Partnerem relacji jest Meta
Podczas konferencji zorganizowanej przez Meta i Związek Cyfrowa Polska w Warszawie omawiano rozwój sztucznej inteligencji, metaverse i innych zaawansowanych technologii cyfrowych. Podczas paneli dyskusyjnych rozmawiano także o konsekwencjach postępu technologii AI dla Europy i regionu CEE, a także o tym, czy Unia Europejska może odegrać kluczową rolę w globalnym krajobrazie innowacji. Jak zauważył Jakub Turowski, dyrektor ds. polityki publicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Meta, Europa musi za wszelką cenę unikać fragmentaryzacji rynku cyfrowego, zadbać o jego ujednolicenie oraz postawić na pierwszym miejscu interes europejskich firm i obywateli. To kluczowe elementy, aby UE stała się liderem innowacji na świecie.
Nowa definicja
W trakcie panelu poświęconego open source AI zastanawiano się nad tym, czy takie rozwiązania mogą odegrać znaczącą rolę w pomaganiu podmiotom w Europie Środkowo-Wschodniej w opracowywaniu i wdrażaniu technologii sztucznej inteligencji nowej generacji. Dyskusję prowadził Ryszard Łuczyn z Polityki Insight, który na wstępie poprosił o zdefiniowanie pojęcia „open source foundation”, czyli także warunków, jakie powinny spełniać modele, by móc uważać je za prawdziwie otwarte.
Alek Tarkowski, dyrektor strategiczny europejskiego think tanku Open Future, podkreślił, że rozwój sztucznej inteligencji rozpoczął nową erę dla modeli. – Choć to rozwiązanie, które powstało już 30 lat temu, to od momentu, kiedy zrozumieliśmy, że AI także może się stać open source, wszystko stało się bardziej skomplikowane. A pytanie, czym tak naprawdę jest open source, wydaje się kluczowe dla regulacji dotyczących sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej. Odpowiedź nie jest zresztą prosta – tradycyjnie mówimy o udostępnianiu kodów, modeli, ale także – co bardzo ważne – danych. Powinniśmy mieć w tej kwestii holistyczną perspektywę. Co istotne, zmieniają się także zasady odpowiedzialnego użytkowania, właśnie w związku z AI. Do tej pory mówiliśmy „bierz kod i używaj”, teraz to bardziej „używaj, chyba że…” – i tu następuje szereg warunków, pod którymi jest to możliwe, np. nieużywanie mowy nienawiści.
Zdaniem Alka Tarkowskiego następny rok może nam więc przynieść kolejną definicję tego, czym są i stają się modele open source.