Dr. Adam Sturm i dr. Tibor Vellai, zgłębili tajemnice starzenia się i dokonali znaczącego przełomu w zrozumieniu, dlaczego się starzejemy. Ich badania skupiają się na „elementach transpozycyjnych” (TE) w naszym DNA, które są jak ruchome części naszej genetycznej instrukcji.
Na szlaku Piwi-piRNA
Naukowcy zidentyfikowali specyficzny proces, zwany szlakiem Piwi-piRNA, który pomaga kontrolować TE. Dzięki badaniu szlaku sygnałowego Piwi-piRNA, naukowcy uzyskali wgląd w proces starzenia. Zaobserwowali ten szlak w komórkach, które nie ulegają starzeniu, takich jak nowotworowe komórki macierzyste i niezwykła Turritopsis dohrnii, znana również jako „nieśmiertelna meduza”.
Czytaj więcej
Teoretycznie systemy w naszych ciałach mogą się same naprawiać w nieskończoność. Jednak w praktyce prawa fizyki sprawiają, że nie jest to możliwe, a nieśmiertelność wciąż pozostaje jedynie marzeniem. Czy da się to zmienić?
Wzmacniając szlak sygnalizacyjny Piwi-piRNA u nicienia zwanego Caenorhabditis elegans, zespół zaobserwował niezwykłe wydłużenie długości życia tego robaka. Opierając się na swoich wcześniejszych badaniach z lat 2015 i 2017, dr. Storm i dr. Vellai przedstawili teraz dowody eksperymentalne potwierdzające tezę o przedłużaniu życia poprzez kontrolowanie aktywności TE. Ich najnowsze badania, opublikowane w „Nature Communications”, pokazują, że te ruchome fragmenty DNA odgrywają kluczową rolę w procesie starzenia.
Jak wydłużyć życie
„Redukując” niektóre TE, naukowcy zaobserwowali wolniejsze starzenie się nicieni. Naukowcy odkryli także zmiany w DNA starzejących się robaków, zwłaszcza w TE. Zmiany te, znane jako metylacja adeniny N6 DNA, nasilały się wraz ze starzeniem się zwierząt i wpływały na aktywność TE. Dr. Vellai podkreślił potencjał tego odkrycia, wyjaśniając, że ta modyfikacja epigenetyczna może potencjalnie służyć jako dokładny zegar biologiczny do określania wieku na podstawie DNA.