Kryzys zdrowia psychicznego w Polsce. Ten start-up ma pomóc pracownikom

Platforma wsparcia psychologicznego, działająca w modelu subskrypcyjnym, założona przez znaną psycholożkę Małgorzatę Ohme, łapie wiatr w żagle.

Publikacja: 20.02.2024 10:04

Twórcy platformy Mindgram rozwinęli biznes dzięki pandemii. Teraz chcą ruszyć z ekspansją

Twórcy platformy Mindgram rozwinęli biznes dzięki pandemii. Teraz chcą ruszyć z ekspansją

Foto: AdobeStock

Pomoc psychologa jako pracowniczy benefit? A dlaczego nie. Taki pomysł z powodzeniem rozwija start-up Mindgram. Dzięki aplikacji opłacanej przez pracodawców pracownicy zyskują dostęp do różnorodnych form wsparcia: od warsztatów grupowych, przez rozbudowaną bibliotekę wideo, czat z psychologami i coachami, po szkolenia dla liderów. Za pomysłem platformy, która ma dbać o tzw. dobrostan psychologiczny, oferując usługi od diagnozy i prewencji aż po interwencję kryzysową, stoi Małgorzata Ohme. Projekt znanej psycholożki i dziennikarki przyciągnął już ponad 150 klientów – to takie firmy jak Volvo, Canal+, Raiffeisen Bank, Bolt czy Leroy Merlin. Dziś dostęp do platformy ma ponad 400 tys. użytkowników.

Inwestorzy sięgają głęboko do kieszeni

Mindgram połączył właśnie siły ze Smartlink Partners, funduszem VC koncentrującym się m.in. na obszarze HR. Start-up liczy, że dzięki tej współpracy zrealizuje plan zagranicznej ekspansji. Fundusz ma bowiem nie tylko zapewnić spółce finansowanie, ale też wesprzeć ją w zdobywaniu największych klientów korporacyjnych. – Dzięki silnemu networkowi Smartlink i spółek portfelowych w obszarze HR, Mindgram niewątpliwie umocni swoją pozycję lidera rynku – komentuje Jakub Zieliński, współzałożyciel i prezes Mindgram.

Poza Ohme i Zielińskim (seryjny przedsiębiorca z ponad 20-letnim stażem w branży zdrowia cyfrowego, twórca m.in. abcZdrowie) projekt ten rozwija również Adam Plona, menedżer i m.in. współtwórca serwisu Wirtualna Polska. Biznes tej trójki szybko przyciągnął uwagę inwestorów – firmę zasiliło 11 mln zł od Market One Capital, Credo Ventures, Portfolion oraz właśnie Smartlink Partners.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja zaplanuje podróż i wypoczynek. Usługa „szyta na miarę”

Start-up został założony w 2020 r., a powstał w odpowiedzi na narastający kryzys zdrowia psychicznego, który przyspieszył po wybuchu pandemii Covid-19. Spółka działa na rynku z dużym potencjałem – wedle raportu Deloitte słaba kondycja psychiczna pracowników kosztuje przedsiębiorców ponad 6 mld zł w skali roku. – Widząc ryzyka i skutki zaniedbań w tym obszarze, coraz więcej firm decyduje się na opiekę zdrowia psychicznego swoich pracowników. Badania pokazują, że taka inwestycja jest dla biznesu nie tylko etycznie pożądana, ale przynosi wymierne korzyści: ROI (wskaźnik rentowności – red.) z inwestycji w opiekę zdrowia psychicznego pracowników wynosi ok. 7 euro na każde zainwestowane 1 euro – wyjaśnia Zieliński.

Sztuczna inteligencja napędem Mindgram

Start-up sięga po najnowsze technologie, w tym sztuczną inteligencję. Paweł Szydłowski, partner Smartlink, wskazuje, iż dziś nie jest w stanie sobie wyobrazić konkurencyjnego i nowoczesnego biznesu, który nie optymalizowałby swoich procesów właśnie za pomocą AI i nie korzystał z szybko rosnącej oferty narzędzi „machine learning” oraz otwartych modeli językowych. – Właśnie te narzędzia wykorzystuje Mindgram, co też nas przekonało do inwestycji – wyjaśnia Szydłowski.

Obecnie platforma jest dostępna w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Już w marcu dodane zostaną: niemiecki, francuski, portugalski, duński i włoski, a do końca br. 30 kolejnych języków (m.in. ukraiński, arabski i chiński).

Zainteresowanie platformą nakręciła nie tylko pandemia. Ważną rolę odgrywają w tym zakresie obecnie inflacja oraz wojna za wschodnią granicą. Rośnie poza tym problem uzależnień i depresji. WHO prognozuje, że w tym ostatnim przypadku do 2030 r. choroba ta stanie się najbardziej „powszechną” na świecie. A już teraz wysokie koszty leczenia i długie kolejki do psychologów stanowią barierę dla wielu osób. Z kolei przedsiębiorstwa borykają się z wysokimi wskaźnikami wypalenia zawodowego. Mindgram ma być właśnie lekiem.

Biznes Ludzie Startupy
Od zera do miliarda w cztery miesiące. Wyceny firm od sztucznej inteligencji oszalały
Biznes Ludzie Startupy
Rewolucja na skalę światową. Polacy znaleźli sposób na braki wody i żywności
Biznes Ludzie Startupy
Polskie urządzenie wyczuje chemię. Wykryje i zbada niemal każdą substancję
Materiał partnera
Możemy zaprosić klienta w sam środek akcji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
PZU szuka innowacji w akceleratorach start-upów