń wychodzi bowiem z cienia i już widać pierwsze oznaki nowego wyścigu zbrojeń.
Sukces 18-latka z Polski z pewnością robi spore wrażenie. Maciej Szymczyk to uczestnik funduszu stypendialnego Fundacji Rafała Brzoski, dzięki któremu podjął studia w ramach ultraselektywnego programu Management, Entrepreneurship & Technology (MET) na UC Berkeley. Ukończył liceum z maksymalnym wynikiem na maturze międzynarodowej IB (45/45), zdobywał doświadczenie w dziedzinie sztucznej inteligencji podczas praktyk w start-upie ubezpieczeniowym Climatica, firmie biotechnologicznej Proteon Pharmaceuticals czy też w grupie InPost. Współpracował także z Gazetą Giełdy „Parkiet” (pisał m.in. o komputerach kwantowych oraz sztucznej inteligencji). Ponadto Maciej był najmłodszym stażystą w historii Human Brain Project, największego w Europie neurologicznego projektu badawczego powołanego przez UE. Co więcej, został przyjęty do Y Combinatora dwa dni po swoich 18. urodzinach, co czyni go jednym z najmłodszych uczestników w historii programu i najmłodszym Polakiem, który kiedykolwiek wziął udział w YC.
Szymczyk, w ramach grupy badawczej Tensor Cell, pracuje nad zastosowaniami AI w sterowaniu ruchem miejskim. Od stycznie pójdzie zaś na urlop dziekański na UC Berkeley, aby poświęcić się pracy nad swoją firmą.